Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω παντως χάσει τα αυγά και τα πασχάλια συναδελφοι!!!!Μου αρέσει που περιμέναμε να κινηθούμε λιγο με τα αυθαίρετα........... τρομάρα τους!!!

Link to comment
Share on other sites

soundholics κι εσυ νομιζω εχεις κολλησει λιγο με αυτη τη διατυπωση...εκει μιλαει για αυτή τη συγκεκριμένη περιπτωση! Πως θα το λεγε; αλλιώς; αφου αυτη την παράλλειψη παει να καλύψει...

 

Επίσης για εξηγησέ μου λίγο ετυμολογικά αυτό το ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ ΝΟΜΙΜΩΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ..αφου αμα εχουμε υπερβαση υψους ειναι αυθαιρετο...ετσι δε λεμε λετε λες; τι νομιμως υφισταμενων; ποτε ηταν νομιμα υφισταμενα αν χτιστηκαν εξαρχης ψηλοτερα;

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε ενα βασικό πράγμα.Αντε να δεχθώ οτι δεν πάμε με τα επιτρεπόμενα μεγέθη,αλλά βάσει Ο.Α.Τότε παρουσιάζεται το εξής παράδοξο στον τρόπο συμπλήρωσης των αυθαιρεσιών και είναι προτιμότερο να το εξηγήσω με ενα αληθινό παράδειγμα και ας γίνουν σχόλια επ` αυτού:

 

Τριόροφη Οικοδομή με τμήμα υπογείου στην Ο.Α.

 

Σ.Δ. 1,2

Κάλυψη 60%

Ηmax = 12,5 μ

Οικόπεδο 173,30 τ.μ. άρτιο κ οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση

Τ.Ζ. = 1200 Ε - κατασκευή 83-2004

 

Επιτρεπόμενη Δόμηση = 207,96 τ.μ.

Επιτρεπόμενη Κάλυψη = 103,98 τ.μ.

Πραγματοποιούμενη Δόμηση βάσει Ο.Α. = 194,92 τ.μ.<207,96

Πραγματοποιούμενη Κάλυψη βάσει Ο.Α. = 103,68 τ.μ.<103,98

--------------------------------------------------------------------------------------------

Σε παρένθεση τι έβαλα

 

1.Φύλλο Καταγραφής: Επέκταση Υπογείου εντός περιγράμματος 94,15 (μειωτικός συντ. 0,5, καμιά άλλη υπέρβαση - κατάστημα)

2.Φύλλο : Επέκταση Ισόγειου Καταστήματος εκτός περιγράμματος 25,94 τ.μ.(υπερβ δόμ <50% ,υπέρβαση κάλυψης >20% - κατάστημα)

3.Φύλλο : Επέκταση Α`Ορόφου εντός περιγράμματος ισογείου καταστήματος 37,38 και εκτός περιγράμματος 25,94 τ.μ. (χρήση καταστήματος) ( υπερβ.δομ.<50% )

4.Φύλλο : Ομοίως (χρήση καταστήματος) ( υπερβ.δομ.<50%)

--------------------------------------------------------------------------------------------

Συνολική υπερβαση Δόμησης 152,58 ΚΧ και 94,15 ΒΧ (που κανονικά λόγω υπογείου εντός περιγράμματος ΔΕΝ έχει δόμηση,ούτε υπέρβαση κάλυψης)

 

=> αυτό σημαίνει οτι ποσοστιαία έχω 194,92 + 152,58? = 347,5 τ.μ.πραγματοποιούμενη δόμηση / 207,96 τ.μ. = 67% υπέρβαση δόμησης συνολικά

 

Τώρα τι γίνεται........καθώς υπάρχουν διαφορετικά φύλλα καταγραφής, αν με απλή μέθοδο των τριών επιμερίσεις τα % υπέρβασης στις παραπάνω αυθαιρεσίες, σε όλες τις περιπτώσεις θα έχεις <50% υπέρβαση. Δεν είναι λογικό σε όλα τα φύλλα καταγραφής να βάλεις υπέρβαση δόμησης 50-100%.Σύμφωνοι?

