Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα τις εκτιμήσεις σας για το εξής...

 

Εξετάζω μια περίπτωση αυθαιρέτου 100 τ.μ. σε ΖΟΕ (όπου απαγορεύεται η κατοικία) που κατασκευάστηκε σε δύο φάσεις.

Από τα 100 τμ σύνολο αυθαιρέτου έχουμε 36 τμ πριν τη θέσπιση της ΖΟΕ (άρα τακτοποιήσιμα) και τα υπόλοιπα 64 (προσθήκη κατ' επέκταση) μετά τη θέσπιση της ΖΟΕ (άρα δεν υπάγονται σε ρύθμιση).

 

Υπάρχει περίπτωση να δωθεί βεβαίωση (και να γίνουν συμβόλαια) μόνο για τα 36 τμ που δικαιούνται υπαγωγής δίχως να κατεδαφιστούν τα υπόλοιπα ή τελικά το σύνολο της ιδιοκτησίας είναι καταδικασμένο να μην μεταβιβαστεί?

Θα ήθελα και τις δικιές σας απόψεις μήπως υπάρχει κάποια διέξοδος αν και γνωρίζω πως δεν μπορούν να γίνουν και πολλά..

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σήμερα μου έτυχε το εξής: ήρθε πελάτης και μου είπε ότι θέλει να νοικιάσει υπόγειο περασμένο από ρύθμιση ν.3843 (εγώ του το πέρασα πέρσι) και μου ζήτησε βεβαίωση, προκειμένου να προχωρήσει στα συμβόλαια...

Θέλει βεβαίωση του 4014 για ενοικιαστήριο? ή μήπως θέλει βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσεως?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς από πολεοδομία ε? Όχι, ο πελάτης μου είπε κατα γράμμα ότι προκειμένου να συντάξει το μισθοτήριο συμβόλαιο η συμβολαιογράφος, θέλει από το μηχανικό βεβαίωση μέσω ΤΕΕ. Προφανώς για βεβαίωση νομιμότητας μιλάει...

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο ενοικίασης, είναι σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο;

Αν είναι τότε θέλει βεβαίωση Ν4014. Αν δεν είναι, δεν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο ενοικίασης, είναι σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο;

Αν είναι τότε θέλει βεβαίωση Ν4014. Αν δεν είναι, δεν θέλει.

Δεν νομίζω το ενοικιαστήριο να ανήκει στο εμπράγματο δίκαιο... Πολύ πιθανό να μπερδεύτηκε κάποιος - κάπου με το ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο ενοικίασης, είναι σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο;

Αν είναι τότε θέλει βεβαίωση Ν4014. Αν δεν είναι, δεν θέλει.

 

Δεν είναι εμπράγματο δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.