Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Ιασονα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος...

Γιατι τοτε λεει να δηλωσουμε υπευθυνα οτι εχουμε στην κατοχη μας ολα τα απαραιτητα στοιχεια ουτως ωστε να τα υποβαλουμε στη 2η φαση...?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ένα αγροτεμάχιο ανήκει εξ αδιαιρέτου σε αρκετούς κληρονόμους, ένας εκ των οποίων είμαι εγώ.

 

Στην περίπτωση που ο μηχανικός βγάζει βεβαίωση για ακίνητο που του ανήκει, θα χρειαστεί και δήλωση του ιδίου σαν ιδιοκτήτης; και θα γράφει στην βεβαίωση "μου επιδόθηκε η δήλωση του ιδιοκτήτη";

 

εαν βγάλω την βεβαίωση εγώ σαν συνιδιοκτήτης, προφανως δεν θα κόψω ΑΠΥ.

Θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτή τη βεβαίωση μέσα στο 2μηνο και οι υπόλοιποι κληρονόμοι χωρίς να χρειαστεί να κόψω ΑΠΥ;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

ετσι όμως δεν θα δημιουργηθεί σύγχιση με τα διάφορα ηλεκτρονικά κλειδιά που προκύπτουν του ακινήτου?

 

Τα ηλεκτρονικά κλειδιά ανήκουν στη δήλωση, όχι στο ακίνητο. Εξάλλου, θα μπορούσε πχ εσύ να έκανες την τακτοποίηση του πελάτη σου και εγώ να έδινα τη βεβαίωση στον πελάτη σου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος...

Γιατι τοτε λεει να δηλωσουμε υπευθυνα οτι εχουμε στην κατοχη μας ολα τα απαραιτητα στοιχεια ουτως ωστε να τα υποβαλουμε στη 2η φαση...?

 

Δεν εχουν όλες οι περιπτώσεις των βεβαιώσεων υφιστάμενα σχέδια.Αν λοιπόν ήθελαν καινούρια τότε θα βάζανε και "νόμιμη" αμοιβή όπως στα αυθαίρετα.Τα κουμπάκια που πατάμε για να ολοκληρωθεί η βεβαίωση είναι εκεί γιατί δεν υπήρχαν λεφτά να φτιάξουν νέο σύστημα μόνο για τις βεβαιώσεις.Εχω την εντύπωση πως μερικές φορές γινόμαστε υπερβολικοί και χάνουμε την μπάλα.Τώρα βέβαια με αυτούς έχει χαθεί εντελώς και η εμπιστοσύνη μας.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καθίστε να δείτε ότι και για τα αυθαίρετα παίζει να μην στείλουμε σχέδια! :shock:

Ή μάλλον για κατά Σεπτέμβρη το κόβω! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

η βεβαίωση είναι εκεί γιατί δεν υπήρχαν λεφτά να φτιάξουν νέο σύστημα μόνο για τις βεβαιώσεις.Εχω την εντύπωση πως μερικές φορές γινόμαστε υπερβολικοί και χάνουμε την μπάλα

 

Δε νομίζω ότι χρειαζόταν νέο ξεχωριστό σύστημα για την έκδοση των βεβαιώσεων. Αρκούσε ένα "ρετουσάρισμα" με τις απαραίτητες τροποποιήσεις ειδικά για τις βεβαιώσεις στο υπάρχον. Μου είχε θέσει ένα θέμα ένας συνάδελφος προ καιρού για το οποίο συζητούσαμε κανένα 2ώρο και τον ψιλοέκραξα τότε ότι ήταν "υπερβολικός" και το ψυρίζει πολύ. Όσο περνάει ο καιρός όμως πείθομαι ότι παίζει να μην είναι όσο υπερβολικός του καταλόγισα τότε.

