Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

Δεν υπερασπίζομαι κανένα μαλάκα που γράφει νόμους στο γόνατο,

  • Γι αυτό δεν ξέρω να σου πω γιατί χωρίζει τους πολίτες σε δυο κατηγορίες. Άποψή μου είναι πως δε θα 'πρεπε...
  • Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις (στην Ομόνοια) ακινήτων που ρυμοτομούνται. Όταν έχεις να αντιπαλέψεις πρωτόκολλα κατεδάφισης, πραγματογνωμοσύνες κλπ. πρέπει να δουλέψει μπόλικη αναλυτική δουλειά και (επίσης άποψή μου είναι πως) η εξάρτηση είναι απαρχή του αναλυτικού τρόπου εργασίας.
  • Οι "μούφα" πράξεις πρέπει κάποτε να ξεσκεπάζονται, δε μπορεί να διαιωνίζονται οι παπαριές επειδή κάποιους βόλευε η "μούφα" και υλοποίησαν αηδίες...
  • Κανένας μελετητής δεν εξάρτησε από Google. Τα λάθη που όμως έγιναν και οι large παραδοχές που (παρα)έγιναν πρέπει από κάπου ν' αρχίσουν να συμμαζεύονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις (στην Ομόνοια) ακινήτων που ρυμοτομούνται. Όταν έχεις να αντιπαλέψεις πρωτόκολλα κατεδάφισης, πραγματογνωμοσύνες κλπ. πρέπει να δουλέψει μπόλικη αναλυτική δουλειά και (επίσης άποψή μου είναι πως) η εξάρτηση είναι απαρχή του αναλυτικού τρόπου εργασίας.

ναι είναι πολλές οι περιπτώσεις και κυρίως οι στοές (που δημιουργούν απίστευτα προβλήματα)

ειναι απαραίτητο το τοπογραφικό όμως δεν είναι απαραίτητη η εξάρτηση

 

άσε δε που επειδή συνηθως στην Ομόμνοια είναι οριζόντιες ιδιοκτησίες δε θα γίνεται καθόλου τοπογραφικό, δηλαδή πάλι στα ίδια είμαστε 8-)

 

Οι "μούφα" πράξεις πρέπει κάποτε να ξεσκεπάζονται, δε μπορεί να διαιωνίζονται οι παπαριές επειδή κάποιους βόλευε η "μούφα" και υλοποίησαν αηδίες...

μα και πάλι με μη-εξαρτημένο τοπογραφικό αποκαλύπτεται η μουφα

 

Κανένας μελετητής δεν εξάρτησε από Google. Τα λάθη που όμως έγιναν και οι large παραδοχές που (παρα)έγιναν πρέπει από κάπου ν' αρχίσουν να συμμαζεύονται.

και πρέπει να πληρώσει ξανά ο πολίτης για κάτι που είναι υποχρέωση του κτηματολογιου

στην τελική ας του έλεγαν από την αρχή να μη δηλώσει το εμβαδο του συμβολαίου αλλά να παραδώσει εξαρτημένο τοπογραφικό .... χωρις καμμια άλλη χρεωση .... να ησυχαζαμε μία και έξω

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου τωρα τι έχει να γινει στο Κτηματολόγιο σε περιοχές όπου οι εξαρτήσεις έγιναν από το Google Map.

 

Μη σε απασχολεί αυτό. Δεν είναι θέμα. Όποιος "δε φοβάται" ας συνεχίσει να κάνει εξαρτήσεις με google map στα τοπογραφικά που υπογράφει για το κτηματολόγιο. Θα φάει καλά... Στην εισήγηση της ένστασης εγώ αποφασίζω ποιόν λαμβάνω υπόψη μου και ποιόν όχι. Αν οι 3 όμοροι "κάθονται" σωστά και ο ένας "λέει τα δικά του", πολύ απλά απορρίπτεται η ένσταση του, το μπακαλόχαρτο που είχε το θράσος να ονομάσει "τοπογραφικό" ο συντάκτης του, βγαίνει στην άκρη, ενημερώνεται ο ιδιοκτήτης και το "τοπογραφικό" μένει στο αρχείο για τα "περαιτέρω". Το πολύ πολύ να με βάλει σε ένα έξοδο επιπλέον για την αυτοψία και την επαλήθευση της απάτης. Το πάρτυ τελείωσε και η "πιάτσα" θα ξεβρωμίσει.

 

Υ.Γ. Όπου "εγώ" εννοώ ο "ανάδοχος".

