Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Οταν εχουμε πολυκατοικια αποτελουμενη απο ημιυπογειο, ανωγειο και 3 οροφους, εκ των οποιων στα συμβολαια το ανωγειο χαρακτηριζεται ως 1ος οροφος, ο 1ος 2ος και παει λεγοντας, εγω το διαμερισμα μου που, κακα τα ψεματα, βρισκεται στον 1ο οροφο και ειναι χαρακτηρισμενο ως 2ος, πως να το βγαλω?

 

Ως 1ο η ως 2ο?

Link to comment
Share on other sites

Και στον πέμπτο όροφο να είναι, εάν στο συμβόλαιο γράφει "διαμέρισμα 1 του 1ου ορόφου", αυτό που λέει στο συμβόλαιο θα βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου είχε τύχει το ίδιο, σε παλαιό κτίριο....Εβαλα ότι στο συμβόλαιο. Φαίνεται ότι εκείνη την εποχή είχαν διαφορετική αντίληψη περί ορόφων

Link to comment
Share on other sites

Διαμερισμα που εχει χωριστει στα 2 και ενοικιαζει το ενα τμημα μονο? Εννοειται πως στα σχεδια, εφορια, κτηματολογιο κτλ φαινεται 80 τμ, αλλα το χωρισε σε 2 40αρια και νοικιαζει το ενα. Θελει πεα?

Νομιζω πως δεν χρειαζεται, αφου πρωτα κανει ολες τις ενεργειες προκειμενου να ενημερωθουν οι υπηρεσιες για την αλλαγη, δεδομενου οτι θα ειναι <50 τ.μ.

Η αλλη λυση ειναι να βγαλω ΠΕΑ στο διαμερισμα που φαινεται στα σχεδια (80 τ.μ.) αλλα δεν το βλεπω και πολυ σωστο...

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανει ΟΛΕΣ τις απαραιτητες συμβολαιογραφικες πραξεις, συν πολεοδομικες, για το νομιμο διαχωρισμο του διαμερισματος σε 2 μικορτερα, τοτε θα μπορεσει να νοικιασει το ενα εξ αυτων και να μην απαιτηθει ΠΕΑ

Μεχρι τοτε ομως, ακομα και τμημα διαμερισματος να νοικιασει, θα απαιτηθει ΠΕΑ για ολοκληρο το διαμερισμα

 

Μου ετυχε παρομοια περιπτωση που ιδιοκτητρια εσπασε το διαμερισμα της σε 3 στουντιο με αυτονομη εισοδο το καθενα και κεντρικη εισοδο των τριων απο την πορτα του διαμερισματος, με διαμορφωμενο μικρο χωλακι κοινοχρηστο.

Προφανως και βγηκε ΠΕΑ για ΟΛΟ το διαμερισμα, τα 3 στουντιο σαν ενα...

 

Απλως θεωρησα 3 Υ/Δ στο ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Εγω κατι πολυ απλο...

 Σε διαμερισμα που με τον ιδιο ενοικιαστη θελω να κανω ανανεωση συμβασης μισθωσης και ειναι 60 τμ χρειαζεται ΠΕΑ?

Και που το λεει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειτα για ανανέωση μισθωτήριου με τον ίδιο ενοικιαστή (όπως γράφεις), ανεξάρτητα αν είναι > 50 τμ, δεν απαιτείται

 

Το αναφέρει, σε κάποια απο τις εγκυκλίους του ΥΠΕΚΑ, νομίζω του  ... /2011, δεν την έχω τώρα πρόχειρη να σου πω

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Εγω κατι πολυ απλο...

 Σε διαμερισμα που με τον ιδιο ενοικιαστη θελω να κανω ανανεωση συμβασης μισθωσης και ειναι 60 τμ χρειαζεται ΠΕΑ?

Και που το λεει αυτο?

Πέρυσι τον Γενάρη έκανα ανανέωση μίσθωσης χωρίς(>50τμ) ΠΕΑ δεν χρειαζόταν και νομίζω ακόμη το ίδιο ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.