Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισαγωγή αποτύπωσης στο λογισμικό ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ βάζω την αντίστοιχη που θα έβαζα για μελέτη.

 

Ετσι για να πω κάτι διαοφετικό....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα συναδελφοι επανερχομαι στο θεμα..βαζετε αμοιβη αποτυπωσης και στα αυθαιρετα με οικοδομικη αδεια?και αν ναι δεν ανεβαινει ετσι η νομιμη αμοιβη(μεγαλυτερη των 1569 ευρω)?αρα και οι κρατησεις μας υπερ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Η αποτύπωση μπαίνει συνήθως σε νέες κατ επέκταση κατασκευές.Σε κλεισμένου χώρους που υπάρχουν στην άδεια π.χ. ΗΧ , δε βάζουμε.Πάντα όμως θα περάσει από την κρίση του εκάστοτε μηχανικού από τον όγκο εργασίας που είχε.(οπότε το μπαλάκι ξαναγυρνάει σε σενα :smile: )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, με άδεια, όπου έχουν κλειστεί τετραγωνικά στη βεράντα ή σε διαμέρισμα δώματος που επίσης έχουν κλειστεί τετραγωνικά, βάζουμε αμοιβές αποτύπωσης? Εννοώ ότι Η/Υ που έκλεισε, υπάρχει στα σχέδια ως περιγραφόμενος χώρος με διαστάσεις, οπότε δε βάζουμε, τα παραπάνω όμως που λέω δεν υπάρχουν. Επίσης αν η μόνη παράβαση που δηλώνεται είναι μόνο της κατηγορίας 13, πχ για μεγάλωμα μπαλκονόπορτας ή περίπτωση διαμερισματοποίησης, φυσικά αποτύπωση δε βάζουμε, αλλά και στις ρυθμίσεις 4014 ζητάει τετραγωνικά διαφορετικά του 0. Εκεί τι βάζουμε? Όλη την ιδιοκτησία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφοι (το έγραψα και σε άλλο post) μετά από πολύ ώριμη σκέψη αποφάσισα αμοιβή αποτύπωσης να βάζω παντού.

Δηλαδή σε ό,τι ακριβώς τ.μ. δόμησης ρυθμίζω μέσω της δήλωσης.

Ακόμα και σε 10 τ.μ. Η/Υ που έκλεισε.

Θέλω απλώς να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για τον οποιοδήποτε μ@λ@κ@ αν κάποια στιγμή κάνει ελέγχους σε σχέδια και σε νόμιμες αμοιβές.

Δίνω π.χ. 5 ευρώ εισφορές παραπάνω και τελειώνω.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.