Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Σύμφωνα με τις κατόψεις οικοδομικής άδειας στον όροφο οικοδομής φαίνονται 2 διαμερίσματα 100 μ2 και 110 μ2. Στην πράξη όπως και στα συμβόλαια περιγράφονται 2 διαμερίσματα 130 μ2 και 80 μ2, χωρίς τροποποίηση της αδείας. Άλλες παραβάσεις δεν υπάρχουν, το περίγραμμα του ορόφου είναι σωστό.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση νομ/τας;

Το γενικότερο ερώτημα είναι: Ελέγχουμε βάσει οικοδομικής άδειας ή βάσει συμβολαίων;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων....

Ο νομος ειναι σαφης...

Δεν ειμαστε ουτε νομικοι, ουτε συμβολαιογραφοι για να ελεγχουμε τις συστασεις...

Δεν δινεις βεβαιωση αν δεν τακτοποιησεις το δωματιο που εφυγε απο τη μια ιδιοκτησια και πηγε στην αλλη...

Με μια ΕΕΜΚ εισαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δωσω ενα χαρτι (στην θεση βεβαιωσεις) στον ιδιοκτητη οτι εχει μπει στην διαδικασια της τακτοποοιησης ωστε να το χρησιμοποιησεις σε ΔΕΗ ή ΙΚΑ που του ζηταει να πληρωσει χρηματα για το αυθαιρετο του.

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύνδεση με τη ΔΕΗ υπάρχει ειδική βεβαίωση που εκδίδεται από το σύστημα όταν έχει εξοφληθεί και η α' δόση του προστίμου.

Για το ΙΚΑ τύπωσε ολόκληρη τη δήλωση του αυθαιρέτου και σε φωτοτυπία ο Ν.4014 με σημειωμένο το αντίστοιχο σημείο ότι, δεν οφείλονται αναδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το ΙΚΑ τύπωσε ολόκληρη τη δήλωση του αυθαιρέτου και σε φωτοτυπία ο Ν.4014 με σημειωμένο το αντίστοιχο σημείο ότι, δεν οφείλονται αναδρομικά.

 

ΙΑΣΟΝΑ, δλδ για πρόστιμα που έχει επιβάλλει ΗΔΗ το ΙΚΑ, αλλά απλά δεν έχουν πληρωθεί και έχουν τώρα αυξηθεί, εάν το τακτοποιήσει τώρα, διαγράφονται? Έχω ιδιοκτήτη όπου του είχε πριν χρόνια επιβάλλει το ΙΚΑ 1500€ πρόστιμο και τώρα είναι στα 1800€. Ρώτησα τηλεφωνικά στο ΙΚΑ της περιοχής και μου είπαν ότι ΑΥΤΑ δεν διαγράφονται, ακόμη και αν το δηλώσει. Έτσι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι, είναι έτσι. Θεωρώ ότι, ο νόμος λέει ότι όλα τα επιβληθέντα κ.λπ. πρόστιμα παραγράφονται!!!!

Χαρακτηριστικά αναφέρεται:

"...Ανείσπρακτα βεβαιωθέντα ποσά προστίμων ανέγερσης και διατήρησης, δυνάμει άλλων διατάξεων, διαγράφονται".

 

Τώρα βέβαια, τα πρόστιμα του ΙΚΑ δεν είναι ανείσπρακτα βεβαιωθέντα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης....

Ποιός ξέρει τελικά με τους μαμάκες που μπλέξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ, ότι το ΙΚΑ δεν είναι "πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης", οπότε μάλλον έχει δίκαιο η υπάλληλος του ΙΚΑ και πρέπει να πληρωθούν κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Οι οργανισμοι ασφαλισης ΙΚΑ κλπ θα παρουν το 15% απο το προστιμο αυθαιρετων. Αρα μεσα σε αυτα τα 15% ειναι και το ΙΚΑ. Τιποτα αλλο δεν πρεπει να πληρωθει.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα, καλή χρονιά και συνεχίζουμε. επειδή δεν έβγαλα βεβαίωση μέχρι τώρα, να κάνουμε μια σούμα και να ρωτήσω το εξής.

ο πελάτης βιάζεται να μεταβιβάσει. αυτή τη στιγμή η δήλωση του βρίσκεται στο στάδιο προσωρινής υπαγωγής με παράβολο κ πρόστιμο πληρωμένα εφάπαξ (δεν ξέρω αν πρέπει να επανυποβάλλω πλέον για να προχωρήσει η δήλωση σε νέο στάδιο αφού αυτός πλέον ξόφλησε).

ωστόσο δεν έχω βάλει ακόμα μέσα κωδικό πληρωμής και ημερομηνία αυτοψίας (αφού δεν ήταν υποχρεωτικό).

τώρα τι κάνω με τη δήλωση και που είναι αυτή ακριβώς; υπάρχουν διαφορετικά είδη δηλώσεων ανάλογα με τα είδη αυθαιρεσιών που ρυθμίστηκαν;(κάτι τέτοιο νομίζω είδα στο νόμο)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις τη συμφωνημένη αμοιβή, Α/Α έργου, ημερομηνία αυτοψίας και θα τα ξαναυποβάλεις ώστε να γίνει οριστική υποβολή.Τότε μόνο ενεργοποιείται η βεβαίωση που είναι στο κουτάκι του pdf στα πρόσθετα στοιχεία.Να ξέρεις βέβαια ότι η βεβαίωση αυτή είναι για τα τακτοποιημένα τμήματα.Εγώ θα έκανα νέα βεβαίωση που θα αναφερόταν σε όλο το μεταβιβαζόμενο κτίσμα και στα σχόλια θα σημείωνα την τελεσιδικία της τακτοποίησης με τους αριθμούς πρωτοκόλλου.ημερομηνίες και ότι άλλο μπορεί να προσδιορίσει ακριβώς την συγκεκριμένη τακτοποίηση (αναλυτικά τους χώρους που τακτοποιήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.