Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν. 4014 σε χώρο που είχε υπαχθεί στο Ν.3843


Recommended Posts

Ρε παιδιά τι έγινε τελικα με το θέμα αυτό; Μίλησε κάποιος με ΥΠΕΚΑ; Μέχρι τέλη του μήνα πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση ή το εφάπαξ του 3843. Τι θα κάνουμε; Θα υπαχθούμε στον 4014; Διασφαλιζόμαστε με κάποιον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία Παλλήνης που ρώτησα μου είπαν οτι πρέπει να καταθέσει αίτηση ο ιδιοκτήτης που θα λέει οτι επιθυμεί τη

διακοπή της διαδικασίας με το Ν.3843 για τους φακέλου με Αριθμό Πρωτοκόλλου τάδε...γιατί θα υπαχθούν με το Ν.4014.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι το τι γίνεται με τα παράβολα και με κάποιες δόσεις που έχουν πληρωθεί. Πώς αφαιρούνται από το

πρόστιμο του Ν.4014??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω είναι το τι γίνεται με τα παράβολα και με κάποιες δόσεις που έχουν πληρωθεί. Πώς αφαιρούνται από το

πρόστιμο του Ν.4014??

 

 

Έχει ήδη τροποιηθεί το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων για να δέχεται αριθμούς παραστατικών πληρωμής παλαιότερων προστίμων ώστε αυτά να συμψηφιστούν. Τα παράβολα (με τα μέχρι τώρα δεδομένα) δε μπορούν να συμψηφιστούν γιατί δεν υφίσταται "παραστατικό" για αυτά (το διπλότυπο της ΔΟΥ δεν είναι τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη τροποιηθεί το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων για να δέχεται αριθμούς παραστατικών πληρωμής παλαιότερων προστίμων ώστε αυτά να συμψηφιστούν. Τα παράβολα (με τα μέχρι τώρα δεδομένα) δε μπορούν να συμψηφιστούν γιατί δεν υφίσταται "παραστατικό" για αυτά (το διπλότυπο της ΔΟΥ δεν είναι τέτοιο).

 

Τα παράβολα ίσως να μην τα έχουν στα χέρια τους οι ιδιοκτήτες (εκτός εάν κάποιοι έχου Φ/Α αυτών) αλλά όταν στο φύλλο Υπολογισμού Ειδικού Προστίμου υπολογιζόταν το ποσό για καταβολή, αφαιρούσαμε το ποσό του παραβόλου. Άρα αποδεικνύεται η καταβολή των ποσών στις ΔΟΥ. Το μεγάλο ερώτημα είναι τι γίνεται με τις περαιωμένες διαδικασίες του Ν3843 και εάν μπορούν να επανυποβληθούν στον Ν4014 μαζί με άλλες αυθαίρετες κατασκευές που δεν καλύπτονταν από τον πρώτο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα παράβολα ίσως να μην τα έχουν στα χέρια τους οι ιδιοκτήτες (εκτός εάν κάποιοι έχου Φ/Α αυτών) αλλά όταν στο φύλλο Υπολογισμού Ειδικού Προστίμου υπολογιζόταν το ποσό για καταβολή, αφαιρούσαμε το ποσό του παραβόλου. Άρα αποδεικνύεται η καταβολή των ποσών στις ΔΟΥ. Το μεγάλο ερώτημα είναι τι γίνεται με τις περαιωμένες διαδικασίες του Ν3843 και εάν μπορούν να επανυποβληθούν στον Ν4014 μαζί με άλλες αυθαίρετες κατασκευές που δεν καλύπτονταν από τον πρώτο νόμο.

Και εγώ ψάχνω απάντηση στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ioanna

τι ψάχνεις-απαντήθηκε ήδη

 

μπορείς (δές τις λεπτομέρειες όμως-αν υπάρχουν)

 

Η3. Καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, με βάση το ν. 3775/09 ή το β. 3843/10 συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου του ν. 4014/11;

 

Ναι, σύμφωνα με τροπολογία της παρ. 11, του άρθρου 24, του ν. 4014/11, που ψηφίστηκε στις 9/11/11 με την οποία ορίζεται ότι και τα καταβληθέντα ποσά ειδικών προστίμων διατήρησης, συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου. (άρθρο 51, παρ. 4)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δε γίνεται προς το παρόν. Εκτός αν αλλάξει κάτι (που δεν το θεωρώ πιθανό). Ούτε παραστατικό έχεις στα χέρια σου για να το περάσεις με τον αριθμό του στο σύστημα (το έχεις δώσει στην Πολεοδομία), ούτε τυπικά είναι πρόστιμο. Είναι παράβολο (και ας το αφαιρούσες τελικά από το συνολικό πρόστιμο).

Link to comment
Share on other sites

tpanag, επειδή έχω κάνει συμψηφισμό προστίμων μετά από ανεύρεση παλαιοτέρων προστίμων στην πολεοδομία σου λέω ότι και αυτά είναι τα γνωστά μπλε διπλότυπα της εφορίας όπως ακριβώς και το παράβολο του 3843.Το λέω αυτό απλώς και μόνο ότι και να μην το έχεις μπορείς να το βρεις.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά εάν μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου πει την γνώμη του θα μου ήταν πολύ χρήσιμο..

 

Πελάτης ο οποίος έχει 5οροφο κτίριο(1ιδιοκτησια) γραφείων υποβάλει 2 αιτήσεις για πατάρια(λόγω του ότι στον 3843 πήγαινε με εν δυνάμει διηρημένες ιδιοκτησίες) και πληρώνει εφάπαξ πρόστιμο 50.000.

Τώρα με τον νέο νόμο τα πατάρια βγαίνουν 15.000(ΥΔΒΧ+ παλαιότητα) και έχει επίσης να τακτοποιήσει:

-ΥΔΒΧ(αποθήκη)

- μικρό πατάρι

- ΥΔΚΧ (ανελκυστήρας σε ημιυπαιθριο)

Συνολικής αξίας 25.000 + τα πατάρια 15.000= 40.000

Θα πληρώσει μόνο το παράβολο 2000 ή θα πρέπει να πληρώσει και κάποιο μέρος του προστίμου των 25.000?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.