Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

.....Οσο για στεγη με σοφιτα πας κανονικα με τμ (κυριοι ή βοηθητικοι θα τα κρινεται εσεις) με οτι συντελεστες εχεις..

 

Για σοφιτα στις ερωτοαπαντησεις λεει οτι το λαμβανουμε ως Β.Χ. (οχι κυριως ασχετα αν χρησιμοποιητ ετσι)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι οι ΑΝΑΡΜΟ-ΑΡΜΟΔΙΟΙ υπάλληλοι του ΥΠΕΚΑ και οι του ΤΕΕ, μπαίνουν εδώ στο φόρουμ και γελάνε μαζί μας κάθε μέρα. Δεν ξέρω μόνο αν αυτό το κάνουν συνειδητά ή αυθόρμητα.

Πάντως νομίζω ότι με το ένα και με το άλλο τους, έχουν καταφέρει να εγκλωβίσουν όλους τους μηχανικούς της χώρας, σε ένα μεγάλο κυκλικό δωμάτιο, θέτοντας ως προϋπόθεση ικανοποίησης της ανάγκης τους της ούρησης, την εύρεση μιας κάποιας γωνίας. Σαν να τους βλέπω να μας βλέπουν να γυρνάμε σαν τρελοί γύρω-γύρω στο κυκλικό δωμάτιο ψάχνοντας, κι αυτοί να γελάνε. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως συνάδελφε, εγώ νομίζω ότι, αυτοεγκλωβιζόμαστε! Έχουν ξεκαθαρίσει τα περισσότερα πράγματα. Αν ξεκαθαρίσουν και τα εξ αδιαιρέτου πάμε μια χαρά. Απομένει σε εμάς να ξεμπερδευτούμε!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ, ναι τα έχουν ξεκαθαρίσει, λαμβάνοντας υπόψη τις τελευταίες απαντήσεις και σβήνοντας τις προηγούμενες.

Έλα μου όμως που έχουν κατατεθεί αιτήσεις με τις αρχικές απαντήσεις.

Τι θα πούμε στους πελάτες μας; Ότι του κάπνισε του λολοπαντελή και άλλαξε γνώμη;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως συνάδελφε, εγώ νομίζω ότι, αυτοεγκλωβιζόμαστε! Έχουν ξεκαθαρίσει τα περισσότερα πράγματα. Αν ξεκαθαρίσουν και τα εξ αδιαιρέτου πάμε μια χαρά. Απομένει σε εμάς να ξεμπερδευτούμε!!

 

Επειδή κατάφερες να τα θεωρείς ως ξεκαθαρισμένα τα περισσότερα πράγματα, θα μπορούσες συνάδελφε να τα απαριθμίσεις αυτά τα ξεκαθαρισμένα δλδ μόνο. με τίτλους εντελώς επιγραμματικά, ώστε να συμβάλεις να ξεμπερδευτούμε και όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι μια ώρα νωρίτερα, γιατί πολλοί δεν αντέχουν άλλο?

Υπόσχομαι να προτείνω επισήμως την αγιοποίησή σου εδώ στο φόρουμ, και όχι μόνον, και είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι εδώ θα το δεχτούν ασμένως. Μένει να ορίσουμε την επέτειο. :smile:

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ, ναι τα έχουν ξεκαθαρίσει, λαμβάνοντας υπόψη τις τελευταίες απαντήσεις και σβήνοντας τις προηγούμενες.

Έλα μου όμως που έχουν κατατεθεί αιτήσεις με τις αρχικές απαντήσεις.

Τι θα πούμε στους πελάτες μας; Ότι του κάπνισε του λολοπαντελή και άλλαξε γνώμη;

 

Έχεις δίκιο, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά!!!

Αυτοί το είχαν προβλέψει και σημειώνω, το λένε ακόμα:

"ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ. Μπορείτε να το κάνετε, γιατί έτσι μας διευκολύνεται να εισπράξουμε κάποια χρήματα. Φτάστε ακόμα και μέχρι την οριστική υπαγωγή. Αν θέλετε δώστε και την "περαίωση" στους πελάτες σας να κάνουν συμβόλαια. Κι εσύ "χαζέ" αγόρασε αν θέλεις το ακίνητο. Όταν θα έλθει η ώρα θα υπολογίσουμε ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ. Τότε θα πληρώσεις το υπόλοιπο...."

