Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Μου έτυχε μια περίπτωση βεβαίωσης σε αδόμητο αγροτεμάχιο σε νησί των Δωδεκανήσων, όπου το αγροτεμάχιο είναι πράγματι αδόμητο, δεν έχει καμία αυθαιρεσία, εκτός από μια πολεμίστρα του στρατού που τοποθετήθηκε μέσα κατά τη διάρκεια του πολέμου και έχει παραμείνει εκεί παρατημένη. Στην περίπτωση αυτή μπορώ να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση, και αν όχι τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης για να λύσει αυτό το πρόβλημα? Επίσης στο υπάρχον συμβόλαιο η έκταση του αγροτεμάχιου αναφέρεται σε καφίζια, μετρικό σύστημα που χρησιμοποιείτο και αφορούσε το ποσό σιτάρι χωρούσε σε ένα σκεύος που χρησιμοποιούσαν. Κατά την εποχή εκείνη όλοι έγραφαν 1 ή 2 καφιζια για να γλυτώσουν φόρο που αναλογούσε στην έκταση, ενώ το αγροτεμάχιο μπορεί να ήταν πολύ παραπάνω, με αποτέλεσμα το εξαρτημένο τοπογραφικό να αποκλείεται να έχει απόκλιση 2% από το εμβαδό που γραφεί το συμβόλαιο, το οποίο είναι γονική παροχή του 1984 και δε συνοδευόταν από τοπογραφικό. Τι γίνεται στην περίπτωση αυτή?

Μπορείς να δώσεις βεβαίωση που λέει ότι τα κτίσματα ανήκουν στις εξαιρέσεις του αρθρου 23 παρ 2.Αφού η πολεμίστρα είναι πριν το 55 είναι νόμιμη.Η βεβαίωση αυτή είναι η δεύτερη στη σειρά επιλογών.Ασε που μπορεί να είναι και προστατευόμενη από την αρχαιολογία.(εδώ πάντως είναι)

Αφού δεν έχει τοπογραφικό το παλιο συμβόλαιο και η έκταση είναι στο περίπου δεν υφίσταται πρακτικά το 2%

 

Σε περίπτωση αγροτεμαχίου, περιμετρικά του οποίου υπάρχει παλιά ξεροληθιά μεταβλητού ύψους (μέσο ύψος 1μ) δίδεται βεβαίωση για αδόμητο ή πάει για τακτοποιήση πρώτα;

 

Αδόμητο. Δεν νομίζω ότι οι παλιές ξερολιθιές είναι τόσο "αμαρτωλές".

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να γίνει ώστε αυτή η πολεμίστρα να απομακρυνθεί? Δλδ σε ποια υπηρεσία πρέπει να απευθυνθούμε, ώστε να προσπαθήσουμε να την απομακρύνουμε? Μήπως δίνοντας τη βεβαίωση τώρα, αναφέροντας την πολεμίστρα, με κάποιο τρόπο την αποδεχόμαστε και αυτό λειτουργήσει αρνητικά για την απομακρυνσή της?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έμαθα περισσότερες λεπτομέρειες. Η πολεμίστρα είναι από το 1974 (όχι πριν το 55) και είναι κατασκευασμένη πάνω σε θεμέλια παλιού ανεμόμυλου (πριν το 55), τα οποία περιγράφονται στο τοπογραφικό. Εγώ θα πρέπει να δώσω βεβαίωση για αδόμητο και τι γινεται πλέον με την πολεμίστρα?

Link to comment
Share on other sites

Για τα κτίρια που έχουν υπαχθεί στο Ν4014 δίνεται βεβαίωση μετά την αποπληρωμη του προστίμου? Σε βεβαιώσεις οι συμβολαιογράφοι σας ζητάνε και χειρόγραφη βεβαίωση εκτός από την ηλεκτρονική? Μέχρι τώρα έδινα μόνο ηλεκτρονική, αλλά τώρα μου ζητάνε και χειρόγραφα ότι γράφει η ηλεκτρονική!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να συνταχθεί συμβόλαιο για διαμέρισμα μαζί με υπόγεια αποθήκη και υπόγεια θέση στάθμευσης.

Επειδή και η αποθήκη αλλά και η Θ.Σ. έχουν χιλιοστά, πρέπει να δωθούν τελικά 3 βεβαιώσεις ή μπορώ να τα βάλω όλα σε μία βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να εκδώσω μια βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου το οποίο δεν έχει αυθαιρεσίες.

Επειδή μελέτη/επίβλεψη/κατασκευή την είχε κάνει ο -συνταξιούχος πια- πατέρας μου (άρα γενικα είχε εισπράξει τότε) κι επειδή ο ιδιοκτήτης δεν έχει να φάει (γι'αυτό και σκοτώνει το σπίτι), δεν έχω σκοπό να του πάρω λεφτά.

Τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω τον άνθρωπο; Μπορώ να μην κόψω καμιά απόδειξη; Ή πρέπει υποχρεωτικά να κόψω κάτι, πχ 50€;

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Ενιαία φαντάζομαι εννοείς μονοκατοικία. Εμένα είναι σε πολυκατοικία.

 

Όχι, εννοώ ότι, αν έχουμε ένα διαμέρισμα στον γ' όροφο, με αποθήκη στο υπόγειο και θέση στάθμευσης στο ισόγειο τότε έχουμε "ενιαία" ιδιοκτησία. Δηλαδή, ελέγχουμε και τα "τρία" και δίνουμε μια βεβαίωση, που ν' αναφέρονται και τα τρία, αν είναι όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να εκδώσω μια βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου το οποίο δεν έχει αυθαιρεσίες.

Επειδή μελέτη/επίβλεψη/κατασκευή την είχε κάνει ο -συνταξιούχος πια- πατέρας μου (άρα γενικα είχε εισπράξει τότε) κι επειδή ο ιδιοκτήτης δεν έχει να φάει (γι'αυτό και σκοτώνει το σπίτι), δεν έχω σκοπό να του πάρω λεφτά.

Τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω τον άνθρωπο; Μπορώ να μην κόψω καμιά απόδειξη; Ή πρέπει υποχρεωτικά να κόψω κάτι, πχ 50€;

 

Αυτό θα έκανα αλλά θα έκοβα 100€ και όχι 50€ για να μην εκτεθώ σε περίπτωση ελέγχου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.