Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

δηλαδή αμοιβή αποτύπωσης + τοπογραφικού + βεβαίωση.

 

Μα η βεβαίωση προυποθέτει τα παραπάνω, ποιός ο λόγος να κοστολογηθεί μία κόλλα Α4?

 

Μήπως οι δηλώσεις του 651/77 δεν συνυπολογίζονται στην αμοιβή τοπογραφικού?

 

Αλλά ναι ξέρω, θέλει το ΤΕΕ το μερτικό του απο τους πελάτες μας γαμώ το νταβαντζιλίκι μου γαμώ.

panos γιατί και αμοιβή αποτύπωσης; Δεν κάνεις απιοτύπωση, έλεγχο του υπάρχοντος κάνεις και δίνεις την βεβαίωση, για αυτό και έχει η βεβαίωση αμοιβή.

Σε λίγο θα φύγει και το τοπογραφικό, για αυτά που έχουν Ο.Α., οπότε θα μείνει μόνο η βεβαίωση :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας συνάδελφοι. Κατ'αρχάς το τοπογραφικό με ΕΓΣΑ πήγε περίπατο με ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ (χθεσινή ημερομηνία υπογραφής) σημερινή ανάρτηση. Το ερωτημά μου είναι σε μεταβίβαση χιλιοστών μελλοντικού ορόφου εντός σχεδίου, το σύστημα δεν δέχεται την δήλωση. Την βεβαίωση την ζήτησε η Συμβολαιογράφος.

t.gif

 

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

 

- Τα πεδία της δήλωσης "Οικοδομική άδεια", "Εντός σχεδίου-οικισμού" πρέπει να έχουν τιμή.

- Τα πεδία της δήλωσης "Τύπος κτιρίου", "Παραδοσιακός οικισμός" πρέπει να έχουν τιμή.

- Το πεδίο "Επικρατούσα χρήση" πρέπει να έχει τιμή

- Πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον 1 φύλλο καταγραφής με επιλεγμένο το ίδιο είδος χρήσης με την επικρατούσα χρήση της δήλωσης. τι κάνουμε λοιπόν;

Edited by Mikael
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ακριβώς ζητά η συμβολαιογράφος να βεβαιώσεις; Ότι όταν και αν ποτέ θα αποπερατωθεί ο μελλοντικός όροφος δεν θα έχει υπερβάση δόμησης κάλυψης υψους και όγκου....να απευθυνθεί σε αστρολόγο η κυρία όχι σε μηχανικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

<<Ν.4030/2011 Άρθρο 49

16. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2) μηνών. Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό, που αφορά το ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.>>

 

 

N.4014-2011 Άρθρο 23 παρ.1

Απαγόρευση εμπράγματων δικαιοπραξιών σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης

 

1. Από τη δημοσίευση του παρόντος απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η μεταβίβαση ή η σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, όπως ειδικότερα ορίζεται στα άρθρα 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του ν.1577/1985 (Α΄ 210). Στην παραπάνω απαγόρευση εμπίπτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

1 - βεβαίωση σε διαμέρισμα (οριζόντια ιδιοκτησία) στην οποία η μεσοτοιχία με το διπλανό διαμέρισμα έχει μετακινηθεί σε βάρος του διαμερίσματος που ζητάει την βεβαίωση θα δίνατε?

2 - αν η μεσοτοιχία ήταν εις κέρδος του διαμερίσματος που ζητάει την βεβαίωση (έχω και τέτοια περίπτωση), τότε αλλάζει κάτι?

3 - σε κάθε περίπτωση, ο έλεγχος έχει να κάνει μόνο με τα εγκεκριμένα σχέδια της πολεοδομίας ή πρέπει να ελέγξεις και τα καθαρά (ή μικτά) τετραγωνικά του συμβολαίου του διαμερίσματος που μεταβιβάζεται?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αδεια μικρής κλίμακας να διορθωθούν οι εσωτερικοί τοίχοι και μετά βεβαίωση.Ο έλεγχος γίνεται με τα σχέδια της πολεοδομίας.Μόνο αυτά έχουν ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

σωστά manolis, έχεις δίκιο, μόνο σχέδια πολεοδομίας, στα συμβόλαια μπορει να γραφουν ό,τι θέλουν...

για την ΕΕΜΚ (εσωτερικών διαρυθμίσεων), δεν απαιτείται συναίνεση των γειτόνων που επηρεάζονται από την αλλαγή θέσης της μεσοτοιχίας ή μπορεί να γίνει ανεξάρτητα από έναν από τους 2 (είτε κερδίζει είτε χάνει)?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιοκτησιακο (συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας) εχει πραγματοποιηθει με διαφορετικα σχεδια απο αυτα της πολεοδομιας.

Επομενως, ακομα και σε περιπτωσεις που εχουμε μετακινηση δωματιων απο ενα διαμερισμα σε ενα αλλο, οι ιδιοκτητες εχουν υπογραψει τη συσταση και τη μεταβιβαση αντιστοιχα για τα πραγματικα και οχι για τα σχεδια της Πολεοδομιας...

Οποτε υπαρχει απο μονο του ενα νομιμοποιητικο στοιχειο για τις αυθαιρεσιες που εχουν δημιουργηθει, επομενως δεν μπορει κανενας ιδιοκτητης που εχει χασει χωρο να σε κυνηγησει στα δικαστηρια γιατι τα συμβολαια αλλα λενε...

 

Αυτη ειναι η αποψη συναδελφων που μιλουσαμε χτες και σημερα και, η αληθεια ειναι πως δεν απεχει και πολυ απο την πραγματικοτητα

Απο τη στιγμη ομως που ο 4014 δυστυχως συγχεει ιδιοκτησιακο-νομικο με πολεοδομικο καθεστως, τοτε ειμαστε υποχρεωμενοι να ελεγχουμε το καθεστως που ισχυει πολεοδομικα, ασχετως με το αν οι ιδιοκτητες δεν εχουν πληρη γνωση και εχουν υπογραψει αλλα αντι αλλων...

 

Εγω θα συνεχισω να εκδιδω ΕΕΜΚ οπου απαιτειται, εφοσον εχουμε εισχωρηση ενος διαμερισματος σε ενα αλλο και αντιστροφα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Έχω ένα οικόπεδο το οποίο έχει και μια αποθήκη 100τμ του 85 στην οποία έχει πέσει η στέγη. Η αποθήκη θεωρείτε αυθαίρετη χωρίς στέγη? θεωρείτε οτι υπάρχει κτίσμα? Στη πολεοδομία που ρώτησα δεν μου έδωσαν σαφή απάντηση και μου είπαν ότι είναι στην κρίση του μηχανικού. Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να το ξεκαθαρίζει αυτό? Για να μπορέσω να βγάλω βεβαίωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.