 

Επίσης όσον αφορά την κάλυψη 103,68 + 25,94 / 103,98 = 24,6% υπέρβαση κάλυψης. Θα μπεί μόνο στο ισόγειο,καθότι ως γνωστόν η κάλυψη αναφέρεται στην προβολή στο οικόπεδο.Για ποιό λόγο να το βάλω σε όλα τα φύλλα καταγραφής?

 

Τέλος για το ύψος ακόμα και να υπάρχει υπέρβαση στον τελευταίο όροφο, το >< 20% θα μπεί μόνο στον συγκεκριμένο όροφο και πουθενά αλλού.

 

-----------------------------------------------------------------

 

Εν κατακλείδει το συμπέρασμα είναι οτι δεν μπορείς να επιμερίσεις τα % υπέρβασης απο τη μια, ούτε είναι δυνατό να βάλεις τα ίδια % υπέρβασης σε όλες τις παρανομίες, οπότε εγω προσωπικά θα συγκρίνω την κάθε αυθαιρεσία/ φύλλο καταγραφής με τα επιτρεπόμενα ξεχωριστά και αναλόγως θς βγαίνει και το πρόστιμο.

 

Επίσης αν ηταν να συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα της Ο.Α., λαβετε υπόψη οτι λόγω διαφορετικών χρήσεων και διαφορετικών Φύλλων καταγραφής πρέπει να κάνεις επιμερισμό των % υπέρβασης, ιδίως αν πρόκειται για διαφορετικούς ιδιοκτήτες,οπότε κάνεις και χωριστή αίτηση.

Edited by Alsterwasser
Link to comment
Share on other sites

μα δεν σου λέω ότι δεν έχεις υπέρβαση εγκεκριμένων!

Αυτό είναι ένα πράγμα που μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω!

Πάντα οι υπερβάσεις είναι στα εγκεκριμένα.

Απλά σου λέω ότι σε περιπτώσεις που επιτρέπεται στέγη κατ'εξαίρεση του επιτρ. ύψους (ΆΣΧΕΤΑ ΤΙ ΥΨΟΣ ΥΛΟΠΟΙΕΙΣ ΕΣΥ, μιλάμε από το ύψος που σου επιτρέπεται) , ΕΚΕΙ αν δεν έχω υπέρβαση άλλη ύψους και ΑΝ η στέγη ακολουθεί το 1,50 μ. ή το 1,20 μ. που δίδεται χαριστικά, τότε έχω μόνο συντελεστή 13 χωρίς άλλο φύλλο!

αυτό ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ και η ερωτοαπάντηση που λέει εξετάζει τυχόν υπέρβαση ύψους...

Εσύ τι λές?

 

Επίσης έχουμε κολλήσει στην εγκύκλιο 13 που έχει τόσα λάθη και στο ΝΟΜΟ 4030 που μιλά για ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ ΝΟΜΙΜΩΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΚΤΗΡΙΩΝ δεν μιλάμε... Σε Νόμο έτσι ?

 

Ξέχνα το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι αποτελεί παράβαση ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ είναι πέραν των εγκεκριμένων. Αυτό ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ σε κάθε περίπτωση!!!!

 

Εδώ μιλάμε για τον τρόπο υπολογισμού του προστίμου και σε σχέση μ' αυτό λέμε αν κάτι θα πάρει τον συντελεστή 6 ή δεν θα τον πάρει!!

 

Οπότε.... στον τρόπο υπολογισμού του προστίμου στον οποίο ισχυρίζεσαι ότι η υπέρβαση ύψους ελέγχεται σε σχέση με τα εγκεκριμένα της αδείας και απλώς συγκρίνεται (για την εύρεση του ποσοστού υπέρβασης) με τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου.....ΕΚΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έρχεσαι και εξηγείς λες ότι ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ η ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ στέγη εντός του ύψους που κατασκευάστηκε (και ΟΧΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ από την άδεια) ΤΟΤΕ θα πας ΜΟΝΟ με αναλυτικό, ενώ ΑΝ ξεπερνάει το ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟ θα πας και με συντελεστή 6!!!!

