Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το σωστότερο θα ήταν να κάνεις εξαρτημένο τοπογραφικό.

Αλλά επειδή η οικονομική κρίση μπλά μπλά μπλά, μείωση εισοδημάτων μπλά μπλά μπλά μάλλον βλέπω να χρησιμοποείς το ΟΣΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο πιστευω κ γω....επειδη το αγροτεμαχιο θα στοιχιζει λιγοτερο απο το τοπογραφικο αν προχωρησω σε τοπογραφικο με εγσα....

 

κριμα ειναι ο ανθρωπος...

 

αλλα αν δεν κανω τι κυρωσεις μπορει να εχω σε περιπτωση που δουνε οτι δεν εχω κανει σε εγσα;;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν είναι θέμα κυρώσεων εάν το τοπογραφικό είναι ή όχι σε ΕΓΣΑ87 αλλά θέμα συμβατότητας με τις προδιαγραφές που έχουν τεθεί. Ετσι όπως διάβασα την κατάσταση, συμφωνώ κι εγώ με τους συναδέλφους πως σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις απαιτείται τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 πράγμα το οποίο θα σου ζητήσει και ο συμ/φος που θα κάνει την μεταβίβαση. Αρα εάν το τοπογραφικό σου δεν είναι πλήρες, το πιο πιθανό είναι να μην μπορεί να προχωρήσει στο συμβόλαιο ο συμ/φος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η συμβολαιογραφος μου ειπε οτι δεν το χρειαζεται αυτη...

 

και γω θελω να κανω τοπογραφικο σε εγσα...αλλα ειναι πολυ μικρη η αξια του αγροτεμαχιου...καταλαβαινω τι λες και συμφωνω απολυτα..

 

τι λες να κανω αν η συμβολαιογραφος ειναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος δεν θα πληρωθεί (και αδρά μάλιστα) ; Εσύ γιατί "λυπάσαι" τον ιδιοκτήτη;Οκ είναι μικρή η αξία του ακινήτου αλλά υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια υπολογισμού της αμοιβής σου.

Και ο ισχυρισμός ότι το ακίνητο αξίζει λιγότερο απο το τοπογραφικό μου ακούγεται κάπως...πόσο αξίζει δηλαδή κάτω απο 1.000€ ?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι άλλο?

επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας για κατάτμηση κλήρου. Οι αιτήσεις έγιναν πριν 2 χρόνια και άργησαν οι αποφάσεις.

Ήδη τους έχω πει τιμή με τοπογραφικό αφού συνεννοήθηκα με τον τοπογράφο που δουλεύω, πριν βγει ο Ν 4042 και δεν προχώρησαν (ούτε σε άλλον πήγαν).

Τώρα με τον Ν4042 μπορώ να δώσω βεβαίωση με θεωρημένο αντίγραφο χάρτη της διανομής? ή εφόσον το δικαστήριο ήδη αποφάσισε κατάτμηση, πρόκειται ήδη για δύο νέα τμήματα από τον αρχικό κλήρο (ή αγροί πλέον), πρέπει να γίνει τοπογραφικό νέο με ΕΓΣΑ?

 

(λογικά, εφόσον εμείς δίνουμε βεβαίωση για το ακίνητο που ΘΑ μεταβιβαστεί, θα αρκούσε και μία βεβαίωση για το αρχικό, με το απόσπασμα χάρτη. Όμως το Υποθ/κειο ζητάει για κάθε τμήμα που προέκυψε ξεχωριστή βεβαίωση. Επίσης, βάσει της απόφασης χρόνος κατάτμησης ορίζεται το 2002. Οπότε εγώ εάν δώσω για κάθε νέο διαιρετο τμήμα, μπορώ να πω ότι επισυσάπτω το χάρτη, που το δείχνει ολόκληρο?).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογράφος δεν θα πληρωθεί (και αδρά μάλιστα) ; Εσύ γιατί "λυπάσαι" τον ιδιοκτήτη;Οκ είναι μικρή η αξία του ακινήτου αλλά υπάρχουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια υπολογισμού της αμοιβής σου.

Και ο ισχυρισμός ότι το ακίνητο αξίζει λιγότερο απο το τοπογραφικό μου ακούγεται κάπως...πόσο αξίζει δηλαδή κάτω απο 1.000€ ?

 

 

αν δεν ειναι κατω απο 1000 ειναι πολυ κοντα στα 1000...γι αυτο ρωταω...

 

αν και εχω συντεταγμενες απο ΟΣΔΕ..αλλαζει κατι;

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς.

 

Αλλος κάνει οτι εσύ.

Αλλος τις τσιμπάει απ'το σαιτ του κτηματολογίου.

Αλλος κάνει μετασχηματισμούς.

Αλλος τα κάνει σχεδιαστικά με κοινά σημεία.

Αλλος μέσω GPS χειρός.

Άλλος μέσω γεωδαιτικού GPS.

και πάει λέγοντας.

 

Επιλέγεις και πράττεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.