Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργονομία: Σε τι καρέκλα εργάζεστε;


sv3glw

Recommended Posts

Φτιάχνοντας επιτέλους το δικό μου τεχνικό γραφείο, έφτασα στο σημείο να ψάξω για κάθισμα εργασίας.

 

Και επειδή στο υπάρχον noname-praktiker μετά το 5άωρο δεν μπορώ καθόλου, ψάχνομαι για μια καλή εργονομική λύση.

 

Να πώ και οικονομική, αν και από τα λίγα που έψαξα και διάβασα μάλλον θα χρειαστεί να τα ακουμπήσω....

 

Σε τί κάθισμα εργάζεστε μποροστά στο PC σας λοιπόν??

Link to comment
Share on other sites

Ότι βολεύει έναν ξεβολεύει άλλον. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι στο Πλαίσιο έχει μεγάλη ποικιλία απο έπιπλα γραφείου. Ελπίζω να σου ταιριάζουν κ οι τιμές αν κ το κόστος-ποιότητα πρέπει να είναι κ ανάλογο του πόσες ώρες θα περνάς καθήμενος σε αυτήν. Κ μην ξεχνάς το ρητό...

Στην Ελλάδα όλα για τη καρέκλα! :)

 

Άντε κ καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι "δουλευταράς" πάρε εργασίας με στήριξη σε μέση και πλάτη.

 

Αν πάλι έχεις υπαλλήλους πάρε διευθυντική.

 

Μην μπερδεύεστε με τους όρους. Άλλο η μια χρήση άλλη η άλλη.

 

Λόγω θέματος με μέση κοίταξα και δοκίμασα 100 καρέκλες.

 

Η ποιότητα των υλικών πάνω κάτω σε ύφασμα και δερματίνη είναι η ίδια για όλες.

 

Δεν έχει σημασία η μάρκα παρά μόνο η θέση εργασίας.

 

Άποψή μου πάρε κάποια φτηνή σχετικά που να σε βολεύει να μην τη λυπάσαι....

8-)

Link to comment
Share on other sites

Η μέση είναι το παν.

Βασικό να ρυθμίζονται τα χερούλια σε ύψος για να μπορείς να χωρέσεις σε όποιο ύψος θες κάτω από το γραφείο χωρίς να χτυπάνε. Αυτό είναι χρήσιμο για να έχει σωστή τοποθέτηση το χέρι σου πάνω στο γραφείο, βασικό για πολύωρη σχεδίαση.

Αν βρεις μια που σε βολεύει δώσε όσα πιο πολλά μπορείς. Αλλά πρόσεξε να είσαι σίγουρος.

Μην την πάθεις σαν εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιανουάριο του 2008 αγόρασα μία καρέκλα από μια πάρα πολύ γνωστή ελληνική εταιρεία παραγωγής επίπλων, 400 ευρώ. Οι βραχίονες από το δεύτερο μήνα άρχισαν να "παίζουν" και να χρειάζονται περιοδικό σφίξιμο οι βίδες τους. Μάλιστα μια φορά ο ένας έσπασε από τη βάση του! Πριν 1 εβδομάδα ενώ καθόμουν, ξαφνικά ο μηχανισμός στήριξης του καθίσματος έκοψε και βρέθηκα στο πάτωμα !

Είδα το κόψιμο του μηχανισμού στήριξης και δεν κατάλαβα πως κόπηκε έτσι απλά το μέταλλο. Με το πέσιμο άνοιξε μια τρύπα 1cm X 1cm στη δερμάτινη επένδυση της πλάτης, χαμηλά. Η εταιρεία μου είπε ότι δεν είναι η δερμάτινη επένδυση στην εγγύηση και θα μου άλλαζε μόνο τη βάση στήριξης. Επίσης, οι οπές όπου βιδώνεται η βάση χάλασαν και ο μάστορας άνοιξε άλλες τρύπες για να βιδώσει τη νέα βάση.

Εν ολίγοις, μια καρέκλα 400 ευρώ δεν άξιζε τα λεφτά της, παρότι είναι ξεκούραστη (10 ώρες χρήση ημερησίως). Αλλά πλέον φοβάμαι να ακουμπάω ολόκληρη τη πλάτη μου ελεύθερα στη πλάτη της καρέκλας. Στο μέλλον θα ψάχνω για φτηνές ξεκούραστες καρέκλες κι ας μου κρατήσουν 1 χρόνο. Τουλάχιστον θα το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολίγοις, μια καρέκλα 400 ευρώ δεν άξιζε τα λεφτά της, παρότι είναι ξεκούραστη (10 ώρες χρήση ημερησίως). Αλλά πλέον φοβάμαι να ακουμπάω ολόκληρη τη πλάτη μου ελεύθερα στη πλάτη της καρέκλας. Στο μέλλον θα ψάχνω για φτηνές ξεκούραστες καρέκλες κι ας μου κρατήσουν 1 χρόνο. Τουλάχιστον θα το ξέρω.

 

Μπορείς να μας πείς την εταιρία (και με Pm)?

 

Πάντως το ζήτημα είναι δυσκολο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουμε μεγάλη ποικιλία από ποιοτικές καρέκλες γραφείου και μάλιστα εργονομικές.

Η καλύτερη καρέκλα που έχω δοκιμάσει ήταν... ανορθόδοξη. Επρόκειτο για μια τυπική καρέκλα γραφείου ποιοτικής κατασκευής με Σουηδικό διαβατήριο. Η διαφορά της απ' τις συνηθισμένες καρέκλες ήταν, πέρα από την τιμή της, ότι είχε τη δυνατότητα να γέρνει προς τα πίσω ολόκληρη η πλάτη μαζί με το κάθισμα και είχε τέτοια κατασκευή που μπορούσες να καθίσεις ανάποδα! Τα γόνατα στηρίζονταν στην πλάτη της καρέκλας ώστε να μη γλιστρήσεις μπροστά και το μυστικό ήταν ότι ήθελες δεν ήθελες ο κορμός του σώματος σου κρατιόταν όρθιος και στητός.

Για να σας προλάβω όχι δεν την αγόρασα, ίσως γιατί είμαι αρκετά συντηρητικός και τα λεφτά ήταν πολλά οπότε δεν έχω και εμπειρία από πολύωρη χρήση με μια τέτοια καρέκλα μπροστά σε μια οθόνη Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι καλύτερες καρέκλες υπάρχουν στη Sat... αλλά είναι πανάκριβες . Πριν από 5μήνες που πήρα μια νέα μου κόστισε 600ευρώ μετά την έκπτωση ...

Link to comment
Share on other sites

Χάρης:

Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουμε μεγάλη ποικιλία από ποιοτικές καρέκλες γραφείου και μάλιστα εργονομικές.

 

Μπορεί να μην έχουμε μεγάλη ποικιλία αλλά σε αριθμό σε σχέση με τον πληθυσμό πρέπει να είμαστε πρωταθλητές. Προσέξτε το κάθισμα έλληνα σε

καφενείο και όχι μόνο, ο μέσος όρος είναι τρείς για τον καθένα, μία για τον ίδιο, μία για το δεξί το χέρι που κρατάει το τσιγάρο ή το μπεγλέρι κι άλλη μία μπροστά και πλαγίως για το δεξί ή αριστερό πόδι αναλόγως της στάσης της στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.