Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

Ε για τις περιπτώσεις του ΟΣΔΕ θα συμφωνήσω γιατί έχουν δει τα ματάκια μου πολλές βλακ...... και τα συγκεκριμένα διαγράμματα δεν κάνουν ούτε για χαρτί υγείας τουλάχιστον στην περιοχή μου Για τις διανομές του υπουργείου Γεωργίας είμαι επιφυλακτικός γιατί όταν ήμουν στο στρατό είδα και καλές περιπτώσεις και προβληματικές , όταν έκανα εφαρμογή σε κάποιες από αυτές στην ΤΟΜΣ της ΓΥΣ , καλά είναι όμως πράγματι να εξαιρεθούν και αυτές για τις άλλες όμως περιπτώσεις πως ας πούμε τις επεκτάσεις των σχεδίων ειδικά με τον 1337 θεωρώ το εξαρτημένο τοπογραφικό περιτό έξοδο Αλλού είναι που θεωρώ απαραίτητο το εξαρτημένο κυρίως στα εκτός σχεδίου και στους οικισμούς κάτω από 2000 κατ. ή στους πριν το 1923 με το δ/γμα του 1981 κλπ

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να συμπληρώσω για τους της νότιου Ελλάδας ότι οι διανομές όσον αφορά τις ιδιοκτησίες και όχι τους κλήρους (για τους οποίους έχουν αποδεικτική ισχύ) αποτυπώνουν την καλλιεργητική ή μη κατάσταση των αγρών όταν αποτυπώθηκαν από τα συνεργεία αποτύπωσης με χρηση οριοδεικτών και χωρίς να έχει γίνει κανένας έλεγχος τίτλων.

 

Οι καταγραφές των διανομών για τις ιδιοκτησίες αποτελούν μια ένδειξη για κάποια καλλιεργητική κατάσταση όταν αποτυπώθηκαν και αν και όχι τίτλο ιδιοκτησίας. Βέβαια αυτά είναι ψιλά γράμματα... όπως και πολλά άλλα για το κωλοχανείο που κάνανε τη χώρα μας.

 

 

Για τα μητρώα του ΟΣΔΕ είναι πραγματικά κακόγουστο αστείο, . George νομίζω ότι αυτό που έγραψες μάλλον δεν το σκέφτηκες και πολύ καλά.

 

Εδώ υπάρχουν διανομές του 20κάτι και 100 χρόνια μετά οι συμβολαιογράφοι θα μεταβιβάζουν ό,τι ίσχυε τότε, ανεξαρτήτως εάν έχουν ενταχθεί σε σχέδιο ή ´ορια οικισμών, εάν έχουν γίνει δάση, εάν έχουν απαλλοτριωθεί... τα ίδια και τα ίδια.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

για το πνεύμα της απόφασης μιλάω , σίγουρα δεν μπορούν να συμπεριφθούν όλες οι περιπτώσεις και εδώ δυστυχώς έχουμε να κάνουμε με πολιτικούς που δεν έχουν δουλέψει στην παραγωγή για να ξέρουν πιο σχέδιο είναι εφαρμόσιμο και ποιό όχι Αν δεν έχεις στρώσει ποτέ το πισινό σου και δεν έχει περπατήσει σε καμία περιοχή σαν μηχανικός να εφαρμόσεις σχέδιο από διανομή του υπουργείου Γεωργίας και πήγες κατευθείαν στην πολιτική υπάρχουν τετοιες παρενέργειες Όμως πρεπει να σκεφτόμαστε και την αγωνία του κάθε πολίτη για την μη σπατάλη χρημάτων εκεί που δεν χρειάζεται ειδικά στην δύσκολη περίοδο που βρίσκονται οι συνπατριώτες μας

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλά σκέψου εσύ την αγωνία του πολίτη και άσε τον συμβολαιογράφο και τον νομικό να πληρώνονται αδρά χωρίς καμία ευθύνη.

 

Την αγωνία και τις ευθύνες του τοπογράφου φαντάζομαι δεν τις λαμβάνεις καθόλου υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω να έχω στα χέρια μου σχέδιο από συμβόλαιο χωρίς εξάρτηση που αφορά επέκταση σχεδίου πόλης με το 1337 και υλοποιημένη πράξη εφαρμογής και έχω τα στοιχεία του πλήρη χωρίς όμως τις συντετγμένες είναι δύσκολο να το υλοποιήσω στο έδαφος ; εχω κάνει πολλά τέτοια και το πρόβλημα ήταν μόνο η επίσκεψη στο οικείο ΟΤΑ να πάρω τα νουμεράκια Αλλού τράβαγα τα μαλιά μου με τα τοπογραφικά που έπερνα από συμβόλαια Ε που είναι λοιπόν εκεί το πρόβλημα ώστε ο ιδιοκτήτης να επιβαρυνθεί το κόστος Το αν ο συμβολαιογράφος πληρώνεται αδρά για μένα κακώς και πρέπει να αλλάξει

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουν εξαρτημένο τοπογραφικό γιατί μετά από με μερικά χρόνια εφαρμογής του μέτρου θα γίνουν πολύ πιο δύσκολο να υπάρχουν με επίφαση νομιμότητας τα πλασματικά εμβαδά, οι καταπατήσεις ιδιωτικών γεωτεμαχίων, οι αλχημείες, οι παρανομίες, οι παρατυπίες, οι εικονικές χρησικτησίες και κληρονομιές, η οικειοποίηση δημόσιων ακινήτων κτλ

Αυτοί ούτε καν τοπογραφικό δεν θέλουν.

Δεν είναι το ζήτημα ότι θα μειωθούν τα έσοδα μας ως Μηχανικών.

Χίλιες εκπτώσεις και υποχωρήσεις κάνουμε στην αμοιβή μας.

Και μη εξαρτημένο να ισχύει, οι σοβαροί μηχανικοί για δεκάδες λόγους θα το κάνουν εξαρτημένο.

Είναι προσχηματικό ότι δήθεν το εξαρτημένο ανεβάζει το κόστος υπέρμετρα.

Στην πράξη και όσο η τεχνολογία βελτιώνεται το κόστος δεν ανεβαίνει.

Και το αθροιζόμενο μακροχρόνιο συνολικό κόστος από τις παρανομίες και τις παρατυπίες ποιός το υπολογίζει;

Edited by 2016
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.