Link to comment
Share on other sites

και πρέπει να πληρώσει ξανά ο πολίτης για κάτι που είναι υποχρέωση του κτηματολογιου

 

Εδώ η myri λέει κάτι απολύτως σωστό. Δεν είναι υποχρέωση του πολίτη να κτηματογραφήσει το ακίνητό του στην Ομόνοια. Είναι υποχρέωση του Κτηματολογίου. Του αναδόχου συγκεκριμένα. Βέβαια, θα μου πείτε πώς θα εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης όταν οι τοπογράφοι του αναδόχου θα αποτυπώσουν την ιδιοκτησία του.....ΧΑΧΑΧΑ!!! ΠΟΣΕΣ ιδιοκτησίες αποτυπώνουν επί τόπου οι ανάδοχοι????

 

Τα περισσότερα τμήματα των κτηματογραφήσεων για πες μας tpanag πώς ακριβώς οριοθετούνται.....!!!! Επί τόπου ή με το πτηνό....??? Κοιτάζει κανείς τίτλο για να χαράξει την περίφημη πολυγωνική, ή ρωτάει το πτηνόν του?? Εγώ λέω ότι γίνονται με το πτηνό, εξού και οι τεράστιες αρχικές ΕΠΙΣΗΜΑ επιτρεπόμενες αποκλίσεις της κτηματογράφησης (10% με εγκύκλιο προς συμβ/φους). Από κει κ πέρα το κράτος έτσι κ αλλιώς θέτει τον πάσσαλο βαθιά στον ορθό του ιδιοκτήτη, βάζοντάς τον να κάνει ''διόρθωση'', φυσικά με δικά του έξοδα.

 

Ωστόσο είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να εφαρμόζει σωστά τα όρια του συμβολαίου του, διότι κανείς άλλος δεν θα ασχοληθεί με την ιδιοκτησία του. ΕΔΩ myri παραβλέπεις κάτι: ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ τηρούν τα όρια που αγόρασαν!!!! Οι περισσότεροι κουνούσαν τη μάντρα (και την αχλαδιά). Οπότε, ΑΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ. Βέβαια, και να πληρώσουν νέο τοπογραφικό δε λέει και πολλά, μιας και υπάρχοει πλήθος συναδέλφων με διαφορετικές γνώμες, άλλοι λένε χτυπάω ό,τι βλέπω, άλλοι λένε (σαν εμένα) ''προσπαθώ να βρω τί ακριβώς αγόρασε ο τύπος που μου λέει ψέμματα (πάντα) με απόκλιση 2%, δεν πα να μου δείχνει τα όριά του μέχρι τη Μέκκα''. Επομένως, ας χαλαρώσουν και λίγο οι συνάδελφοι υπέρμαχοι της ''πραγματικής'' κατάστασης, μιας και ΜΟΝΟ μία είναι η πραγματικότητα!!! Και η πραγματικότητα είναι ότι αν δεν έγινε σωστό τοπογραφικό εξ αρχής (αρχικήηηηηηη κατάτμηση.....), ΠΟΤΕ δεν θα γίνει νέο σύμφωνο με την απεικόνιση της πραγματικότητας, αλλά ένα απίστευτο μπαλαμούτι, κατά το οποίο ΚΑΝΕΝΑ έγγραφο Εφορείας, Κτηματολογίου, Δήμου, Συμβολαίου δεν θα συμφωνεί μεταξύ των υπολοίπων.

 

Ή αλλιώς, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, ποιά είναι η ιδιοκτησία του καθενός, καλείται ο υπογράφων να γίνει ή δικαστής, ή μάντης ορίων. Πάρτε λοιπόν εφεξής τις ''οριστικές'' σας συν/νες μετά τον 4030, και αν σας βαστάει ξανακουνήστε τη μάντρα.Ή το δικό σας κεφάλι θα πέφτει, ιδιοκτήτες, ή των συναδέλφων μηχανικών.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Οπότε myri να καταργηθεί και Ν651 και ο Ν4030 και να γίνονται όλα όπως παλιά : "μεταβιβάζεται περίπου τόσο, περίπου εκεί ή όσο ή όπου και εάν είναι αυτό ".

 

Δεν περίμενα μηχανικός να ακολουθεί τις προτάσεις των συμβολαιογράφων ώστε να "διευκολύνονται" όλοι εκτός από τον άτυχο που θα πέσει σε αετονύχηδες. Ούτε είναι δυνατόν να γενικεύεις πιάνοντας σαν μέσο όρο τα λαμόγια-συναδέλφους.

