Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.4014/11 - Η/Χ, Στέγαστρα κτλ


Recommended Posts

ilias το ΤΕΕ σε ποια βάση τον εγκαλεί ?

Τον εγκαλεί για ψευδή χορήγηση βεβαίωσης διότι υπήρχαν μεγαλύτεροι ΗΧ που ξεπερνούσαν το 20%.

 

Προσωπικά (εκτός από κραυγαλέες περιπτώσεις) τους Η/Υ τους υπολογίζω με αναλυτικό._

Δεν είπα ότι ΔΕΝ βάζουμε αναλυτικό σε αυθαίρετο ΗΧ!!!!

Και γω με αναλυτικό τους βάζω!

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό αυτό που θέλω να πω!

 

Αυτό που λέω είναι το εξής:

Αναλυτικό φυσικά και θα έβαζα για το τμήμα που πληροί το κριτήριο του 20%, ΑΛΛΑ........................ό,τι είναι πάνω από το ποσοστό αυτό θα το έβαζα και με υπέρβαση δόμησης!

Δηλαδή αν έχεις ένα αυθαίρετο ΗΧ 20 τ.μ. όπου τα 15 τ.μ. πληρούν το κριτήριο του κάτω του 20%, θα δήλωνα με αναλυτικό τα 15 τ.μ. και θα έβαζα και 5 τ.μ. με ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν θεωρησουμε οτι Δ6 δεν υπερισχυει της Γ14, τοτε προκυπτουν και αλλα θεματα...

πχ. Αν αυτος ο Ημυπαιθριος (ο οποιος παραμενει ανοιχτος) κατασκευαστηκε στο ΔΩΜΑ, τοτε δεν πρεπει να βαλουμε και υπερβαση υψους?

 

Επισης υπαρχει και το εξης θεμα:

Καποιος μπορει να ισχυριστει στο πειθαρχικο του ΤΕΕ οτι το ηλεκτρονικο τους συστημα δεν δινει αυτη τη στιγμη τη δυνατοτητα να προσθεσουμε επιβαρυντικους συντελεστες παραβιασης πολεοδομικων μεγεθων στις ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ. Γιατι να παει καποιος υπχρεωτικα με Υπερβαση δομησης???

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να δούμε τι λέει η ισχύουσα νομοθεσία και μόνο και όχι οι Ε/Α

Και λέω πως δεν αναφέρει κάτι σχετικό, διότι έχουμε πολλά παραδείγματα .

Μιλάει για ΥΔ. Τι σημαίνει ΥΔ πολεοδομικά; Να έχουμε επιφάνεια που δεν έχει μετρήσει στην δόμηση.

Ναι αλλά όταν έχει πάρει το διαμέρισμα από ΚΧ (διάδρομο πολυκατοικίας, κλιμακοστάσιο), την βάζουμε σαν ΥΔΚΧ. Είναι ΥΔ πολεοδομικά; ΟΧΙ. Είναι όμως για τον ν4014.

 

Λέει ο ν4014

δ. (N4030/11 49§6) Για παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος του παρόντος και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), καταβάλλεται παράβολο 500 ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται ανά είδος παράβασης με αναλυτικό προϋπολογισμό. Προϋπολογισμός έως και 5.000 ευρώ θεωρείται μία (1) παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιμο 500 ευρώ. Ο αριθμός των παραβάσεων ανά είδος προκύπτει από το πηλίκον του αναλυτικού προϋπολογισμού της δια του ποσού των 5.000 ευρώ, στρογγυλοποιούμενο προς τα άνω.

Ο συνολικός αριθμός των παραβάσεων του ακινήτου σημειώνεται στο τετραγωνίδιο 13 του πίνακα του Παραρτήματος.

 

Αν λοιπόν εφαρμόσουμε ότι λέει, θα πρέπει να εξετάσουμε τι σημαίνει χώρος, αφού αυτό είναι που κάνει την διαφορά για να εντάξουμε κάτι στην κατ. 13.

Έχουμε δεχθεί λοιπόν πως όπου χώρος, για τον ν4014, εννοούμε κάποιον κλειστό χώρο.

Σωστά;

Μάλλον ναι, αλλιώς δεν θα εξετάζαμε τώρα αν πρέπει να πάει στην ΚΑΤ13 μόνο το τμήμα που θα μπορούσε να είναι νόμιμο και το υπόλοιπο σαν ΥΔ ή όλος ο ΗΧ στην κατ13.