 

Εγώ γιατί βλέπω αντίφαση στην ίδια την εξήγησή σου ???

 

Αν ίσχυε αυτό που λες... θα είχες συντελεστή 6 σε κάθε περίπτωση αυθαίρετης στέγης (που το ύψος στον κορφιά της είναι εξ' ορισμού καθ' υπέρβαση ύψους των εγκεκριμένων σχεδίων οικ. αδείας) και σε καμμία περίπτωση αναλυτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι μιλάμε μόνο φιλολογικά καθώς το συγκεκριμένο θέμα έχει λυθεί...

 

πες την λυση γιατι εγω τοκαψα σημερα χωρις πλακα......ευτυχως που εληξε ο 3843 παλι καλα

Link to comment
Share on other sites

πες την λυση γιατι εγω τοκαψα σημερα χωρις πλακα......ευτυχως που εληξε ο 3843 παλι καλα

 

Θ4...εγω δε λεω τπτ

 

Επίσης θεωρω πολυ δυσκολο να παρουν πισω ή να αναθεωρησουν το Θ4 καθως ειναι ισως η πιο αναλυτικη απαντηση που εχει δοθει με ενσωματωμενο παραδειγμα! Και να θελησουν δεν μπορουν

 

Επίσης καποτε εγραψα οτι αν αντι για μονολεκτικες απαντησεις σπαταλουσαν λιγο χρονο να γραψουν 20 σειρες για τους συντελεστες και ποτε μπαινουν ολα θα ταν καλυτερα...η Θ4 εχει 18! αντε και εις ανωτερα...εστω και μεσω ερωταπαντησεων παλι

Edited by Dryft
Link to comment
Share on other sites

dryft,

Η αλήθεια είναι ότι έχω κολλήσει λίγο και εγώ.

Απλά η λογική πάμε πάντα με επιτρεπόμενα έμπαζε στις περιπτώσεις, όπου έχουμε υπέρβαση ύψους χωρίς να ξεπερνά τα επιτρεπομενα και χωρίς υπέρβαση δόμησης. Υπενθυμίζω είναι οι περιπτώσεις που η kapa πρότεινε αναλυτικό. Η διατύπωση του ν.4030 που μιλά για τις περιπτώσεις υπερβάσεων ύψους κτηρίων με άδεια (γιατι συμφωνα με την 13 χωρίς άδεια πάμε με το επιτρεπόμενο) κάλυπτε και αυτές τις περιπτώσεις ΧΩΡΙΣ να γίνεται κάποια διάκριση ή αναφορά στο επιτρεπομένο. Υπέρβαση ύψους νομίμων κτηρίων τέλος.

 

kapa,

απλά λέω ότι σε περιπτώσεις που η κατασκευή στέγης δεν προσμετράται στο ύψος (που έχει γίνει σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις όταν έχουμε φτάσεις στο επιτρ. ύψος - πες μου kapa με την σειρά σο πόσες φορές το έχεις δει αυτό)

εκεί θα παιρνα μόνο συντελεστή 13.

αν τώρα υπάρχει υπέρβαση ύψους κάνω ένα 13 για την στέγη (αν η άδεια μου έχει πλάκα) και ένα φυλλο καταγραφής με συντελεστή 6.

 

Συνάδελφοι,

δεν λέω ότι είστε τρελλοί, ούτε θέλω να υπερασπιστώ όσους έγραψαν τον εκτρωματικό νόμο, αλλά δυστυχώς συχνά μπαίνω σε αυτή την διαδικασία.

Εχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο ότι ορισμένα θέματα δεν είναι σαφώς διευκρινισμένα και επιδέχονται αμφιβολίας και αντεπιχειρηματολογίας.

Σας καλύπτει αυτό ?

Τώρα έχουμε το Θ μέρος και ένα πρόβλημα ΜΕΓΑΛΟ που έχει δημιουργηθεί με συναδέλφους που έχουν κάνει λάθος υπολογισμό.

Ας δούμε πως θα φτιάξουμε αυτό για να μην έρθουν και άλλα μέρη (όπως προεβλεπες dryft σε άλλο ποστ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.