Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Και εγώ έτσι νομίζω.

1. Το μόνο (αν μπορείς να το πείς πρόβλημα), με τα συμφωνητικά που ανεβάζουμε στο ΤΕΕ επειδή θα έχουν δύο ονόματα . Το ΤΕΕ όταν στείλει στην ΔΟΥ, εμείς στην τριμηνιαία κατάσταση συμφωνητικών που ανεβάζουμε πλέον ηλεκτρονικά στο taxis, θα έχουμε ένα όνομα ωστε να συμφωνεί με την ΑΠΥ. Εκεί λέτε να υπάρχει πρόβλήμα? Κανονικά δεν νομίζω αφού το ποσό πρε΄πει να είναι το σωστό.. 

2. Στο συμφωνητικό που ανεβάζεις στο ΤΕΕ, δύο ονόματα δεν βάζεις, από την στιγμη που στο σύστημα αμοιβων βάζουμε δύο ονόματα?

(δηλαδή κάτι σαν την συμφωνία την εκανα και με τούς δύο να κάνω ΠΕΑ και να πάρω 100Ε, αλλά ένας με πλήρωσε συνολικά και σε αυτόν έκοψα ΑΠΥ και ΦΕΜ). Είναι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

sos Να ρωτήσω τι κάνετε εσείς:

έχω ΠΕΑ σε δύο ονόματα (ανδρόγυνο)

1. τούς περνάτε και τους δύο στο buildingcert?

2. στο σύστημα ΤΕΕ περνάτε και τούς δύο?

3. ΑΠΥ κόβετε ένα στέλεχος που γράφει και τα δύο ονόματα?

4. μηπως περνάτε έναν στο ΤΕΕ? (100%) και κόβετε ΑΠΥ στον 1?

5. μήπως τους περνατε και τούς 2 στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και την ΑΠΥ την κάνετε στον 1?

6. στο ΦΕΜ πώς τα περνάτε? πόσα ονόματα?

 

 

 

 

Προσωπικά:

1) ΝΑΙ

2) ΝΑΙ

3) ΟΧΙ, ίσως είναι λάθος, αλλά στην ΑΠΥ βάζω μόνο τον άντρα πχ που πληρώνει. Εάν ήταν απλά δυο γνωστοί που είχαν 50-50 μία ιδιοκτησία, εκεί ίσως έκοβα 2 ΑΠΥ.

4) ΟΧΙ

5) ΝΑΙ

6) Το ΦΕΜ ακολουθεί ΠΑΝΤΑ την ΑΠΥ!!!

 

 

 

6) Το ΦΕΜ ακολουθεί ΠΑΝΤΑ την ΑΠΥ!!!

να ρωτήσω μήπως στο ΦΕΜ πρέπει (αφού η ΑΠΥ θα κοπεί μόνο στον άντρα, αλλά στο σύστημα ΤΕΕ και στο buildingcert έχουν μπεί και τα δύο ονόματα):

1.Στην πρώτη σελίδα που έχει το ΦΕΜ τον αναθέτων να βάλω μόνο το όνομα του άντρα?

2. και στην δευτερη σελίδα του ΦΕΜ που έχει ιδιοκτήτες να βάλω και τα 2 ονόματα , και άρα έτσι να κοπεί η ΑΠΥ μόνο στον αναθέτων? ή και στους ιδιοκτήτες στο ΦΕΜ θα μπεί μόνο ο άντρας?

3. το συμφωνητικό που ανεβάζουμε στο ΤΕΕ και στα 2 ονόματα δεν θα γίνει ώστε να συμβαδίζει με το σύστημα αμοιβών?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εάν προβληματίζεσαι τόσο πολύ για όλα αυτά, βάλε παντού και τους 2 και κόψε 2 ΑΠΥ με 2 ΦΕΜ και τέλειωσες.

Προσωπικά δεν κάθομαι να σκάσω (ίσως λάθος μου, αλλά έτσι το κάνω) για όλα αυτά. Κόβω κανονικά το ποσό που παίρνω σε ΑΠΥ, πληρώνω το ΦΕΜ μου και τέλος. Για το συμφωνητικό του ΤΕΕ (που είναι μία βλακεία), βάζω πάλι μόνο τον έναν, άσχετα που στο σύστημα του ΤΕΕ και των ΠΕΑ έχω και τους 2. Πιστεύω ότι είναι τελείως τυπικούρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζετε αν στην ανανέωση μίσθωσης ζητάει ΠΕΑ στο taxisnet? Ο νόμος έλεγε ότι συγκεκριμένα στην ανανέωση δεν χρειάζεται. Έχει αλλάξει κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις δοκιμάσει πρόσφατα? 

να δουμε λιγο το παρακατω

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=113198039

 

3. Σε ποιες περιπτώσεις υποβάλλεται δήλωση μίσθωσης;

Υπάρχει υποχρέωση υποβολής για:

α) Αρχικές μισθώσεις ή υπεκμισθώσεις ή παραχωρήσεις χρήσεων γης ή ακινήτου.

β) Τροποποιήσεις μισθώσεων ή υπεκμισθώσεων ή παραχωρήσεων χρήσεων γης ή ακινήτου.

 

 

και στην παρ.  "13"   εχει την αναλυση για "τροποποιησεις /παρατασεις"  αναλογα με τον χρονο μισθωσης

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Λογιστής το χει προχωρήσει έτσι πρόσφατα. Επίσης όπως λέει στην απάντηση ν.13 σε ανανέωση υφιστάμενης μόνο διάρκεια και μίσθωμα μπορείς να αλλάξεις, τα αλλά πεδία είναι κλειδωμένα

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά:

1) ΝΑΙ

2) ΝΑΙ

3) ΟΧΙ, ίσως είναι λάθος, αλλά στην ΑΠΥ βάζω μόνο τον άντρα πχ που πληρώνει. Εάν ήταν απλά δυο γνωστοί που είχαν 50-50 μία ιδιοκτησία, εκεί ίσως έκοβα 2 ΑΠΥ.

4) ΟΧΙ

5) ΝΑΙ

6) Το ΦΕΜ ακολουθεί ΠΑΝΤΑ την ΑΠΥ!!!

Ποιο ΦΕΜ ρε παιδια?

Γιατι αποδιδεις ΦΕΜ?

Σε δουλεια να βρισκομαστε...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

inzaghi

από τη στιγμή που εκδίδεις παραστατικό (ΑΠΥ) υποχρεούσαι να καταβάλλεις και ΦΕΜ, εντός συγκεκριμένης προθεσμίας.

Αλλιώς, έχεις πρόστιμο. Ο λογιστής σου ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.