Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Να της ζητησεις ΕΓΓΡΑΦΩΣ την αναληψη αυτων των αρμοδιοτητων...

 

Να σου δειξει ρε γμτ, με βαση ποιο εγγραφο αναλαμβανει αυτες τις αρμοδιοτητες και ζηταει αυτα τα πραγματα απο σενα....

 

Ε ρε γμτ, ενας τετοιος σε μενα δε θα πεσει....?

 

Κομματια θα τον κανω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ποσες φορες θα πουμε και θα ξαναπουμε και θα ξαναπουμε ΟΤΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ...?

Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΜΙΜΗ ΑΜΟΙΒΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΕΜ...

Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ Α/Α ΑΜΟΙΒΗΣ...Ευχαριστω 8-)

 

Οκ ακουβ την αποψη σου/σας αλλα δεν την υιοθετω. Ερωτηση: στο ν.4030 αρθρο 49 παραγφ 16 λεει: "Οι παραπανω βεβαιωσεις πριν την συνταξη των συμβολαιων υποβάλλονται ηλεκτρονικα στο ΤΕΕ και λαμβάνουν μοναδικο αριθμό..." αν στο συστημα "περναει" η βεβαιωση τοτε ολα καλα θα παρεις μοναδικο αριθμο, αλλα μονο στο συστημα και οχι να την γραψεις εσυ διοτι τοτε πως θα την υποβάλλεις. Αν ομως δεν "περναει" απο το συστημα (δεν το δοκιμασα) τοτε θέλει αμοιβη.

Link to comment
Share on other sites

gio, για να μην υιοθετείς μία άποψη πρέπει τουλάχιστον μέσα στο μυαλό σου να υπάρχει μία άλλη αλλά στοιχειοθετημένη.Υπάρχει κάποια τέτοια και ευχαρίστως να την διαβάσουμε.

Εφόσον λοιπόν δεν έχεις δοκιμάσει αν περνάει στο σύστημα χωρίς αμοιβή σου λέω εγώ πως περνάει και αν σου τύχει προχώρα τη κανονικά και μην κολλήσεις σε αοριστίες του κάθε παραρτήματος ΤΕΕ που ξεφεύγουν από τις ανύπαρκτες οδηγίες του κεντρικού ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν κοιταμε τι λεει το παραρτημα του ΤΕΕ της περιοχης μας...(που ειναι αυτο που θα ελεγξει και στις 20 φεβρουαριου το πινακακι με τις συμβασεις-δουλειες μας) αλλα μονο το κεντρικό; Τέλος παντων παραθετω τι λεει το ΤΕΕ Κεντ. & Δυτ. θεσσαλιας.

 

Οδηγίες για το σύστημα διαχείρισης δηλώσεων & βεβαιώσεων Ν.4014/2011 printButton.png

tee_yp.jpgΗ «ηλεκτρονική πλατφόρμα» του ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ «ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΤΟΥ Ν.4014/2011» διευρύνθηκε και συμπεριλαμβάνει πλέον και την «Βεβαίωση νομιμότητας» του μηχανικού που απαιτείται για τη μεταβίβαση ακινήτων.

 

Βάσει της κείμενης νομοθεσίας και της από, 05/10/2011, ανακοίνωσης του ΥΠΕΚΑ, θα πρέπει να υποβληθούν και όσες έχουν στο μεταξύ εκδοθεί.

 

Κατά συνέπεια, στον συμβολαιογράφο, προσκομίζετε πλέον, μόνο την θεωρημένη από το σύστημα βεβαίωση, μαζί με τα παραστατικά των κρατήσεων επί της αμοιβής. (ΑΠΥ, υπέρ ΤΣΜΕΔΕ – από την ΕΤΕ ή την Τρ. ΑΤΤΙΚΗΣ, υπέρ ΤΕΕ – με κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ ή, με καταβολή του 2% στο ΤΕΕ).

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΠΡΙΝ την υποβολή στο σύστημα είτε δήλωσης αυθαίρετου είτε έκδοσης βεβαίωσης νομιμότητας, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟείναι, να υποβάλλει ο μηχανικός την υπηρεσία στο «λογισμικό σύστημα αμοιβών» του ΤΕΕ ώστε, να αναγράψει τον «κωδικό έργου» και την «αμοιβή» στα ανάλογα πεδία.

 

* Για τις « Βεβαιώσεις Νομιμότητας» μπορεί να λαμβάνει τα 1000.λ ως νόμιμη αμοιβή

 

 

 

και ολο το κειμενο εδω: http://www.teelar.gr/site/currentissues/199-diaxeirish.html

Link to comment
Share on other sites

* Για τις « Βεβαιώσεις Νομιμότητας» μπορεί να λαμβάνει τα 1000.λ ως νόμιμη αμοιβή

 

πολυ ωραία εχεις κανει bold την συγκεκριμενη προταση

θα επρεπε να υπογραμμισεις το ΜΠΟΡΕΙ

που στα δικα μου ελληνικά είναι δυνητικό να λαμβάνει τα 1000.λ ως νόμιμη αμοιβή (1000*λ=1000*0,23368=233,68 ευρω)

δηλαδη μπορει να βαλει και 1*λ

και σε αυτα να αποδώσει κρατησεις υπερ ΤΕΕ??

