Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Ποιο ΦΕΜ ρε παιδια?

Γιατι αποδιδεις ΦΕΜ?

Σε δουλεια να βρισκομαστε...

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο πρηξ@ρχίδικο το να υποβάλεις - πληρώσεις κλπ το ΦΕΜ, αλλά δίνω ένα 10% το οποίο θα μου κοπεί από το φόρο μου. Σκέψου ότι στα 200€ καθαρά του ΠΕΑ, δίνεις τα 20€.

 

ΥΓ: Επίσης, απ' όσο θυμάμαι, είχα γλιτώσει προκαταβολή φόρου, διότι είχα αρκετές παρακρατήσεις και ΦΕΜ. ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δωσει ποτε μου ΦΕΜ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το πλήρωσες (με πρόστιμο) κάνοντας φορολογική δήλωση, εκτός κι αν "ξέχασες" να κόψεις ΑΠΥ

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το πλήρωσες (με πρόστιμο) κάνοντας φορολογική δήλωση

 

αυτό απο πότε ισχύει? σε εμένα που δεν έχω πληρώσει ΦΕΜ για ΠΕΑ δεν έγινε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το πλήρωσες (με πρόστιμο) κάνοντας φορολογική δήλωση, εκτός κι αν "ξέχασες" να κόψεις ΑΠΥ

Δεν είδα κατι τέτοιο που λες...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

inzaghi

από τη στιγμή που εκδίδεις παραστατικό (ΑΠΥ) υποχρεούσαι να καταβάλλεις και ΦΕΜ, εντός συγκεκριμένης προθεσμίας.

Αλλιώς, έχεις πρόστιμο. Ο λογιστής σου ξέρει.

Θα σε συμβουλευα να ενημερωθεις για τις περιπτωσεις κατα τις οποιες καποια ΑΠΥ υποχρεωτικα συνοδευεται απο ΦΕΜ

Φιλικα παντα

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Θα θελα να ρωτήσω σχετικά με τα νέα δεδομένα στις μισθώσεις και τα Π.Ε.Α. Όσον αφορά την έκδοση Π.Ε.Α για χρήσεις όπως : Συνεργείο Αυτοκινήτων, αποθήκη, Βιοτεχνικό κτίριο και σχετικά τι ισχύει? Αν δεν κάνω λάθος εξαιρούνται απο την απαίτηση έκδοσης Π.Ε.Α. αλλα το σύστημα του taxisnet νομίζω ότι παρόλα αυτά ζητάει να μπεί αριθμός πρωτοκόλλου Π.Ε.Α.. Έχει τύχει σε κάποιον ?

Link to comment
Share on other sites

Οι εξαιρέσεις ισχύουν άσχετα με τη φόρμα του συστήματος

Και εμένα με πήρε κάποιος για αποθήκη αλλά φυσικά δεν γίνεται ΠΕΑ σε αυτές

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι..  Ωστόσο, σε πολλές περιπτώσεις ισχύει το συνηθισμένο φαινόμενο στην άδεια να φαίνεται χρήση "Κατάστημα" (ειδικα στις πριν το 83). Απο την άλλη, οφείλουμε να εξετάσουμε την υφιστάμενη κατάσταση/χρήση του υπο μίσθωση ακινήτου οπότε ....

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.