Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Ναι εντάξει...

 

Το πεδίο όμως έχει αλλάξει ? Ξέρει κανείς σίγουρα ? Το πεδίο προχωράει χωρίς ΠΕΑ ?

 

Αυτό είναι και εμένα το ερώτημα  μου. Καμία σαφής απάντηση? 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο buildingcert και μου είπανε ότι δεν έχει αλλάξει κάτι. Όταν πρόκειται για ανανέωση συμβολαίου ή τροποποίηση εξακολουθεί να μην χρειάζεται ΠΕΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι....

 

Ανενεργοί νόμοι που συμφέροντα δεν αφήνουν να προχωρήσουν !! Τα έχω πάρει με την ΠΟΜΙΔΑ και όλους αυτούς που επεμβαίνουν στη δουλειά μου. Και εμείς σαν κλάδος καθόμαστε και κοιτάμε....

Link to comment
Share on other sites

η ΠΟΜΙΔΑ - ανεξαρτητα αντιρρησεων-

εχει ανακοινωσει για το "υποχρεωτικο"...

 

Ηδη από το Νοέμβριο 2015 είναι υποχρεωτική η διαβίβαση του αριθμού του ΠΕΑ στη ΓΓΠΣ, μαζί με τα στοιχεία κάθε νέας μίσθωσης ακινήτου που καταχωρείται στη βάση δεδομένων του Υπουργείου Οικονομικών.

 

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ 'Η ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ Η ΕΚΔΟΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ;

Η απάντηση του Ενεργειακού Συμβούλου της ΠΟΜΙΔΑ Δρ. Απόστολου Ευθυμιάδη στο ερώτημα αυτό εκ μέρους της ΠΟΜΙΔΑ, είναι η εξής:

Η έκδοση Π.Ε.Α. προβλέπεται από το άρθρο 12 (Έκδοση Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ) του νόμου 4122/2013, στις εξής περιπτώσεις:

1. Η έκδοση ΠΕΑ είναι υποχρεωτική:

α) μετά την ολοκλήρωση κατασκευής νέου κτιρίου ή κτιριακής μονάδας, με την επιφύλαξη της παραγράφου 4,

β) μετά την ολοκλήρωση ριζικής ανακαίνισης κτιρίου ή κτιριακής μονάδας,

γ) κατά την πώληση κτιρίου ή κτιριακής μονάδας,

δ) κατά τη μίσθωση σε νέο ενοικιαστή κτιρίου ή κτιριακής μονάδας,

ε) για κτίρια συνολικής επιφάνειας άνω των πεντακοσίων τετραγωνικών μέτρων (500 τ.μ.), τα οποία χρησιμοποιούνται από υπηρεσίες του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα, όπως αυτός ορίζεται κάθε φορά, και τα οποία επισκέπτεται συχνά το κοινό.

Από τις 9 Ιουλίου 2015 το κατώτατο όριο των πεντακοσίων τετραγωνικών μέτρων μειώνεται στα διακόσια πενήντα τετραγωνικά μέτρα (250 τ.μ.).

2. Κατά την πώληση ή μίσθωση κτιρίων ή κτιριακών μονάδων, επιδεικνύεται από τον ιδιοκτήτη το ΠΕΑ ή αντίγραφό του, στον υποψήφιο νέο αγοραστή ή ενοικιαστή και παραδίδεται αυτό στο νέο αγοραστή ή ενοικιαστή.

Το στοιχείο που εγκυμονεί ενδεχομένους κινδύνους για τους ιδιοκτήτες κτιρίων έγκειται στο άρθρο 20 (Κυρώσεις) του νόμου 4122/2013, στο οποίο προβλέπεται ότι  όσοι αμελούν να εκδώσουν ΠΕΑ "κατά την μίσθωση κτιρίου ή κτιριακής μονάδας"  υπόκεινται σε πρόστιμα τα οποία αρχίζουν από τα 1.000 ευρώ!!! Το συγκεκριμένο άρθρο ορίζει επί λέξει ότι:

"1. Αν παραβιασθούν οι διατάξεις των άρθρων 12, 14 και 15, επιβάλλεται πρόστιμο από χίλια (1.000) έως δέκα χιλιάδες (10.000) ευρώ σε βάρος του κατά νόμο υπόχρεου. Τα πρόστιμα επιβάλλονται λαμβάνοντας υπόψη την επιφάνεια και τη χρήση του πιστοποιούμενου κτιρίου ή κτιριακής μονάδας, το μέγεθος των συστημάτων του κτιρίου, το βαθμό υπαιτιότητας και την τυχόν υποτροπή του υπόχρεου.".

 

υγ

το εχουμε ξαναπει  επανειλημενα

Κανενας λογιστης δεν υποβαλλει στο ΤΑΞΙΣ χωρις ΠΕΑ.

 

Και, πραγματικά, δεν  βρισκω τον λογο να ανακυκλωνεται ενα θεμα που εχει ηδη συζητηθει και εκλεισε οριστικά...

επειδη -  ίσως - "καποιος" ιδιωτης θα αποφασισει  να κανει την  υποβολη απο μονος του και  να μην το αναφερει...ή να γραψει "αλλο" ΠΕΑ.

Ας κανει ό,τι θέλει...

 

διατρεχοντας τον κινδυνο του προστιμου εως και 10.000 ευρω

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

gamvro

σωστα

 

spapako

δες στο  "3"

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

 

 

ερωτημα

 

λογιστικα το ειδατε???

και -τεκμαρτο- φορο εισοδηματος εχει....

και εισοδημα δεν υπαρχει

και εξοδα δεν "περναει" ο μισθωτης στα βιβλια του

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και τους 2. Λογιστικά δεν γνωρίζω αν το είδανε, εγώ μόνο με πεα εμπλέκομαι

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.