Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Μια απλή ερώτηση....

 

Η βεβαίωση μηχανικού πρέπει να συνοδεύεται απο τοπογραφικό απο τον ίδιο ή οχι;

Edited by mixanikos710
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν προκύπτει από κάπου αυτό. Ας σκεφτούμε ειδικότητες που έχουν το δικαίωμα να υπογράψουν βεβαίωση αλλά όχι εξαρτμημένο τοπογραφικό

Link to comment
Share on other sites

δεν προκύπτει από κάπου αυτό. Ας σκεφτούμε ειδικότητες που έχουν το δικαίωμα να υπογράψουν βεβαίωση αλλά όχι εξαρτμημένο τοπογραφικό

 

και όμως προκύπτει....

 

ν. 4030/2011 άρθρο 49 παράγραφος 15 και 16.

 

επίτηδες κάνω αυτή την ερώτηση γιατί πολλοί συνάδελφοι εχω την εντύπωση οτι εκδίδουν βεβαιώσεις χωρίς τοπογραφικό. Ισχύει αυτό; Το δέχονται οι συμβολαιογράφοι;

 

και ως αμοιβή; βεβαίωση και τοπογραφικό μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προκύπτει από τον 4030 είναι η υποχρεωτική ύπαρξη τοπογραφικού που συνοδεύει τη βεβαίωση.Από πουθενά όμως δεν προκύπτει η υποχρέωση να συντάσσεται το τοπογραφικό από τον ίδιο που κάνει τη βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προκύπτει από τον 4030 είναι η υποχρεωτική ύπαρξη τοπογραφικού που συνοδεύει τη βεβαίωση.Από πουθενά όμως δεν προκύπτει η υποχρέωση να συντάσσεται το τοπογραφικό από τον ίδιο που κάνει τη βεβαίωση.

 

Συμφωνούμε.

 

Το τοπογραφικό ομως αυτό πρέπει να είναι πρόσφατο - της περιόδου που εκδίδεται η βεβαίωση ή μπορει να είναι παλιότερο ( τώρα που μπορεί μάλιστα για τα εντός σχεδίου και με άδεια να μην έχουν συντεταγμένες), να βάλουμε τοπογραφικό που εχει γίνει πριν 5 χρόνια;

 

 

υ.γ. κατα τη δικιά μου γνώμη πρέπει και το τοπογραφικό να είναι πρόσφατο -ίδιας περιόδου με τη βεβαίωση- για να περιγράφει την υπάρχουσα κατάσταση και ας μην εχει αλλάξει δεκαετίες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να σου δεχθεί ο συμβολαιογράφος τοπογραφικό 5ετίας έτσι κι αλλιώς. 6μήνου το πολύ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε (χωρίς να ξανα-ανοίξουμε συζήτηση για τα Ε.Δ.) κάτι τέτοιο θα ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Τότε βεβαιώσεις θα μπορούσαν να δίνουν μόνο τοπογράφοι, πολιτικοί και οι υπόλοιποι μηχανικοί που μπορούν - δικαιούνται να κάνουν εξαρτημένα τοπογραφικά.

 

Εγώ δλδ που είμαι ΑΜ ?

 

Δεν υφίσταται αυτό!!!! Απλά όπως είπαν κι άλλοι συνάδερφοι, πρέπει να υπάρχει τοπογραφικό (ανεξάρτητο από το ποιός δίνει τη βεβαίωση) το οποίο να είναι σε ΕΓΣΑ. Το πόσο πρόσφατο το θέλει, δεν ξέρω και δεν παίρνω θέση.

 

Όσο για τις αμοιβές, ναι, στις βεβαιώσεις εκτός σχεδίου ή χωρίς άδεια "κερδίζουν" όσοι μπορούν - δικαιούνται να κάνουν και τα τοπογραφικά, διότι αναλαμβάνουν τη δουλειά πλήρως. Αντιθέτως, προσωπικά, χρειάζομαι τοπογράφο, οπότε λέω στον πελάτη μεγαλύτερη αμοιβή (δική μου + του τοπογράφου) και συνεπώς χάνω πιθανώς τον πελάτη, αλλά τι να κάνουμε... Ε.Δ. είναι αυτά!!!!

 

(Τα σχόλια είναι σχόλια και δεν είναι προσωπικές επιθέσεις!!!!!!!!!)

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

ισχυει οτι στις βεβαιωσεις για τις μεταβιβασεις δεν πληρωνουμε εισφορες για το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ;

 

ξερει κανεις σιγουρα;

 

καπου το ειδα μεσα στο φορουμ αλλα δε μπορω τωρα να το εντοπισω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.