Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

Δεν φαίνεται πουθενά, ούτε σε διαθήκη ούτε σε μεταβίβαση που έγινε, ποσοστό. Στη μεταβίβαση έγινε μεταβίβαση τ.μ. εξ αδιαιρέτου. Αφού έτσι είναι ο τίτλος, έτσι θα μεταβιβαστεί, απ' ότι μου είπε η συμβολαιογράφος. Και γω νομίζω πάντως ότι πιο σωστό είναι να αναγραφούν στο νέο συμβόλαιο και τα ποσοστά που αναλογούν στα τ.μ.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελευταία σκέψη

Εχεις ενα γηπεδο διανομής. Μπορει να μην χρειαζεται ΕΓΣΑ, αλλά ειναι της εποχής της εκ του...μακρόθεν αποτύπωσης

και ειναι βεβαιο οτι δεν εχει το σχήμα, τα όρια και το εμβαδο που γραφει.

Αρα, για να μην ξαναπληρωνουν τοπογραφικα στο μελλον...., ας κανουν απο τωρα ενα σωστο και πληρες...θα τους στοιχισει παραπανω, αλλα δ ε ν θα χρειαστει να ξανατρεχουν...

[λεω εγώ τωρα...]

 

καλημερα σε όλους.

 

Καλημέρα GM.

Για να γίνει σωστό τοπογραφικό σε διανομή το κόβω λιγουλάκι δύσκολο αν όχι αδύνατο από την στιγμή που το μόνο δεδομένο είναι ένα παλιόχαρτο μόνο με διαστάσεις και εμβαδά, χωρίς συντεταγμένες και εξαρτήσεις....

Link to comment
Share on other sites

φαεθων καλημερα,

σωστή η παρατήρηση...

αλλά, αν στο μελλον χρειαστει να βγει μια ΟΑ

τι ακριβως τοπογραφικο και πως θα το κανουν?...

Αυτο το τοπογραφικο της ΟΑ εννοούσα να γίνει απο τωρα και να τελειωνουν...

καλη συνεχεια...

 

ιαμβλιχε

η διαιώνιση ενος λαθους...δεν το θεραπευει κιόλας...

αρα, πουλαει ποσοστο εξ αδιαιρέτου στο ολο γήπεδο,

απλά γυριζουμε 40 χρονια πίσω γραφοντας "που αντιστοιχούν σε......τμ"

Κι αν ακομα πουληθηκαν με το συμβόλαιο ...Χ τμ."εξ αδιαιρετου" και παλι αυτα αναγονται σε ποσοστό στο ολο ακινητο.

Αυτο επιβάλλει η σωστη ερμηνεια του συμβολαιου

Τωρα που το συζητάμε, μηπως εγινε πριν το 92 καποια καθετη και πρόκειται για το δικαιωμα δομησης στα 5000 τμ...

λεω ....

 

υγ.

πολυ θα ηθελα να διαβασω το συμβόλαιο αυτό...

 

τα λέμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

όχι χωράφι είναι και ούτε πρόκειται να δομηθεί και ούτε υπήρχε ποτέ η πρόθεση. και χρησιμοποιείται μόνο για καλλιέργεια

Για κάτι που δεν θα χτιστεί ποτέ δεν κάθεσαι να κάνεις τοπογραφικό εφόσον δεν απαιτείται για την πράξη. Καμία κάθετη δεν έχει γίνει. ένα απλό χωραφάκι είναι ανάμεσα σε πολλά άλλα χωράφια έξω από ένα χωριό :)

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

.

.τότε, το προχωράς σαν το απλο χωραφι που λες οτι ειναι......χωρις πολλα πολλα εξοδα...

και ισχυει αυτο που και εσυ θεώρησες σωστα να γίνει . στο #401....

.δλδ να γραφούν τα "ποσοστα" εξ αδιαιρετου και οχι τα "μέτρα" εξ αδιαιρετου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απ'ότι έχω καταλάβει ήταν και είναι πάγια τακτική των συμβολαιογράφων, να γίνεται η δήλωση του 651 σε υπάρχων τοπογραφικό Αδείας.

 

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που έχουμε χώρους που δηλώθηκαν με 4014; Στην περίπτωσή μου έχω Ο.Α. με 2 κατοικίες και 2 αποθήκες, και μία αποθήκη με 4014.

 

Επίσης από τις 2 αποθήκες της ΟΑ η μία δεν υπάρχει πλέον.

Edited by arius
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δεν ειναι "παγια τακτικη των συμβολαιογραφων"....

 

Στο αρθρο 5 του ν. 651/77 ρητα οριζεται οτι σε καθε δικαιοπραξια

"εκ πωλησεως"

επισυναπτεται τοπογραφικο...με την δηλωση το οικοπεδο επι του οποιου χτισθηκε η οικοδομη......οτι ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

ή οτι και το πωλουμενο [οικόπεδο] και το "απομενον" ..[αν προκειται να πωληση τμηματος] ειναι αρτια και οικοδομησιμα

Επίσης, στο τοπογραφικο, αναγραφεται και η σχετικη δηλωση για τον ν 1337..

 

τυχον τακτοποιησεις χωρων με τον 4014, , προκύπτουν. απο την δηλωση-βεβαιωση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη, εννοούσα ότι συνήθως δεν γίνεται νέο τοπογραφικό αλλά χρησιμοποιείται αυτό της ΟΑ. Αν λοιπόν έχει γίνει τακτοποίηση κάποιου χώρου δεν πρέπει να φαίνεται κ αυτός στο τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

arius, όταν λες "δεν γίνεται νέο τοπογραφικό αλλά χρησιμοποιείται αυτό της ΟΑ" φαντάζομαι ότι δεν εννοείς πως βγάζουν Φ/Α το τοπογραφικό και το ξανασφραγίζουν αφού γράψουν την δήλωση Ν651.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.