Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

νωρις αρχισαν οι ζεστες και δεν θα παμε καλα

 

ιδιοκτητης διαμερισματος αφου με κουβαλησε στο ηρακλειο, μου εσκασε παραμυθι οτι θελει το πεα Μονο αν βγει A κλαση

αξιοπρεπης κατασκευη δεν λεω, του 2008 με τριπλης και θερμοδιακοπτομενα αλλα σιγουρα χωρις αντισταθμιση

 

ειχε και ενα κοματι χαρτι "απο το μηχανολογο του" που εγραφε βαθμος αποδοσης 0,93 και EER 5

το ενα κλιματιστικο που προλαβα να δω πριν βριστουμε ειχε ΕΕΡ 3,8

 

παρακαλω ολους τους ιδιοκτητες, αν εχουν τετοιο κάλο στον εγκεφαλο, να μας το λενε απο το τηλεφωνο για να αποφευγουμε περαιτερω επεισοδια

τουλαχιστον τον στολισα δεοντως και το φχαριστηθικα

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει επιτέλους να αρχίσουμε να στολίζουμε κάποιους ανεγκέφαλους ιδιόκτητες και να πάψει η καραμέλα ο πελάτης έχει πάντα δίκιο... Μπράβο συνάδελφε

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παρακαλω ολους τους ιδιοκτητες, αν εχουν τετοιο κάλο στον εγκεφαλο, να μας το λενε απο το τηλεφωνο για να αποφευγουμε περαιτερω επεισοδια

τουλαχιστον τον στολισα δεοντως και το φχαριστηθικα

 

Και μόνο γι΄αυτό το κομμάτι +1000000

αλλα μπορώ μόνο +1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός!!!

Ας του το κάνει κάποιος ανίδεος κουφιοκέφαλος, αν βρεθεί.

Οι τελευταίοι πάντως έλεγχοι της ΕΥΕΠΕΝ που <<παραβίασαν ασυμβίβαστα ή/και ανέγραφαν ανακριβή ενεργειακά στοιχεία στα ΠΕΑ, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται σημαντικά αλλοιωμένη η ενεργειακή κατανάλωση των επιθεωρούμενων κτιρίων>> μυρίζουν Α κλάση.

 

Αυτό όμως το τουπέ της σιγουριάς τους είναι εντυπωσιακό. Αυτοί που τους καθοδηγούν και τους δίνουν τα χαρτάκια θέλουν πρώτοι το <<λούσιμο>>.

Link to comment
Share on other sites

...... αλλα σιγουρα χωρις αντισταθμιση

Και αντιστάθμιση να είχε, "Α" δεν έβγαινε που να χτυπιόταν.

Εγώ πάντως δε νομίζω να φταίνε οι ιδιοκτήτες. Αυτά ξέρουν, αυτά λένε. Κάποιος θα του το είπε. (θέλω να πιστεύω)

Link to comment
Share on other sites

Περάσαμε σε νέα εποχή πλέον

Στην αρχή αρχή, όταν καιγόντουσαν οι άλλοι, έλεγες μια τιμή αξιοπρεπή, πήγαινες, έκανες τη δουλειά σου, παίρνανε αυτοί το χαρτί τους, εσύ την αμοιβή σου, και όλα καλά.

Στη συνέχεια, περάσαμε στην εποχή της διύλισης του κώνωπα, έλεγες μια τιμή, σου λέγε ο άλλος μου σου ξου, συμφωνούσες (ή τον έδιωχνες) παίρνανε αυτοί το χαρτί τους, εσύ την αμοιβή σου, και όλα σχεδόν καλά.

Τώρα περάσαμε στην 3η φάση

αμ θέλουν πιστοποιητικά με 100 ευρώ όλα μαζί, αμ θέλουν και ΑΑΑ πιστοποίηση

 

έπρεπε να του πεις

 

- μεγάλε Α++++ θα στο βγάλω, μη μου στεναχωριέσαι, αλλά ξέρεις, επειδή θα παρανομήσω λίγο, δώσμου μωρέ 5 κατοσταρικάκια, να συγχωρεθούν τα πεθαμένα σου :mrgreen:

 

Θα θελα πολύ να μας μετέφερες απάντηση

 

 

(προς αποφυγήν οιασδήποτε παρεξήγησης, φυσικά δεν θα έκανα και δεν θα προέτρεπα κανέναν να κάνει την οποιαδήποτε παρανομία για οποιοδήποτε ποσόν)

Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβα να τον δουλεψω ετσι λιγο

γιατι το υφος ηταν σαν να πηγα για μπογιατζης και μου ελεγε τι χρωμα να βαψω τους τοιχους

μου γυρισε το ματι και αρχισαμε τα βρισιδια

 

εχει δικιο ο Ηλιας για τον "καθοδηγητη" αυτος αξιζε μεγαλυτερο λουσιμο

 

και κοιτοντας στο google, ιουνιος 2012, ουτε ιχνος απο ηλιακους συλλεκτες στην πενταοροφη με κεραμοσκεπη οικοδομη

η δεξαμενη ηταν στο μπανιο με σωληνες για μια σερπαντινα και εισοδο-εξοδο νερου χρησης

με μια επιφυλαξη του τεκμηριου αθωοτητας, υπαρχουν λοιπον αποχρωσες ενδειξεις οτι ο τυπος ηταν δασκαλεμενος απο τον "καθοδηγητη" να με δουλεψει περι υπαρξης υλιακου 3 μ2 στο διαμερισμα ισογειου που αποπερατωθηκε το 2008 και μεχρι το 2012 δεν ειχε κανεναν συλλεκτη η οικοδομη.

εχω δωσει αρκετα στοιχεια για να φυλαγεστε νομιζω

 

σκεφτειτε τι εχει να γινει με τις νεες κατα κενακ κατασκευες

στο υπεκα αγρο αγοραζουν

για νεες κατασκευες πρεπει να ειναι ιδια η διαδικασια με ελεγκτες δομησης

κληρωση επιθεωρητη με υποχρεωση ιδιοκτητη να τον αποδεκτει - νομιμη αμοιβη - και αν δεν του αρεσει το αποτελεσμα οτι προβλεπεται για ελεγκτες δομησης (αφου καταθεση την αμοιβη στην τραπεζα για να δει το αποτελεσμα)

 

και καλη πρωτομαγια

Edited by zxgr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συναδελφοι εχω ενα καταστημα 144 τ.μ . ο ιδιοκτητης το εχει χωρισει με μια γυψοσανιδα και θελει να νοικιασει σαν καταστημα περιπου 120 τ.μ. ενω απο την αλλη μερια τα 20 τ.μ. τα εχει αυτος. εγω θα βγαλω πεα για ολο το ισογειο δηλ τα 144 τ.μ.? η απορια ειναι εαν στα τετραγωνικα του πεα φαινεται 144 τ.μ και στο συμφωνητικο μισθωσης της εφορειας φαινεται 120 τ.μ. θα κολλησει η υποθεση στην εφορεια?πρεπει γενικως να συμβαδιζουν τα τ.μ.? εγω πιστευω οτι εαν στο πεα ειναι περισσοτερα τοτε ενταξει αλλα εαν ειναι λιγοτερα απο το ενοικιαστηριο θα υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί να βγάλεις για όλο ;

άστον να βάλει τη γυψοσανίδα, και κάνε μόνο για το κομμάτι του μαγαζιού που θα ενοικιαστεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.