Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Για αυτό ελέχγεις τις τομές για να δεις σε σχέση με το φυσικό ή το διαμορφωμένο έδαφος που βρίσκεται το δάπεδο.

Τώρα πως το χαρακτηρίζει ο κάθε μηχανικός είναι άλλο. Εμείς κοιτάμε τα αντικειμενικά στοιχεία στα σχέδια, έτσι δεν είναι;

 

αυτο ακριβως...το θεμα ειναι τα σχεδια......στον 3843 μου φερναν σχεδια που το δωμα τοχαν ονοματισει στα σχεδια 4 οροφο λες νακανα δηλωση?

 

στην τομη ειμαι 1 μετρο κατω απο φυσικο εδαφος στην οψη επομενως το παω με 0,5 για 4014

 

 

τελικα η τεχνικη εκθεση οσο απλη φανταζε με την περιγραφη που πρεπει να κανουμε σε ορισμενες περιπτωσεις για να προλαβουμε τις οποιες ερμηνειες της τακτοποιησης που καναμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ πάντως εξαντλώ τόσο τους 4.000 χαρακτήρες στην ΤΕ όσο και στα σχόλια σημειώνω όσο περισσότερα μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Σε μεζονέτα, έχω υπόγειο που ξεμπαζωθηκε από μπροστά και έγινε ισόγειο, έχω διαφορά ύψους +1,30 σε σχέση με τα σχέδια της άδειας.(πχ το μπαλκόνι του 1ου είναι στο +2,80 αντί στο 1,50 που δείχνει η άδεια και τελικό ύψος +11,30 αντί +10,00 της άδειας). Θα βάλω Υ.Υ. ή απλά με αναλυτικό η μη τήρηση περιβάλλοντος χώρου?Αν είναι εύκολο, μπορεί να μου υποδείξει κάποιος από που προκύπτει η όποια απόφαση? Έψαξα στις ερωταπαντησεις αλλά δεν βρήκα κάτι. Σημείωση, δεν είναι η μοναδική παράβαση, οπότε δεν πάει με την ερωτ.ΣΤ1

 

άρθρο 50, παράγραφος 14, Ν4030/2011,

 

14. Στο τέλος του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστί-

θεται παράγραφος 25 ως εξής:

«25. Για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου που α-

φορά στην υπέρβαση ύψους (κατηγορία 6 του «φύλλου

καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ε-

νιαίου ειδικού προστίμου» του Παραρτήματος του παρό-

ντος), στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια

δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει

προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος

χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί

σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προ-

κύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου

της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την

κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής

αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού

προστίμου»). Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν ε-

φαρμόζεται για τις αυθαίρετες κατασκευές της παρ. 24

του άρθρου 24.»

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 50, παράγραφος 14, Ν4030/2011,

 

14. Στο τέλος του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 προστί-

θεται παράγραφος 25 ως εξής:

«25. Για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου που α-

φορά στην υπέρβαση ύψους (κατηγορία 6 του «φύλλου

καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ε-

νιαίου ειδικού προστίμου» του Παραρτήματος του παρό-

ντος), στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια

δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει

προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος

χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί

σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προ-

κύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου

της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την

κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής

αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού

προστίμου»). Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν ε-

φαρμόζεται για τις αυθαίρετες κατασκευές της παρ. 24

του άρθρου 24.»

 

1000 ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι και από εμένα δύο ερωτήσεις.

1. Δεύτερο υπόγειο που δεν υπάρχει στην Ο.Α. και έχει χρήση αποθήκης υπολογίζεται κανονικά σαν Β.Χ?

2. Σε δυόροφο κτίριο δύο ανεξάρτητων κατοικιών (δυόροφες κατοικίες) και διαφορετικών ιδιοκτητών έχει κατασκευασθεί και υπόγειο (ισόγειο από τις τρεις πλευρές) που δεν υπάρχει στην Ο.Α.

Η πρόσβαση σε αυτό το χώρο γίνεται μόνο εξωτερικά και αυτή τη στιγμή έχει Β.Χ. (είναι ημιτελής και βρίσκεται στα επιχρίσματα).

Επειδή και για τους δύο οι κατοικίες είναι κύριες και μοναδικές μπορεί να πάει με τον συν/τη 0.40 για τον υπολογισμό του προστίμου?

