Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

mkara,

 

Αν το τεμάχιο είναι φτηνότερο από ένα τοπογραφικό, πες τον ιδιοκτήτη ότι δεσμεύομαι να το αγοράσω εγώ.

Δε θέλω να ακούω χαζές "συμβολαιογραφικές" προτάσεις του τύπου "τόσα δεν αξίζει το χωράφι" !

Έλεος.

Μπορεί να μην είσαι Α.Τ.Μ. , αλλά είσαι επιστήμονας και μπορείς να καταλάβεις ποια είναι η σωστή απάντηση.

Εσύ για δικό σου αγροτεμάχιο θα έκανες αυτή τη διαδικασία που αναφέρεις;

Η συμβολαιογράφος για δικό της αγροτεμάχιο θα έκανε τοπογραφικό?

Ε, ας σταματήσουμε όλοι να παριστάνουμε τους Ρομπέν των Δασών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν δεν ειναι κατω απο 1000 ειναι πολυ κοντα στα 1000...γι αυτο ρωταω...

 

αν και εχω συντεταγμενες απο ΟΣΔΕ..αλλαζει κατι;

 

Στο συμβολαιογράφο, το γιατρό και το δικηγόρο δε ζητά ποτέ κανένας έκπτωση!Ο μηχανικός για πενταπλάσιο χρόνο απασχόλησης από το συμβολαιογράφο και πολλαπλάσιας αξίας εξοπλισμό, νιώθει τύψεις αν ζητήσει κάτι πάνω από τα τροφεία του...αναφέρομαι σε εμένα παλιά!Τέλος!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω συναδέλφους. Υπάρχουν αντικειμενικοί παράγοντες οι οποίο κατά ένα μεγάλο ποσοστό καθορίζουν τις αμοιβές. Εάν θέλεις να κάνεις έκπτωση στην ποιότητα της δουλειάς σου χρησιμοποιώντας συν/νες (ΟΣΔΕ) οι οποίες έχουν προέλθεί στην καλύτερη περίπτωση από GPS χειρός, τότε μπορείς να τιμολογήσεις κατά βούληση αλλά και να υποστείς τις συνέπειες εάν κάποιος αργότερα κληθεί να εφαρμόσεις το διάγραμμα σου και πέσει αλλού γι' αλλού.

Οσο για τον ιδιοκτήτη, τι να κάνουμε, ατύχησε που δεν έχουν αξία τα γήπεδα στην περιοχή του. Εάν δηλαδή έκανες τοπογραφικό στο Πανόραμα Βούλας, θα ζητούσες αμοιβή ανάλογη με την αξία του ακινήτου ?? :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι συντεταγμενες του οσδε πεφτουν ακριβως στα ορια του οικοπεδου...γι αυτο ρωτησα...δεν μπαινει σε αλλα αγροτεμαχια...οπως και να χει ευχαριστω πολυ..

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Στο συμβολαιογράφο, το γιατρό και το δικηγόρο δε ζητά ποτέ κανένας έκπτωση!Ο μηχανικός για πενταπλάσιο χρόνο απασχόλησης από το συμβολαιογράφο και πολλαπλάσιας αξίας εξοπλισμό, νιώθει τύψεις αν ζητήσει κάτι πάνω από τα τροφεία του...αναφέρομαι σε εμένα παλιά!Τέλος!

Σε αυτό ευθύνη έχουμε εμείς Γιατί μπαίνω σε γραφεία και βλέπω υπαλλήλους μη μηχανικούς να συζητούν με πελάτες και να κάνουν την δουλειά του μηχανικού ή να επιβλέπουν μη μηχανικοί και ο μηχανικός να είναι ένα κοιλαράς που το μόνο που κάνει έιναι να κάθετε σε ένα γραφείο και να κλείνει δουλειές με θεμιτούς και αθέμιτους τρόπους. Ειδικά σε εμάς του ΑΤΜ υπάρχουν συνάδελφοι που χρησιμοποιούν εμπειροτέχνες ή φοιτητές ή νεους μηχανικούς για εργασίες πεδίου Είναι σαν να πας σε γιατρό και να συζητάς το πρόβλημα σου με την γραμματέα του ή να σου κάνει εγχείρηση η νοσοκόμα Δέν γίνεται αυτό σε αυτούς τους κλάδους αλλά στον δικό μας εστω και σε μικρό βαθμό γίνεται Ε πως να έχουμε το σεβασμό για την δουλείά μας Πραγματικά ποτέ δεν είδα να μετρά ή να επιβλέπει μηχανικός άνω των 40 χρονών συστηματικά και όχι σαν επισκέπτης στα εργοτάξια η στο πεδίο Όλο νέους βλέπω συνήθως στα πεδία των μετρήσεων στην ύπαιθρο και όχι μόνο

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

mkara

 

Το ότι βλέπεις ότι η συντεταγμένη ταυτίζεται (με ακρίβεια αρκετών μέτρων όμως) με την υφιστάμενη κατάσταση , αυτό δε σημαίνει ότι είναι και η σωστή. Ας μην επαναλαμβανόμαστε για πράγματα που έχουμε συζητήσει άπειρες φορές.

 

 

 

GEORGE MICHEAL

 

Έχεις δίκιο. Δε σεβόμαστε τη δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναλαμβάνω το post μου - ερώτημα προς τους τοπογράφους:

επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας για κατάτμηση κλήρου. Οι αιτήσεις έγιναν πριν 2 χρόνια και άργησαν οι αποφάσεις.

Ήδη τους έχω πει τιμή με τοπογραφικό αφού συνεννοήθηκα με τον τοπογράφο που δουλεύω, πριν βγει ο Ν 4042 και δεν προχώρησαν (ούτε σε άλλον πήγαν).

Τώρα με τον Ν4042 μπορώ να δώσω βεβαίωση με θεωρημένο αντίγραφο χάρτη της διανομής? ή εφόσον το δικαστήριο ήδη αποφάσισε κατάτμηση, πρόκειται ήδη για δύο νέα τμήματα από τον αρχικό κλήρο (ή αγροί πλέον), πρέπει να γίνει τοπογραφικό νέο με ΕΓΣΑ?

 

(λογικά, εφόσον εμείς δίνουμε βεβαίωση για το ακίνητο που ΘΑ μεταβιβαστεί, θα αρκούσε και μία βεβαίωση για το αρχικό, με το απόσπασμα χάρτη. Όμως το Υποθ/κειο ζητάει για κάθε τμήμα που προέκυψε ξεχωριστή βεβαίωση. Επίσης, βάσει της απόφασης χρόνος κατάτμησης ορίζεται το 2002. Οπότε εγώ εάν δώσω για κάθε νέο διαιρετο τμήμα, μπορώ να πω ότι επισυσάπτω το χάρτη, που το δείχνει ολόκληρο?).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.