Στο τέλος πριν την έκδοση της βεβαίωσης, έχει εκείνο το κουτάκι που καλούμαστε να τικάρουμε ότι "έλαβαν γνώση οι συνιδιοκτήτες". Είχε λοιπόν περίτπωση ο συνάδελφος, όπου κλήθηκε να δώσει βεβαίωση αδόμητου για μεταβίβαση του εξ'αδιαιρέτου ποσοστού ενός εκ των συγκυρίων (από κληρονομιά). Οι συγκληρονόμοι ήταν "σκοτωμένοι" μεταξύ τους. Το ποιός είχε τι ποσοστό δεν ήταν καν γνωστό (αναγκάστηκε να ζητήσει πίνακα μέσω δικηγόρου από το υποθηκοφυλακείο αν θυμάμαι καλά για να συμπληρώσει τα στοιχεία στο σύστημα). Μου έθεσε λοιπόν τον εξής προβληματισμό: "ποιός με διαβεβαιώνει εμένα ότι στο μέλλον, δε θα βρεθεί κάποιος "σκαλωμένος" από τους υπόλοιπους συγκληρονόμους, να βάλει έναν δικηγόρο να με κυνηγήσει γιατί τσέκαρα το κουτάκι που βεβαίωνα ότι έχω ενημερώσει τους συγκυρίους ενώ στην πραγματικότητα ουδέποτε το έκανα". Ουσιαστικά δηλαδή όσο "ασήμαντο" και αν φαίνεται αυτό, αναγκαζόμαστε να κάνουμε ψευδή δήλωση σε κάποιες περιπτώσεις (χωρίς να υπάρχει και κανένας λόγος να τίθεται θέμα δήλωσης για τέτοια περίπτωση βεβαίωσης από το νόμο), με ό,τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Γι΄ αυτό και στα εξ' αδιαιρέτου βάζεις τον ιδιοκτήτη-πελάτη σου να υπογράψει ΥΔ ότι ΑΥΤΟΣ έχει πάρει το ΟΚ απ' όλους. Οπότε εσύ είσαι (εν μέρη) καλυμμένος!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι χρειαζόταν νέο ξεχωριστό σύστημα για την έκδοση των βεβαιώσεων. Αρκούσε ένα "ρετουσάρισμα" με τις απαραίτητες τροποποιήσεις ειδικά για τις βεβαιώσεις στο υπάρχον.........

Γιαυτό είπα καινούριο σύστημα ώστε να καλύψει περιπτώσεις όπως αυτή που περιέγραψες, γιατί τελικά μας έχουν αφήσει εκτεθειμένους σε ανθρώπους που θέλουν να φτάσουν στα άκρα σε περιπτώσεις καταλογισμών ευθυνών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

επειδή έχω μπερδευτεί και θέλω να γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει, παρακαλώ όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει.

Για συμβόλαιο αγοραπωλησίας οριζόντιας ιδιοκτησίας που δεν είχε πολεοδομικές αυθαιρεσίες και το οποίο έγινε στις 26-10-2011, έδωσα χειρόγραφη βεβαίωση 4014 και το συμβόλαιο έγινε κανονικά.

Δεν υπήρχε τότε η ηλεκτρονική βεβαίωση του 4014 αν δεν κάνω λάθος.

Η ερώτηση είναι

1) αν πρεπει να υποβληθεί για την έκδοση κωδικού τώρα που γίνεται ηλεκτρονικά.

2) Για ΑΠΥ τι ποσό να κόψω ώστε να είμαι καλυμένος?(δεν πήρα λεφτά γιατί αφορούσε θεία μου).

Πρέπει να καταθέσω και συμφωνητικό αμοιβής κάπου?

 

Συγγνώμη αλλά επειδή είμαι νέος συνάδελφος, θα ήθελα κάποια καθοδήγηση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2) Για ΑΠΥ τι ποσό να κόψω ώστε να είμαι καλυμένος?(δεν πήρα λεφτά γιατί αφορούσε θεία μου).

Πρέπει να καταθέσω και συμφωνητικό αμοιβής κάπου?

Δεν χρειάζεται να καταθέσεις ιδιωτικό συμφωνητικό και η αμοιβή της βεβαίωσης είναι καθαρά δικό σου θέμα. Προσωπικά θα έκοβα ένα χαμηλό - συμβολικό ποσό σε ΑΠΥ.

 

Όσο για το 1. , εάν ο συμβολαιογράφος δεν είχε πρόβλημα τότε μάλλον όλα ok...αν κάτι δεν ήταν σωστό ή εάν χρειαστεί ηλεκτρονική βεβαίωση, να είσαι σίγουρος πως θα σε ενοχλήσει :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.