Μετάβαση στο περιεχόμενο

ρυμοτόμηση και υπαγωγή στον ν 4014/11


Recommended Posts

το παρακάτω

 

 δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών

 

σημαίνει ότι δεν έχει καθοριστεί τιμή μονάδος σε δεύτερο βαθμό -εφετείο

(τότε κατά τη γνώμη μου θεωρείται συντελεσμένη η απαλλοτρίωση)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάμβλιχε, σαν ψυκτικός έχεις πολλές γνώσεις !!! Διαβάζεις κρυφά την νύχτα για αυθαίρετα ε ? Πάντως καλύτερα ψυκτικός, παρά δημοσιογράφος, καθηγητής κλπ. δηλαδή δεν κινδυνεύεις με απόλυση...κινητικότητα...

 

Το [...δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλοτρίωση...] νομίζω ότι εννοεί την συμβολαιογραφική μεταβιβαστική πράξη μεταξύ Δήμου και ιδιοκτήτη και μόνο αυτήν (ή έστω μονομερής συμβολαιογραφική πράξη).

 

cv01302 ,  νομίζω πως δεν έχεις κανένα πρόβλημα να προχωρήσεις σε ρύθμιση του ρυμοτομούμενου, εκτός από τον εξώστη, τον οποίον νομίζω πρέπειν να τον "ξυρίσεις" (γιατί είναι πάνω από χώρο όπου δεν υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών)

Edited by Εύνοστος
Link to comment
Share on other sites

Για τα πρακτικά, βρήκα τη σωτήρια παράγραφο Γ, εδάφιο δ, στο άρθρο 9 του 4178:

"δ. Αλλαγή των διαστάσεων των εξωστών που προκαλεί υπέρβαση της επιφάνειάς τους έως 10%. Συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης και ανοικτοί εξώστες που
υπέρκεινται του κοινόχρηστου χώρου της πόλης"

 

Και προφανώς, έπρεπε να ψάξω όλο το νόμο για να βρω αυτή την υποπερίπτωση, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε -και όφειλε- να βρίσκεται ως σημείωση ή υποπαράγραφος, στο άρθρο 2...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από προσεκτικο διάβασμα του Ν.4178 βλέπω ότι προκύπτει ένα ΠΑΡΑΘΥΡΟ για τα ρυμοτομούμενα.

Άρθρο 9, Κατηγορία 3, ιστ [...κατά παρέκκλιση των περιπτώσεων α΄ (...σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο) β΄,γ΄της παραγράφου 2 του άρθρου 2..]

Αν έχεις τις προϋποθέσεις του 5% και 2% βάζεις το ρυμοτομούμενο σαν κατηγορία 3 (μικροπαραβάσεις - 500€) και μπορείς να προχωρήσεις σε υπαγωγή!!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σήμερα στην πολεοδομία ο προϊστάμενος του τμήμα τοπογραφίας με ενημέρωσε ότι για το :"δεν έχει συντελεστεί αναγκαστική απαλλοτρίωση¨

 

το βλέπω από τον πίνακα της πράξης εφαρμογής, στήλη 50, αν μου χρωστάει κάτι ο Δήμος. Αν μου χρωστάει, μου είπε ότι μπορώ να μπω στα αυθαίρετα. Αν όχι δε μπορώ.

 

Περίεργη μου φάνηκε η απάντησή του.

 

Προσωπικά το καταλαβαίνω, εαν ένα τμήμα ρυμοτομείται, και δεν έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες κατεδάφισής του, μπορεί αυτό το τμήμα να τακτοποιηθεί.

 

Ποια έιναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Όντως Εύνοστε!

 

Καλά τώρα αν έχεις ένα πλήρως αυθαίρετο, θα το σπάσεις σε τμ το εντός και με 500€ το εκτός, ότι να ναι λέει και δω.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα πλήρως αυθαίρετο, δεν μπορείς να το εντάξεις στην παράγραφο ιστ΄της κατηγορίας 3, γιατί δεν έχεις διάσταση και επιφάνεια αναφοράς ώστε να ελέγξεις το <5% και <2%.

Προφανώς τα 5% και 2% αναφέρονται επί των νομίμων μεγεθών (οικοδομικής άδειας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.