Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Κυριοι συνάδελφοι έχω μια ερώτηση για την οποία δεν έχω βρει απάντηση μες στο forum (ελπίζω να μην επαναλαμβάνομαι).

 

Έχω ένα οικόπεδο 2000τμ το οποίο έχει χωριστεί με κάθετη ιδιοκτησία. Το ένα κομμάτι είναι 400τμ και περιλαμβάνει δυο κατοικίες ενώ το υπόλοιπο αφορά αδόμητο οικόπεδο 1600τμ (υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή).

Πρόκειται να γίνει μεταβίβαση της μιας κατοικίας και του αδόμητου οικοπέδου που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

 

Η ερώτηση μου είναι : Πρέπει να εκδόσω 1 κοινή βεβαίωση που να περιλαμβάνει τη κατοικία και το αδόμητο οικόπεδο ή πρέπει να εκδόσω 2 διαφορετικές?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, εννοώ ότι, αν έχουμε ένα διαμέρισμα στον γ' όροφο, με αποθήκη στο υπόγειο και θέση στάθμευσης στο ισόγειο τότε έχουμε "ενιαία" ιδιοκτησία. Δηλαδή, ελέγχουμε και τα "τρία" και δίνουμε μια βεβαίωση, που ν' αναφέρονται και τα τρία, αν είναι όλα ΟΚ.

ΟK, ευχαριστώ συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Συγγνώμη που επιμένω αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω ... και ανακεφαλαιώνω.

Υπάρχει αγροτεμάχιο που έχει μέσα θεμέλια παλαιού προ 55 ανεμόμυλου, τα οποία φαίνονται στο εξαρτημένο τοπογραφικό. Επίσης πάνω στα θεμέλια έχει κατασκευαστεί το 1974, πολεμίστρα, η οποία σήμερα είναι παρατημένη και προφανώς δε χρησιμοποιείται. Γενικά πρόκειται για γονική παροχή που θα κάνει η μητέρα μου σε μένα.

1. Σε σχέση με την πολεμίστρα μπορώ να δώσω βεβαίωση, ή πρέπει κάπως πρώτα να λυθεί αυτό το θέμα?

2. Αν τελικά μπορεί να δοθεί η βεβαίωση, θα είναι αυτή για τα αδόμητα (κτίσμα δεν υπάρχει) και θα αναφέρω στην τεχνική έκθεση τα θεμέλια του ανεμόμυλου και την πολεμίστρα ή μήπως πρέπει να είναι η δεύτερη περίπτωση με τα θεμέλια προ 55 (με την πολεμίστρα όμως?)

3. Αν θέλω να κινήσω κάποια διαδικασία απομάκρυνσης της πολεμίστρας, μια και τοποθετήθηκε αυθαίρετα από το στρατό σε ιδιοκτησία και σίγουρα δε χρησιμοποιείται, απλά έχει παραμείνει εκεί, γνωρίζει κάποιος σε τι υπηρεσία πρέπει να απευθυνθώ?

 

Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια γνώμη, ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να εκδώσω μια βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου το οποίο δεν έχει αυθαιρεσίες.

Επειδή μελέτη/επίβλεψη/κατασκευή την είχε κάνει ο -συνταξιούχος πια- πατέρας μου (άρα γενικα είχε εισπράξει τότε) κι επειδή ο ιδιοκτήτης δεν έχει να φάει (γι'αυτό και σκοτώνει το σπίτι), δεν έχω σκοπό να του πάρω λεφτά.

Τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω τον άνθρωπο; Μπορώ να μην κόψω καμιά απόδειξη; Ή πρέπει υποχρεωτικά να κόψω κάτι, πχ 50€;

Κοψε 50€+ΦΠΑ και τελειωσες...

 

 

Αυτό θα έκανα αλλά θα έκοβα 100€ και όχι 50€ για να μην εκτεθώ σε περίπτωση ελέγχου...

