Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός προστίμου Πυλωτης με το Ν4014/11


Recommended Posts

Έχω πυλωτή με δύο θέσεις στάθμευσης και έχει κλείσει, ξέρεις κάποιος να μου πεί πως θα την εντάξω στον 4014 ? Οι περιμετρικές τοιχοποιίες που κατασκευάστηκαν εκ των υστέρων λαμβάνονται κάπως υπόψη ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κλείσει κι έχει γίνει π.χ. διαμέρισμα, ως ΥΔΚΧ όλα τα τ.μ. αυτού (και τις τοιχοποιίες που κατασκευάστηκαν)....

Link to comment
Share on other sites

Εχω περίπτωση μετατόπισης του κλιμακοστασίου σε οικοδομή με πιλωτή, που έχει ως αποτέλεσμα:α) την αύξηση των διαστάσεων του Δ ,β) στο ισόγειο αύξηση της επιφάνειας της πιλωτής και γ)στους ορόφους εις βάρος της επιφανείας των κατοικιών. Η μετατόπιση αυτή μπορεί να περιγραφεί ως παράβαση ή απλά πρέπει να περιγραφεί αναλυτικά στην Τ.Ε.? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν έχει γίνει κατοικία, παραμένουν οι θέσεις στάθμευσης ως έχουν, απλά έκλεισε περιμετρικά όλη η πυλωτή με τοιχοποιία.

Έχω δηλαδή δύο κλειστές θέσεις στάθμευσης.

Τι κάνω ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

ηταν βοηθητικος χωρος...παραμενει...ΒΧ...

 

Πλην ειπες οτι εγινε τοιχοποιία "περιμετρικα της πυλωτης" αρα ισως να "εκλεισαν" και αλλες διπλανες θεσεις.....αλλων ιδιοκτητων

και σιγουρα εχεις και εσωτερικες τοιχοποιιες...για να γινουν "κλειστες"

 

Με την προυποθεση οτι εχεις την αποκλειστικη χρηση και δεν χρειαζεσαι "συναινεση¨"

 

κατηγορια 13...

 

και βεβαια, αν υπαρχουν και αλλες διπλανές ΘΣΑ πανε .στην ιδια κατηγορια...

[ εκτος αν οι ΘΣΑ ήταν μόνον δύο]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί συγκλίνω, κατηγορία 13, δεν έχει άλλες θέσεις, η πυλωτή περιλαμβάνει μόνο αυτές τις δύο.

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

περίπτωση πυλωτής που κλείστηκε (όχι μετατροπή σε κατοικία) και χρησιμοποιείται ως αποθηκευτικός χώρος/ θέση στάθμευσης παίρνει υποθέτω το 0,5? ή δεν πάει με τα τμ , αλλά ως παράβαση κατηγορίας 13 όπως αναφέρει ο Δημήτρης στο ποστ #75?

Εγώ νομίζω με τα τ.μ. πάει.  Σε αυτή την περίπτωση βάζω συντελεστή Υ.Δ.? (είναι βεβαια κατω από 50%) 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα σας

Κατασημα 100 τετραγωνικων εντος οικισμου εχει πιλοτη 150 τμ η οποια ειναι υπογεια απο τις 3 πλευρες μονο η μια ειναι ανοιχτη εντελως ( το καταστημα απο την  πλευρα του δρομου ειναι στο +0,0 

Η ερωτηση μου ειναι μπορω να βαλω ολη την πιλοτη (τα μπετα) με αναλυτικο απο την στιγμη που ειναι ανοιχτη εντελως?

Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.