Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας ή μελέτη στατικής επάρκειας ?


Recommended Posts

Η στάθμη επιτελεστικότητας είναι έννοια από ΚΑΝΕΠΕ, και η ανάλυσή της είναι offtopic. Εγώ δε προσπαθώ εδώ και καιρό να μαντέψω τί εννοεί ο ποιητής στο επίμαχο άρθρο του 4014, ακολουθώ τη γραμμή που είπε ο Ιάσονας στο ποστ 238, δηλαδή παίρνω τη δουλειά αφήνοντας απ έξω τα στατικά, εξηγώ ότι εάν εφαρμοστεί ο νόμος το ποσό που θα χρειαστεί μπορεί να είναι ΜΕΓΑΛΟ, και όποιος θέλει συμφωνεί. Το πρόβλημα είναι με επιχειρήσεις που θελουν να κάνουν γρήγορα περαίωση για διάφορους λόγους, εκεί πλέον, και αφού έχω ήδη καποιους πελάτες που δεν καταλαβαίνουν και μαλώνουμε κάθε 2 μήνες που θυμούνται να με πιέσουν να κλείσω έτσι την υπόθεση, και γω εννοείται ότι τους λέω περιμένετε τα στατικά- εξηγούμαι στους επόμενους από την αρχή αυστηρά, και συνήθως ... χάνω τη δουλειά, αφού όπως όλοι ξέρουν υπάρχουν συνάδελφοι που δε δίνουν σημασία σε τόσο .... ασήμαντα πράγματα, οι οποίοι απλά δεν εξηγούν τίποτα στον πελάτη, και θα τα ζητήσουν όταν και αν έρθει η ώρα, με ψιλοεκβιασμό κλπ. Αλλά τί να κάνουμε ελεύθερη αγορά είμαστε, ο καθένας λειτουργεί όπως κρίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακολουθώ τη γραμμή που είπε ο Ιάσονας στο ποστ 238, δηλαδή παίρνω τη δουλειά αφήνοντας απ έξω τα στατικά

Εγώ έχω περίπτωση που άλλος έχει αναλάβει την τακτοποίηση, και εμένα μού έχει αναθέσει μόνον την στατική μελέτη. Γι' αυτό προβληματίζομαι για το

τί εννοεί ο ποιητής στο επίμαχο άρθρο του 4014

Δεν έχω βρει κάπου αλλού σχετικό θέμα στο φόρουμ.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ιδιοκτησια που εχει υπαχθει στον Ν4014.

Χωρος εκτος κατοικίας, εγινε κανονικα μελετη στατικης επαρκειας και "ανεβηκε" στο συστημα.

 

Τωρα θα εκδοθει ΟΑ που θα αφορα καποιες εσωτερικες διαρρυθμισεις (οχι στα αυθαιρετα τμηματα) και χρωματισμους οψεων, αντικατασταση κουφωματων με χρηση ικριωματων.

 

Στην πολεδομια θα απαιτηθει να υποβληθει η ιδια μελετη που υποβληθηκε και στο ηλ. συστημα του Ν4014??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Aν και δεν βλέπω το λόγο, εφόσον έχει υποβληθεί εκεί όπου προβλέπεται, θα έπαιρνα την άποψη του ελέγχοντα..

Τώρα το να ζητηθούν και αμοιβές το θεωρώ υπερβολικό (εφόσον έχουν πληρωθεί στη διαδικασία του 4014)

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

Και αμοιβες να ζητησουν, θα υποβληθουν αυτα που υποβληθηκαν και στο συστημα (ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, Αμοιβες κτλ)

Απλα δεν βρισκω το λογο για κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα έχει μείνει εκεί που ήταν.

Δηλαδή, τα δεδοτα του ΤΕΕ παραμένουν πρόταση...

Εγώ πάντως σε καναδυό περιπτώσεις έχω υποβάλλει - να τελειώνω..

Link to comment
Share on other sites

Και στις υπόλοιπες ?  Το ξέρω ότι παραμένουν πρόταση.Το θέμα είναι τι κάνουμε. Δηλαδή τι κάνουν οι περισσότεροι συνάδελφοι. Για άλλη μια φορα οι υπεύθυνοι είναι απόντες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, προς το παρόν δεν ασχολούμαι με ΔΕΔΟΤΑ. Τα αφήνω όλα να τα κάνω το καλοκαίρι. Θα χρησιμοποιήσω τα υπάρχοντα, εκτός κι αν μέχρι τότε έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει το άρθρο 30 του σχεδίου νόμου για τα αυθαίρετα που λέει:

Υπαγωγές για τις οποίες κατά τις προγενέστερες διατάξεις υποβλήθηκε δελτίο δομικής τρωτότητας, σύμφωνα με τις τεχνικές οδηγίες του Τ.Ε.Ε, θεωρούνται αποδεκτές.

 

Άρα ο κάθε ένας ας κρίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.