 

αλλα στο συμφωνητικό να βάλει αλλη αμοιβη για την οποια θα φορολογηθει.

 

το θεμα που δεν απαντα το ΤΕΕ και μας εχει σπασει τα νευρα και παρακαλω αν εχει καποιος απαντηση να μου πει και εμενα

 

εχει δημιουργησει το συστημα αμοιβες για βεβαιωσεις ή θα πηγαινουμε με τις ρυθμισεις του 4014 ;

 

ακομα

γιατι οι βεβαιωσεις ειναι μαζι με τις ρυθμισεις περι αυθαιρετων και αυτό δεν το καταλαβαινω, το οτι ειναι στον ιδιο νομο δεν μου λεει κατι, οι ρυθμισεις περι αυθαιρετων μετα απο την 5η-6η παραταση θα σταματησουν ενω οι βεβαιωσεις θα μεινουν

 

οποτε εδω εχουμε το φοβερο σκεπτικο οτι φτιαχνουμε κατι για το προσωρινο και για το μονιμο τιποτα αλλα το βολευουμε στο προσωρινο που μετα επειδη ειμαστε βλακες θα το κανουμε μονιμο

 

 

το ΤΕΕ ειδικα στο θεμα των βεβαιωσεων λειτουργει σαν παπατζης (εδω παπας εκει παπας) και όχι σαν μηχανικος

 

 

 

ΣΩΣΤΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΕΕ ΤΩΡΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΩΡΑ !

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο παραπάνω και θα κάνω και την εξής ερώτηση: Έχει επικοινωνήσει κάποιος με το κεντρικό ΤΕΕ και του έχει πεί ότι μπορούμε να παίρνουμε κάτω από τη νόμιμη αμοιβή και ότι οι βεβαιώσεις δεν παιρνάνε από το σύστημα; Γιατί το ότι δεν υπάρχει καμία ενημέρωση δε σημαίνει ότι κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει. Εγώ προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με το ΤΕΕ στην Αθήνα αλλά δεν απαντάει κανένας. Νομίζω ότι πρέπει να πιέσουμε για μια σαφή απάντηση. Πάντως σε μια ανακοίνωση του προέδρου του κεντρικού ΤΕΕ στις 5/12 ο πρόεδρος μιλάει για τη μη εφαρμογή του νόμου για την απελευθέρωση των αμοιβών αφού δεν έχει βγεί ακόμα το προεδρικό διάταγμα και η Υπουργική απόφαση που προβλεπόταν.

Link to comment
Share on other sites

Για μια βεβαιωση μη αυθαιρεσίας μέσα σε πόλη που υπάρχει η άδεια αλλά το τοπογραφικό είναι σε διαφορετικό σύστημα απο το ΕΓΣΑ87, χρειάζεται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ;

Ο νόμος λέει για τακτοποίηση ότι δεν χρειάζεται.Για βεβαίωση όμως;

Link to comment
Share on other sites

το εχουμε συζητησει παλι αυτο με το ΕΓΣΑ

ο νομοθετης σιγουρα εννοει οτι τα θελω τα τοπογραφικα σε ΕΓΣΑ για να τα παω στο υποθηκοφυλακιο και να τα χρησιμοποιησω μετα για να κανω την δουλεια του Κτηματολογιου

αλλα δεν το γραφει

ο νομος λεει σε κρατικο συστημα συντεταγμενων

 

αν κανω λαθος ας πουν και οι συναδελφοι

 

 

tsel. ποια ΠΔ και κουταμαρες κρυβονται για την ανεπαρκεια τους στο ΠΔ ο νομος ειναι ξεκαθαρος , μπορει να εφαρμοστει αυριο αρκει να αναβαθμιστει το συστημα του ΤΕΕ

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή αμοιβή αποτύπωσης + τοπογραφικού + βεβαίωση.

 

Μα η βεβαίωση προυποθέτει τα παραπάνω, ποιός ο λόγος να κοστολογηθεί μία κόλλα Α4?

 

Μήπως οι δηλώσεις του 651/77 δεν συνυπολογίζονται στην αμοιβή τοπογραφικού?

 

Αλλά ναι ξέρω, θέλει το ΤΕΕ το μερτικό του απο τους πελάτες μας γαμώ το νταβαντζιλίκι μου γαμώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ μαζί σας. Πίστεψέ με στη επαρχία γίνονται πολύ μεγάλες εκπτώσεις άτυπα και εμένα θα με διευκόλυνε να παίρνω λιγότερα με νόμιμο τρόπο και να μη φορολογούμε για χρήματα που τελικά δεν παίρνω. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως ως νέα μηχανικό είναι να μην εκτεθώ και να καταλήξω τελικά να πληρώνω κρατήσεις υπερ ΤΕΕ και άλλων τις οποίες δεν είχα υπολογίσει. Άσε που συνεχώς με όλο αυτό το μπάχαλο καταλήυγω να λέω στους πελάτες μου μία το ένα μία το άλλο και επειδή δεν έχω την εμπειρία θα με περάσουν και για ανίδεη στο τέλος (ανησυχίες μιας νέας μηχανικού).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.