Link to comment
Share on other sites

1. αυτο και αν υπολογιζεται απλα να εχεις και 1 παραβαση ξεμπαζωμα

2. 2 δηλωσεις το υπογειο με κυρια και μοναδικη κατοικια με β.χ και 1 παραβαση ξεμπαζωμα αρκει ανχουν χωρισμενο το υπογειο......σαν κοινοχρηστο κυρια και μοναδικη κατοικι δυσκολο το βλεπω αν τοχουν

Link to comment
Share on other sites

Σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών υπάρχει αλλά μόνο για τις κατοικίες. Το υπόγειο δεν είναι χωρισμένο συμβολαιογραφικά αφού δεν υπήρχε στην Ο.Α., δεν μπορούσε να γίνει σύσταση.

 

Άρα λοιπόν σκέφτομαι ότι πρέπει να πάει με μία δήλωση και των δύο ιδιοκτητών σαν κοινόχρηστος χώρος (με τα ανάλογα ποσοστά που προκύπτουν από την σύσταση που ήδη υπάρχει).

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

2 λυσεις..

 

1. κοινοχρηστο χωρο με αλλη κατοικια και τα ποσοστα των ιδιοκτητων

2. στην προσωπικη τους δηλωση με ΜΟΝΑΔΙΚΗ κατοικια και τοςυ ετοιμαζεις ταντιστοιχα σχεδια για συσταση !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την περίπτωση όπου αυθαίρετο υπόγειο 100 m2 έχει στάθμη κατά Ν. 4014/2011 που δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως υπόγειο.

Καθαρό ύψος υπογείου 2,42 m.

 

Εντός αυτού υπάρχει διαμέρισμα 50 m2 με χρήση κατοικίας οπότε αυτά θα τα βάλω έτσι κι αλλιώς σαν ΚΧ.

Τα επόμενα 50 m2 που έχουν ξεκάθαρα χρήση αποθήκης μπορώ να τα βάλω ως ΒΧ?

 

Η γνώμη μου είναι ναι διότι είναι ξεκάθαρο ότι έχουν χρήση αποθήκης και ακόμα και ισόγειο όροφο να είχα με χρήση αποθήκης θα τον έβαζα ως ΒΧ.

Από την άλλη κάπου η Λεμπέση στο σχολιασμό των ερωτ-απαντήσεων λέει ότι σημαίνοντα ρόλο παίζει το καθαρό ύψος ορόφου και όχι η χρήση:

 

"Οι Βοηθητικοί χώροι ορίζονται με το άρθρο 2 παρ.3 του Κτιριοδομικού σε συνδυασμό και με τα ελεύθερα ύψη που υπολογίζονται σύμφωνα με το άρθρο 8 παρ.1 & 2 του Κτιριοδομικού, και ίσως πρέπει να συμπληρωθεί με Απόφαση Υπουργού για όσους επιπλέον χώρους θεωρεί το Υπουργείο ότι πρέπει να χαρακτηρίζονται ως βοηθητικοί και να υπολογίζονται με 0,5 με βάση τη Β΄27).

Χώροι με μέσο ύψος < 2,40μ είναι βοηθητικοί, ενώ αν έχουν μέσο ύψος> 2,40μ είναι κύριοι, ανεξάρτητα από την πραγματική χρήση που έχουν και στις δύο περιπτώσεις.

Το Υπουργείο αναφέρεται μόνο στη χρήση, ζήτημα που δεν διασφαλίζεται ούτε αποδεικνύεται με κάποιο τρόπο, ενώ το ύψος με βάση τον κτιριοδομικό είναι αντικειμενικός και αναμφισβήτητος προσδιορισμός."

 

Ποια είναι η γνώμη σας, μπορώ να βάλω τις αποθήκες σαν ΒΧ ή πρέπει να πάνε όλοι ΚΧ λόγω ύψους 2,42 m>2,40 m?

 

11220217.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΤΙς ΑΠΟΘΗΚΕς σιγουρα Β.Χ

εγω ακομα και την κατοικια θα την εβαζα Β.Χ και θα εγραφα υψος 2,39.......στην τελικη μπορεις αν κοιταξεις αν αυτη πουναι τωρα τελικη σταθμη παλια ειχε γινει ξεμπαζωμα .....γιατι ο νομος σου λεει αν ηταν υπογειο συμφωνα με τις αρχικες σταθμες ...δλδ πχ εκει πουχεις 1,66 καθαρο αν δεις αρχικες σταθμες ναχες ελευθερο 1,40 επομενως θαχες το 1,00 (71+26) μετρο της βασικης σου σταθμης απο το φυσικο

 

 

 

εδω σε σοφιτα πουχε χρηση κατοικιας που μετρησα οτι ηταν ανω του 2.40 υψος το πηγα σαν Κ.Χ και οτι ηταν κατω του 2.40 και ας ηταν μπανιο το πηγα με Β.Χ

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.