Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι, η περίπτωση αγοράς γηπέδου με ταυτόχρονη υποθήκη από την τράπεζα (δάνειο αγοράς οικοπέδου) υπόκειται σε βεβαίωση μηχανικού για αδόμητο; Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης, ως αμοιβή, λέω να μην γδάρω τη μητέρα μου και τη γιαγιά μου (το έχουν από κληρονομιά), οπότε θα βάλω συμφωνηθείσα ... 0,00 €.

 

Όοοοοοταν και αααααν προκείψει κάααααποτε το οτιδήποτε με το ΤΕΕ, θα τους πω ότι έβαλα 0 € γιατί ήταν της μητέρας μου.

 

και τι ποσό απόδειξης θα κόψεις architect? ή δε θα κόψεις? και συμφωνητικό θα κάνεις για 0,00€? αυτές οι απορίες μου δημιουργήθηκαν εμένα :|

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω έναν πελάτη που μου ζητάει βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών για διαμέρισμα Γ' ορόφου στο Κολωνάκι. Το κτίριο κατασκευάστηκε (με βάση τα συμβόλαια) τέλη της δεκαετίας '40 (1947-1949). Ωστόσο, μετά από επίμονη αναζήτηση στις Πολεοδομίες δεν βρέθηκε κανένα στοιχείο (στέλεχος, αριθμός αδείας, σχέδια) που να αφορά στη συγκεκριμένη διεύθυνση. Αν και η πολυκατοικία κατασκευάστηκε πριν το '55 αποδεδειγμένα, δεν μπορώ να ξέρω τι προβλεπόταν από την άδεια ώστε να δώσω βεβαίωση.Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία από παλιό κτήριο να δώσει καποια συμβουλή σχετικά με το πώς θα το δηλώσω ή τί πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω από τα εύκολα:

 

1) Συμφωνητικά αποφάσισα να μην κάνω για κάτι που δεν έχει ορισμένη "νόμιμη" αμοιβή από το κεντρικό ΤΕΕ. Μέσα στο 2011, όσες μεταβιβάσεις έκανα δεν υπέγραψα τίποτα. Μόνο ΑΠΥ. Μέσα στο 2012... δεν έχω κάνει καμία μεταβίβαση, αλλά και να κάνω σου είπα, δεν θα κάνω συμφωνητικό!

 

2) Εάν στο σύστημα βάλω συμφωνηθείσα 0,00€, εννοείται ότι δεν θα κόψω ΑΠΥ.

 

ΩΣΤΟΣΟ:

 

Επειδή δεν το κατέχω το όλο θέμα με το συγγενικό, θα ρωτήσω και στον λογιστή μου εάν μπορώ να το κάνω χωρίς ΑΠΥ (δλδ με 0€ αμοιβή). Εάν μου πει ότι ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται, θα τον ρωτήσω τι ποσό πρέπει να φαίνεται.

Εάν μου πει "όσο θέλω", τότε θα φανώ large και θα βάλω 50€ (ΦΠΑ 11,50€). Ε, πιστωτικός είμαι, εντάξει.... Για την Ελλάδα ρε γαμώτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω έναν πελάτη που μου ζητάει βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών για διαμέρισμα Γ' ορόφου στο Κολωνάκι. Το κτίριο κατασκευάστηκε (με βάση τα συμβόλαια) τέλη της δεκαετίας '40 (1947-1949). Ωστόσο, μετά από επίμονη αναζήτηση στις Πολεοδομίες δεν βρέθηκε κανένα στοιχείο (στέλεχος, αριθμός αδείας, σχέδια) που να αφορά στη συγκεκριμένη διεύθυνση. Αν και η πολυκατοικία κατασκευάστηκε πριν το '55 αποδεδειγμένα, δεν μπορώ να ξέρω τι προβλεπόταν από την άδεια ώστε να δώσω βεβαίωση.Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία από παλιό κτήριο να δώσει καποια συμβουλή σχετικά με το πώς θα το δηλώσω ή τί πρέπει να κάνω;

 

Μια σκέψη με αρκετό ρίσκο, θα ηταν να το θεωρήσεις ως προ 55 και να υπαχθει στις εξαιρέσεις του Ν. 4014 ωστε να δοθεί βεβαίωση. Αυτό όμως απαιτεί ενδελεχή έρευνα ωστε αποδεδειγμένα να είναι προ 55 με αντίστοιχα στοιχεία.

