Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για συγγενή πρώτου βαθμού


Recommended Posts

............ δικηγόρος του ΤΕΕ είχε αναφέρει ότι ασυνήθιστα χαμηλές αμοιβές θα ελεγχθούν............

 

Πες του να πάει να ...κουρευτεί!!!!!

Χαμηλή ΑΠΥ (όχι 50 ευρώ, βάλτε κάτι παραπάνω, οι εισφορές είναι πολύ μικρές πιά) και ..τελείωσες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry, γιατί αφού πλέον έχουμε "απελευθέρωση αμοιβών" πολύ απλά να μην κοπεί μία τυπική απόδειξη?

 

Αφου υπαρχει διαδικασια γιατι να μπλεκεις?

Μια επισκεψη στη ΔΟΥ (ετσι κι αλλιως θα πηγαινες για το ΦΕΜ). Μπορεις μαζι με τη δωρεα να παρεις και απαλλαγη απο το ΦΕΜ.

Και μια επισκεψη στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

.... να παρεις και απαλλαγη απο το ΦΕΜ.

Και μια επισκεψη στο ΤΕΕ.

Αυτά τα τόσο απλά στην Αθήνα δεν είναι τόσο απλά.

 

Μισό πρωινό υποθέτοντας ότι η ΔΟΥ είναι κοντά στην Έδρα σου

+ ένα πρωινό για να πας κέντρο για ΤΕΕ και να γυρίσεις.

Και στις δυο περιπτώσεις παρκαρίσματα σχεδόν αδύνατα άρα πας σε παρκινγκ και στις δυο περιπτώσεις οι πιθανότητες να πας και κάτι να έχει συμβεί (από διαδήλωση 60 ατόμων στην Σταδίου πχ) και να γυρίσεις άπρακτος.

 

 

Οπότε ρωτώ εγώ τι κοστολόγιο θα είχε ένας υδραυλικός για μιάμιση μέρα απασχόλησης, όταν την μια ώρα για ένα ξεμπούκωνα νεροχύτη θα το χρεώσει ένα 50αρικο.

(σόρυ για το οφφ τόπικ)

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αφου υπαρχει διαδικασια γιατι να μπλεκεις?

Μια επισκεψη στη ΔΟΥ (ετσι κι αλλιως θα πηγαινες για το ΦΕΜ). Μπορεις μαζι με τη δωρεα να παρεις και απαλλαγη απο το ΦΕΜ.

Και μια επισκεψη στο ΤΕΕ.

 

Πες με "αντιδραστικό", αλλά ΟΧΙ... Αφού έχω πλέον το δικαίωμα (τρομάρα μου) να κόψω 50€ ΑΠΥ, θα το κάνω από το γραφειάκι μου, χωρίς να χάνω 1 ώρα στην εφορία (είναι δίπλα μου) και 2-3 ώρες στο ΤΕΕ (είναι μακριά).

 

Πιστεύω, ότι ΔΕΝ μπλέκω πουθενά και κανένας δεν μπορεί να μου πει ΤΙΠΟΤΑ και πόσο μάλιστα όταν στην ΑΠΥ ο πελάτης θα είναι... ο πατέρας μου!!!

 

Όσο για το ξεμπούκωμα... ο νεροχύτης πάει 50€... και μαύρα μάλιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

"Απελευθέρωση" αμοιβών σημαίνει ότι, ο καθένας κοστολογεί την αμοιβή του όσο θέλει._

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα κανει.

Αλλα επειδη εχουμε μπλεξει με αναξιοπιστους κυβερνωντες ποιος μου λεει οτι μετα την οργανωση του ζητηματος με τα συμφωνητικα, δεν θα ερθει να μου πει, "εγω σε φορολογω με τεκμαρτο εισοδημα οσο το συνολο των νομιμων αμοιβων".

Ισως τραβηγμενο, αλλα εχουμε ζησει πολλα τα οποια ουτε καν φανταζομασταν.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ο θεσμός των "νόμιμων αμοιβών¨οδεύει προς κατάργηση ή έστω αντικατάσταση με κάτι άλλο.... Οψόμεθα!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το θέμα, αλλά άντε να καταργηθούν και οι κρατήσεις προς ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ !!!

Έστω να πηγαίνουν με τα λεφτά που παίρνεις στα χέρια και όχι με την νόμιμη!!! ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καταργηθούν, απλώς θα υπολογίζονται επί της συμφωνηθείσης αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.