 

Σαν αρχιτέκτονας είναι φυσικό να μην αντιλαμβάνεσαι την έννοια της εξάρτησης, αλλά μη προσπαθείς να μας πείσεις για κάτι που σου είναι άγνωστο.

 

 

Σχετικά με τις καταγραφές του κτηματολογίου για νιοστή φορά:

 

Για δημιουργία των κτηματολογικών διαγραμμάτων χρησιμοποιούνται φωτογραμμετρικά υπόβαθρα, δηλαδή φωταγραμμετρικά διαγράμματα σε ψηφιακή μορφή ή ψηφιακοί ορθοφωτοχάρτες, για τη σύνταξη των οποίων προηγούνται εργασίες αεροφωτογράφησης.Η σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος με επίγεια μέτρηση του ακινήτου, προς το σκοπό της σύνταξης συμβολαίων ή για οποιαδήποτε άλλη νόμιμη χρήση, είναι απολύτως φυσιολογικό να οδηγεί σε διαφορετικό εμβαδόν και όρια από αυτό του Κτηματολογίου.

 

Οι πρώτες εγγραφές στα κτηματολογικά βιβλία μέχρι να οριστικοποιηθούν δεν αποτελούν τίτλους δημιουργικούς δικαιωμάτων και δεν παράγουν κανενός είδους τεκμήριο, ούτε μαχητό υπέρ του καταχωρισθέντος σ' αυτά ως δικαιούχου ή σε βάρος του μη καταχωρισθέντος. Κατά συνέπεια μέχρι την οριστικοποίησή τους οι πρώτες εγγραφές δεν παράγουν τεκμήριο ακριβείας εν γένει.Όσον αφορά στο εμβαδόν-διαστάσεις, ούτε μετά την παρέλευση της ως άνω προθεσμίας (πολύ δε περισσότερο πριν από αυτή) παράγεται τεκμήριο από την εγγραφή στο Κτηματολόγιο.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις καταγραφές του κτηματολογίου για νιοστή φορά:

 

Φίλε αν θες όμως, να σχολιάσουμε και τη μελλοντική προβλεπόμενη λειτουργία του Κτηματολογίου. Αλλά ξέρω ότι δεν συμφέρει κανέναν να πιάσουμε τέτοιο θέμα φόρα παρτίδα στον έξω κόσμο, οπότε δεν θα συμμετέχω εγώ σε τέτοια κουβέντα. Να βλέπουμε το πράγμα σφαιρικά, διότι κάποιες κτηματογραφημένες χώρες στον πλανήτη ξέρεις τί δεν έχουν ανάγκη.....

 

Μπαίνεις σε πολύ λεπτό θέμα bro, κ δεν έχει κανένα συμφέρον τέτοια κουβέντα. Το επίμαχο σημείο είναι το εξής: για ποιό λόγο πρέπει η διόρθωση του κτηματολογίου να γίνεται με άμεση δαπάνη του ιδιοκτήτη?? Εδώ εγώ έχω να πώ ότι η κατάθεση των τοπογραφικών στο ΤΕΕ πρόκειται για εξόφθαλμη πουστιά, μεγάλου βεληνεκούς. Δωρεάν database θέλουν φίλε. Ε, λοιπόν αν θέλουν, ας πληρώνουν το μηχανικό να τους τη δίνει, τα πνευματικά δικαιώματα της μελέτης!!!!! Αλλά προφανώς τα πνευματικά δικαιώματα του μελετητή, θεωρεί το ΤΕΕ ότι έχουν εξοφληθεί από τον ιδιώτη....Ε, όχι, εγώ για να δώσω τη μελέτη μου θέλω ''εισφορές υπέρ zavi''.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Οπότε myri να καταργηθεί και Ν651 και ο Ν4030 και να γίνονται όλα όπως παλιά : "μεταβιβάζεται περίπου τόσο, περίπου εκεί ή όσο ή όπου και εάν είναι αυτό ".

 

Δεν περίμενα μηχανικός να ακολουθεί τις προτάσεις των συμβολαιογράφων ώστε να "διευκολύνονται" όλοι εκτός από τον άτυχο που θα πέσει σε αετονύχηδες. Ούτε είναι δυνατόν να γενικεύεις πιάνοντας σαν μέσο όρο τα λαμόγια-συναδέλφους.

 

Σαν αρχιτέκτονας είναι φυσικό να μην αντιλαμβάνεσαι την έννοια της εξάρτησης, αλλά μη προσπαθείς να μας πείσεις για κάτι που σου είναι άγνωστο.

 

 

Σχετικά με τις καταγραφές του κτηματολογίου για νιοστή φορά:

Αυτα που λες για εμένα τα φαντάζεσαι!