Για ποιον ελεγχο μιλαμε? Αφου καταργειται και ο πειθαρχικος ελεγχος...

 

 

Πρόκειται να συνταχθεί συμβόλαιο για διαμέρισμα μαζί με υπόγεια αποθήκη και υπόγεια θέση στάθμευσης.

Επειδή και η αποθήκη αλλά και η Θ.Σ. έχουν χιλιοστά, πρέπει να δωθούν τελικά 3 βεβαιώσεις ή μπορώ να τα βάλω όλα σε μία βεβαίωση;

Καθετι που εχει χιλιοστα, για να μεταβιβαστει πρεπει να εχει βεβαιωση νομιμοτητας. Επομενως 3

 

 

Καλησπέρα,

 

Τι κάνω για να εκδοσω καινούργια βεβαίωση στη περίπτωση που έχει λήξει η παλιά;

 

Ευχαριστώ.

Οτι εκανες και για να εκδοσεις την παλια...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε περίπτωση ενός αγροτεμαχίου με 6 πχ συνιδιοκτήτες εξ'αδιαιρέτου. (αδόμητο).

 

Ένας απο αυτούς θέλει να πουλήσει το ποσοστό του.

Οι 3 απο τους εξι είναι αδέρφια οι οποίοι έχουν πεθάνει και τα τέκνα τους ΔΕΝ έχουν κάνει αποδοχή κληρονομιάς.

 

Στο σύστημα τι περνάω στη καρτέλα με τους ιδιοκτήτες και τα ποσοστά των;

 

α) Συμπληρώνω τον 1 πωλητή που γνωρίζουμε, τους 3 πεθαμένους με το...ΑΦΜ τους (εδώ γελάμε) και τους υπόλοιπους 2 που δεν γνωρίζουμε επίσης

β) ή αρκούν τα στοιχεία του 1 πωλητή βάζοντας ώς ποσοστό 100% ; (στον οποίο φυσικά θα "κοπεί" και η ΑΠΥ).

 

Τα φώτα σας.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω κατι, γιατι ο συμβολαιογραφος επιμενει παρα πολυ και με πιεζει...

Για μεταβιβαση ακινητου για το οποιο ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ η υπαγωγω, δλδ εχει πληρωθει ολο το προστιμο, χρειαζεται μονο η εκτυπωση της Υπαγωγης απο το συστημα του ΤΕΕ, ή χρειαζεται βεβαιωση νομιμοτητας; (η κλασσικη που ειναι στα προσθετα στοιχεια και την δινουμε για μεταβιβαση νομιμων κατοικιων)

Εγω νομιζω οτι τα χαρτια της υπαγωγης αρκουν, αλλα η συμβολαιογραφος εχει λυσσαξει να της δωσω και βεβαιωση νομιμοτητας...

Link to comment
Share on other sites

αφού έκανες οριστική υποβολή, το σύστημα σου εκδίδει αυτόματα και τη βεβαίωση. Πάνε πακέτο αυτά. Πρέπει να τη δώσεις. Βάσει νόμου απαραίτητα η βεβαίωση. Εκεί φαίνεται και η ημερομηνία αυτοψίας και αν παρήλθε το δίμηνο

Link to comment
Share on other sites

Kane για να γίνει η μεταβίβαση η συμβολαιογράφος δεν πρέπει να βρει και τους άλλους ιδιοκτήτες? (απορία έχω)

Link to comment
Share on other sites

αφού έκανες οριστική υποβολή, το σύστημα σου εκδίδει αυτόματα και τη βεβαίωση. Πάνε πακέτο αυτά. Πρέπει να τη δώσεις. Βάσει νόμου απαραίτητα η βεβαίωση. Εκεί φαίνεται και η ημερομηνία αυτοψίας και αν παρήλθε το δίμηνο

 

Μιλαμε για την ιδια βεβαιωση που δινουμε και για τα νομιμα; Που ειναι στα προσθετα στοιχεια διπλα στην ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.