Άλλη σκέψη, να πραγματοποιήσεις έρευνα σε κάθε πιθανό λήπτη άδειας και σχεδίων , όπως συμβόλαιογράφους από συμβόλαια υπολοίπων διαμερισμάτων ή καταστημάτων ή ΔΕΗ ίσως.

Τελευταία λύση, αίτηση για ανασύσταση στην πολεοδομία, διαδικασία χρονοβόρα και μπελαλίδικη. Αν η διαδικασία της ανασύστασης ολοκληρωθεί θα έχεις το θεωρημένο σχέδιο κάτοψης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω αναλάβει να δώσω μια βεβαίωση σ' ένα γιατρό για ένα χώρο που θα νοικίασει για να ασκήσει το επάγγελμά του.

Πρέπει να βεβαιώσω ότι ο παραπάνω χώρος πληρεί τις προϋποθέσεις για λειτουργία ιατρείου ΚΑΙ ότι είναι χώρος κύριας χρήσης νομίμως υφιστάμενος βάσει της οικοδομικής άδειας.

Η ερώτηση είναι, πόσο περίπου να του ζητήσω...

 

Εργασίες: 1. αποτύπωση του χώρου (περίπου 100τ.μ.)

2. δύο σχέδια 1:50 (διάγραμμα κάτοψης)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω αναλάβει να δώσω μια βεβαίωση σ' ένα γιατρό για ένα χώρο που θα νοικίασει για να ασκήσει το επάγγελμά του.

Πρέπει να βεβαιώσω ότι ο παραπάνω χώρος πληρεί τις προϋποθέσεις για λειτουργία ιατρείου ΚΑΙ ότι είναι χώρος κύριας χρήσης νομίμως υφιστάμενος βάσει της οικοδομικής άδειας.

Η ερώτηση είναι, πόσο περίπου να του ζητήσω...

 

Εργασίες: 1. αποτύπωση του χώρου (περίπου 100τ.μ.)

2. δύο σχέδια 1:50 (διάγραμμα κάτοψης)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το ερώτημα είναι ειλικρινές, είμαι σχετικά νέος μηχανικός και δεν έχω ξανακάνει άλλη τέτοια δουλειά.

Μία τάξη μεγέθους είναι το μόνο που θέλω και όχι καμία ιδιαίτερη ανάλυση, για να δω που περίπου να κινηθώ...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

synadelfoi problhatistika shmera giati ekana bebaiwsh se adomhto oikopedo xwris ay8airesies sthn ektos omws sxediou...se 11500m2 ektash...kai to topografiko to ypografw egw.

Zhthsa mono ta ths bebaiwshs alla skefthka oti twra pou to topografiko exei karatikes syntetagmenes kanonika 8a eprepe na to plhrw8w...kai ara 8ewrhtika na kopsw kai Fem.

Mexri twra exw kanei dyo bebaiwseis gia metabibazomena xwris ay8airesies kai den plhrwsa Fem...mhpws prepei na balw amoibh topografikou kai na balw kai amoibes mesw Tee?mhn me kynhghsei h eforia gia 20eyrw fem?

 

συνάδελφοι προβληματίστηκα σήμερα γιατί έκανα βεβαίωση σε αδόμητο οικόπεδο χωρίς αυθαιρεσίες στην εκτος όμως σχεδίου...σε 11500m2 έκταση...και το τοπογραφικό το υπογράφω εγώ.

Ζήτησα μόνο τα της βεβαίωσης αλλά σκέφτηκα ότι τώρα που το τοπογραφικό έχει κρατικές συντεταγμένες κανονικά θα έπρεπε να το πληρωθώ...και άρα θεωρητικά να κόψω και ΦΕΜ.

Μέχρι τώρα έχω κάνει δυο βεβαιώσεις για μεταβιβαζόμενα χωρίς αυθαιρεσίες και δεν πλήρωσα ΦΕΜ...μήπως πρέπει να βάλω αμοιβή τοπογραφικού και να βάλω και αμοιβές μέσω ΤΕΕ?μην με κυνηγήσει η εφορία για 20ευρώ ΦΕΜ?

 

Τα greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.