Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Μια ερωτηση σχετικα με την αμοιβη του μηχανικου σε εκδοση ΠΕΑ ολοκληρου κτηριου:

 

Αν υπαρχει ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΘΧ (πχ. γκαραζ-αποθηκες), το πληρωνομαστε ή οχι?

(στους οροφους ξερω οτι πληρωνομαστε τα κλιμακοστασια (ΜΘΧ) οταν εξεταζουμε ολοκληρο το κτηριο)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικα με την αμοιβη του μηχανικου σε εκδοση ΠΕΑ ολοκληρου κτηριου:

 

Αν υπαρχει ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΘΧ (πχ. γκαραζ-αποθηκες), το πληρωνομαστε ή οχι?

(στους οροφους ξερω οτι πληρωνομαστε τα κλιμακοστασια (ΜΘΧ) οταν εξεταζουμε ολοκληρο το κτηριο)

Απο την στιγμή που εξετάζεις ολόκληρο τον Μ.Θ.Χ. πρέπει να πληρωθείς... Τώρα το πρέπει με την γίνετε είναι άλλο θέμα! Προσωπικά ζητώ από τον πελάτη να μου τον πληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω. βασιζομενος στις “σερωτοαπαντησεις του ΥΠΕΚΑ”, http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=e6ZYgIszjc8%3d&tabid=340&language=el-GR

θεωρω οτι η απαντηση βρισκεται εκει που λεει:

 

4. Τι μετράει στη συνολική επιφάνεια ενός κτιρίου;

Η συνολική επιφάνεια ενός κτιρίου είναι το σύνολο των τετραγωνικών μέτρων του κτιρίου, όπως αυτά

προσμετρούνται στην οικοδομική άδεια (σύμφωνα με το συντελεστή δόμησης), καθώς επίσης και τα τετραγωνικά

του κτιρίου που έχουν νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί με τις ισχύουσες διατάξεις (πχ κλειστός ημιυπαίθριος).

 

 

Αυτο το “συμφωνα με τον συντελεστη δομησης” με οδηγει στο να βγαλω ΕΚΤΟΣ τα τετραγωνικα του υπογειου, αφου αυτα δεν εχουν μετρησει στον συντελεστη δομησης.

Απο την μια δηλαδη γραφει το ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΟ “συνολο των τετραγωνικων μετρων του κτιριου” και αμεσως απο κατω αναφερεται στον συντελεστη δομησης!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπίζω να γράφω στο σωστό τόπικ. Ιδιοκτήτρια μεζονέτας διώροφης (υπόγειο - ισόγειο) έχει κλείσει το υπόγειο και θα ενοικιάσει μόνο το ισόγειο, 60 τ.μ. Το ΠΕΑ θα βγει μόνο για το ισόγειο? Ή για ολόκληρη την κατοικία? Σίγουρα δεν έχει κάνει καμία τακτοποίηση και δεν ξέρω και τι χρήση έχει το υπόγειο, δεν το έχω δει ακόμη. Θεωρούμε π.χ. ότι είναι υπόγειο, αλλά με κάποιο τρόπο έχει διαχωριστεί από το ισόγειο, χωρίς όμως να φαίνεται στα χαρτιά. Τι κάνουμε?

Επίσης, σε περίπτωση που το ΠΕΑ βγει για όλο, το υπόγειο πληρώνεται αν είναι ΜΘΧ? (τώρα βέβαια με τις "ελεύθερες αμοιβές" ζητάς και ό,τι θέλεις, χαχα)

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έχει τύχει πελάτης να νοικιάσει τμήμα αυτοτελούς ιδιοκτησίας (ένα δωμάτιο), που βγήκε μικρότερο από 50μ2 και η εφορία δέχτηκε συμβόλαιο μίσθωσης του τμήματος αυτού χωρίς το ΠΕΑ (δεν ασχολήθηκε με την υπόλοιπη ιδιοκτησία).

 

Είναι ρητά γραμμένο ότι το ελάχιστο που επιθεωρούμε είναι αυτοτελής ιδιοκτησία. Οπότε πρέπει πρώτα να γίνει τροποποίηση Σ.Ο.Ι. για να διαχωριστούν ισόγειο και υπόγειο. Αν όχι, κάνεις ΠΕΑ για όλη τη μεζονέτα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρητά γραμμένο ότι το ελάχιστο που επιθεωρούμε είναι αυτοτελής ιδιοκτησία.

Πού είναι γραμμένο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

στήν δήλωση τακτοποίησης Η/Χ τι βάζετε τον ΑΡ.ΠΡΩΤ.ΔΗΛΩΣΗΣ ή τον Α/Α ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗΣ? και έτος νομιμοποίησης ποιό? το 'ετος κατάθεσης?

Link to comment
Share on other sites

Δες τα μηνύματα σε αυτή τη σελίδα και ένα συνημμένο που έχει. Στον 3843/2010 βάζω τον αριθμό πρωτοκόλλου και την ημερομηνία περαίωσης της διαδικασίας.

Στον 4014 τον Α/Α από το site του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.