Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Σαν τους ασφαλιστές μας βλέπω.....

"Καλήμέρα σας, ξέρετε λήγει η διάρκειά του ΠΕΑ σας και θα πρέπει να το ανανεώσουμε αν κάνετε κάποια κίνηση....Ναι ο ίδιος είμαι"  :mrgreen:  :mrgreen:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έψαξα λίγο αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Όσον αφορά την υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ σε νέα μίσθωση ακινήτου. Στην περίπτωση διαδοχικών πωλήσεων μέσα στη διάρκεια ισχύος του ΠΕΑ (10 έτη) δεν απαιτείται έκδοση νέου. Στην περίπτωση διαδοχικών μισθώσεων όμως; Στην εγκύκλιο http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=zRrLeFjuX30%3d&tabid=338&language=el-GR αναφέρεται μόνο στις περιπτώσεις αγοραπωλησίας. Πώς το αντιμετωπίζετε; Από όσο θυμάμαι στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ οι εισηγητές διευκρίνισαν ότι σε κάθε νέα μίσθωση του ίδιου ακινήτου, για το οποίο εκδόθηκε ΠΕΑ, απαιτείται εκ νέου έκδοση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ρίξε μια ματιά στα  #328  έως  #335. Ίσως σου λυθούν οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είμαι εκτός topic, αλλά μιας κι τα πεα ,που εχω βγαλει είναι μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού,

θέλω να ρωτήσω για μια περίπτωση ενοικίασης τμήματος ισόγείου (κατάστημα) και του υπογείου (άλλο κατάστημα).

Τα δύο καταστήματα είναι λειτουργικά ανεξάρτητα και θα τα νοικιάσει ο ίδιος. Η οικοδομή είναι τριώροφη (το υπόγειο έγινε ισόγειο),

άρα πρέπει να βγάλω δύο ΠΕΑ, σωστά?

Με το υπόγειο που στην άδεια φαίνεται μπαζωμένο και ως βοηθ. χώρος τι γίνεται?

Βγάζω το Πεα με ότι βλέπω? ως κατάστημα κλπ? κι εννοείται θεωρώ ότι δεν έχει εφαρμοστεί η μελέτη θερμομόνωσης?

Το πάω καλά????¨:)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο στο ξεμπαζωμένο υπόγειο (νυν ισόγειο) όσο και στο (πρώην) ισόγειο κατάστημα (τώρα υποθέτω Α' όροφος) κάνεις κανονικά ΠΕΑ και για τα 2

 

Το ξεμπαζωμένο υπόγειο εννοείται το λαμβάνεις όλο ΑΜΟΝΩΤΟ (αφού στη οικ. άδεια ήταν υπόγειο) ενω για το (πρώην) ισόγειο πρέπει να δεις αν έχει εφαρμοστεί η μελέτη θερμομόνωσης (που δεν το νομίζω)

 

Όσο για τη χρήση του (πρώην) υπογείου, ρώτα και βάλε τη χρήση που πρόκειται να ενοικιαστεί

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πρόκειται να ενοικιαστουν τα 200 τ.μ. (Όλος ο 2ος όροφος) ενός κτιρίου ισογείου, 1ου, 2ου συνολικής επιφανείας 850τ.μ.

Δεν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία αφού αποτελεί κτίριο εντός βιομηχανίας. Τα 850 τ.μ. είναι κτίριο γραφείων το οποίο βρίσκεται σε βιομηχανία εκ των οποίων θα ενοικιαστούν σε άλλη εταιρεία τα 200 τ.μ. Το πιστοποιητικό πρέπει να βγει στα 850τ.μ. ή στα 200τ.μ.;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να βγει και για τα 200 τ.μ. αφού ο νόμος αναφέρεται πλέον σε κτιριακή μονάδα και όχι σε οριζόντια ιδιοκτησία. 

(Ν. 4122/2013 - ΦΕΚ 42 Α)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.