----

Η ένσταση μου αφορά την εξαρτηση στα εντός σχεδίου και μάλιστα στον παράλογο διαχωρισμό ανάλογα με τη συσταση ή όχι οριζόντιας/κάθετης ιδιοκτήσιας.

 

Η δουλειά του κτηματολογίου είναι να αποτυπώνει την ιδιοκτησία, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα με την παρούσα κατάσταση τα κοροϊδα πληρώνουν και ξαναπληρώνουν διαρκώς.

 

Όσο για τα λαμόγια θα συνεχίσουν να διαπρέπουν.

Ειδκά στις πράξεις εφαρμογης τα τοπογραφικά εξαρτημένα και μη θα γίνονται από το γραφείο ;) όπως πάντα,

δηλ δε θα πηγαίνουν καν για αυτοψία να δουν αν είναι υλοποιημένο το όριο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός γίνεται διότι εάν υπάρχει σύσταση με εσφαλμένο εμβαδόν οικοπέδου για τη μεταβίβαση ενός διαμερίσματος εντός σχεδίου θα απαιτούνταν ανασύνταξη της σύστασης ιδιοκτησίας με συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών . Μπάχαλο δηλαδή.

 

Οι προδιαγραφές που κτηματολογίου καλώς ή κακώς είναι αυτές που είναι. Για οικονομικούς λόγους βασίστηκαν σε φωτογραμμετρικά υπόβαθρα και όχι σε επίγειες μετρήσεις. Είναι επόμενο και απολύτως φυσιολογικό να διαφέρουν οι καταγραφές του με το αποτέλεσμα επίγειας μέτρησης. Γενικά όταν τους νόμους τους φτιαχτούν άτομα ανεπάγγελτα και άσχετα τέτοια αποτελέσματα έχεις και με αυτά δυστυχώς θα πορευτούμε.

 

Αυτό που δεν γνωρίζετε εσείς της νότιας Ελλάδας είναι ότι το μεγαλύτερο τμήμα της βορείου καλύπτεται από διανομές αγροκτημάτων και οικισμών. Έτσι, για παράδειγμα, σε περίπτωση κληροτεμαχίου (για τα οποία οι διανομές έχουν αποδεικτική ισχύ και δεν χωρά κατάτμηση επί του κληροτεμαχίου) που εντάσσεται σε σχέδιο πόλης προ 23 είναι απολύτως απαραίτητο να γίνει εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα με όλες τις απαιτούμενες μετατροπές από τα παλαιά ντάτα στα καινούργια και όλα στο ΕΓΣΑ87 για να προσδιοριστούν πχ τα ρυμοτομούμενα τμήματα, αν υπάρχουν προσκυρούμενα, πώς περάστηκε στο κτηματολόγιο κλπ. Υπάρχει δηλαδή αναγκαιότητα ύπαρξης εξαρτημένου τοπογραφικού.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

myri δε με κατάλαβες... η άποψή μου είναι πως παντού πρέπει πλέον να συντάσσεται εξαρτημένο τοπογραφικό. Δε νοείται πλέον ανεξάρτητο.

 

Δεν είναι δυνατό να συνταχθεί τοπογραφικό, σοβαρό τοπογραφικό χωρίς αναλυτική μέθοδο. Το ατού της είναι η αναπαραγωγή των αποτελεσμάτων όταν τα δεδομένα είναι τα ίδια. Και η βάση της αναλυτικής μεθόδου είναι το Καρτεσιανό σύστημα. Δυο οι περιπτώσεις λοιπόν:

 

Σε μη εξαρτημένο τοπογραφικό, ο ενδιαφερόμενος (πραγματογνώμων, αν θέλεις) θα έπρεπε να επαναλάβει όλη τη δουλειά εξ αρχής για να βγάλει συμπέρασμα για την ορθότητα του διαγράμματος, ξεκινώντας μάλιστα από παραδοχές διαφορετικές, επιθέσεις επί επιθέσεων, στροφές κλπ μπαλαμούτια που όλοι έχουμε υποστεί.

 

Στο εξαρτημένο όμως αρκεί να τσεκάρεις μερικά σημεία για να έχεις ασφαλή άποψη. Πάρε RTK, πάρε HEPOS, πάρε τον ουρανό με τ' άστρα ή στην τελική, συνεργάσου με Τοπογράφο. Οι Τοπογράφοι έχουν τρόπο να μιλάνε μεταξύ τους, πρωτόκολλο επικοινωνίας αν θέλεις, την εξάρτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.