Διότι αν δεν το έχουμε δεχθεί αυτό, τότε όλος ο ΗΧ πρέπει να πάει σαν ΥΔ.

 

Αφού λοιπόν έχουμε δεχθεί αυτό, τι καθόμαστε και ψάχνουμε το αν είναι <20% ή οι εξώστες <40% και άλλα πολεοδομικά.

Είναι χώρος; ΟΧΙ. --> ΚΑΤ 13

Είναι χώρος; ΝΑΙ --> ΚΑΤ 1-10

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω είναι το εξής:

Αναλυτικό φυσικά και θα έβαζα για το τμήμα που πληροί το κριτήριο του 20%, ΑΛΛΑ........................ό,τι είναι πάνω από το ποσοστό αυτό θα το έβαζα και με υπέρβαση δόμησης!

Δηλαδή αν έχεις ένα αυθαίρετο ΗΧ 20 τ.μ. όπου τα 15 τ.μ. πληρούν το κριτήριο του κάτω του 20%, θα δήλωνα με αναλυτικό τα 15 τ.μ. και θα έβαζα και 5 τ.μ. με ΥΔ.

 

Φίλε μου, καταλαβαίνω πολύ καλά αυτό που λες.

Και ξαναγράφω ότι, εκτός από κραυγαλέες περιπτώσεις, δεν ασχολούμαι καθόλου με το 20% του επιτρεπόμενου για εξώστες - ημιυπαίθριους, και τις αυθαιρεσίες τις βάζω με αναλυτικό....

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε λιγο ρε παιδια....

Εχω κι εγω αυθαιρετο Η/Χ κατασκευασμενο σε οροφο αυθαιρετης εξ ολοκληρου οικοδομης.

Του 1958 παρακαλω...

Τι πραμα θα βαλω με αναλυτικο? Την πλακα του σκυροδεματος που ειναι η οροφη του απο κατω, στον οποι δεν υπαρχει Η/Χ αλλα ειναι κλειστο μαγαζι?

Η τα πλακακια κατω και το τοιχακι εκει που τελειωνει ο Η/Χ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ΟΑ για το ισογειο και το μισο οροφο.

Αλλα κατασκευαστηκαν αλλα αντι αλλων...

Ο μισος οροφος, θεωρητικα, ειναι νομιμος αλλα η οικοδομη επεκταθηκε περαιτερω στην πρασια πισω

Ε εκει βρισκεται ο Η/Χ μου...

Γιατι να μην παει με ΥΔΒΧ και ΥΚ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω αυθαιρετο Η/Χ κατασκευασμενο σε οροφο αυθαιρετης εξ ολοκληρου οικοδομης.

 

 

 

 

Εχω ΟΑ για το ισογειο και το μισο οροφο.

Αλλα κατασκευαστηκαν αλλα αντι αλλων...

Ο μισος οροφος, θεωρητικα, ειναι νομιμος αλλα η οικοδομη επεκταθηκε περαιτερω στην πρασια πισω

 

 

Μας δουλευεις μαλλον.

 

Απο ποτε ο ΗΧ ειναι βοηθητικος χωρος??

 

Για να μην γραφουμε τα ιδια και τα ιδια.

Διαβασε απο την ΑΡΧΗ το παρον θεμα.

Αν βαριεσαι, διαβασε ολες τις εγκυκλιους, Ερωταπαντησεις, ΦΕΚ, ΜΕΚ, ΣΕΚ για τον Ν4014.

Edited by terry
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τον τροπο σου

Εκτιμω βαθυτατα τη βοηθεια σου

Περιμενω να μου δωσεις τα ΣΕΚ και τα ΜΕΚ, γιατι, καθοτι καθυστερημενος, δεν καταλαβα τι ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Μου βαζεις και αρνητικη ψηφο.

Οκ, ευχαριστω.

 

Μας λες αρχικα οτι ειναι εξ'ολοκληρου αυθαιρετο και παιρνεις την απαντηση σου.

Μετα μας λες οτι οκ, δεν και ολοκληρο αυθαιρετο, ειναι το μισο.

Γραφουμε τωρα 220 ποστς και δεν μπηκες καν στον κοπο να τα διαβαζεις.

Πηρε το ματι σου κατι για αναλυτικο και ειπες να ρωτησεις.

 

Ωραια, την αξιζα την αρνητικη ψηφο, ευχαριστω και παλι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.