Συνάδελφε, είμαι ΠΑΡΑ, ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ με αυτούς τους μαλάκ..ς!!!! Ειθε να είμαστε όλοι μας. Μας περιμένουν στη γωνία. Το πιστεύω αυτό. Κι εύχομαι να είμαι λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατάφερες να τα θεωρείς ως ξεκαθαρισμένα τα περισσότερα πράγματα, θα μπορούσες συνάδελφε να τα απαριθμίσεις αυτά τα ξεκαθαρισμένα δλδ μόνο. με τίτλους εντελώς επιγραμματικά, ώστε να συμβάλεις να ξεμπερδευτούμε και όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι μια ώρα νωρίτερα, γιατί πολλοί δεν αντέχουν άλλο?

Υπόσχομαι να προτείνω επισήμως την αγιοποίησή σου εδώ στο φόρουμ, και όχι μόνον, και είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι εδώ θα το δεχτούν ασμένως. Μένει να ορίσουμε την επέτειο. :smile:

 

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για όσα σημείωσες!

Δεν μπορώ όμως να τα απαριθμήσω τόσο εύκολα. όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λίγα, θέλουν "έκθεση ιδεών".

Για να μπορέσει κάποιος να τα καταλάβει χρειάζεται πολύ δουλειά, πολλές ώρες μελέτης - διαβάσματος - ψαξίματος - έρευνας.

Χρειάζεται παιδεία, κουλτούρα και χαρακτήρας τέτοιος που να μπορεί να λειτουργεί ως "σφουγγάρι".

Τα περισσότερα δεν είναι "μασημένη" τροφή. Θέλουν συνδυαστικές γνώσεις - σκέψη και επαγγελματική οριοθέτηση.

Χρειάζεται ενημέρωση νομική, project management, σύγχρονης τεχνολογίας. Απαιτείται αξιοποίηση μυαλού στις 8.000 στροφές>

 

Δράττομαι της ευκαιρίας να ευχαριστήσω εκατοντάδες συναδέλφους εδώ μέσα, οι οποίοι με τις πολύτιμες γνώσεις - απόψεις - προβληματισμούς τους ...πήγαν τις δικές μου σκέψεις ...μακρύτερα. Τους ευχαριστώ θερμά γι' αυτό. Σε όλους αυτούς αξίζουν τα συγχαρητήρια και οι ...εορτασμοί. Να 'ναι καλά όλοι τους να μας βοηθούν, όπως κι όποτε ο καθένας έχει τη δυνατότητα, με τον προσωπικό τους και μοναδικό τρόπο.

 

Πάνω από όλα ευχαριστώ και εσένα για την ευκαιρία που μου έδωσες.

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι πρεπει να υπολογισουμε παλι τα προστιμα.....το καλο ειναι οτι αρχιζει και κολλα καπως ολος ο νομος.....

 

ας πουμε με την Θ4 καθαρισαμε

με την Θ7 λυθηκε το θεμα αν τα υπογεια κατ΄υπερβαση της αδεις εχουνε 0,5 (ειδικα οταν δεν χαρακτηριζονται ετσι στις αδειες...πχ υπαρχει αδεια με σταθμη 1 -σταθμη 2 κτλ αντι να λεει υπογειο-ισογειο κτλ).....επομενως συγκρινεις αν εχει στοιχεια ακομα υπογειου δλδ το πολυ μια μερια ξεμπαζωμενη και πληρωνεις και αναλυτικο και ελεγχεις αν το κατ υπερβαση υπογειο εχει κατασκευστει σε υπογεια σταθμη σε συγκριση με το φυσικο εδαφος που αναγκαστικα θα το εχεις απο αδεια

 

με το υψος ειναι τοσες οι περιπτωσεις που θελει ολοκληρη σελιδα να γραφεις.....στεγη χωρις αδεια.....στεγη που σηκωθηκε....οροφος που σηκωθηκε....ιδεατο στερεο.....

 

στην ουσια περνεις τα μεγεθη της αδειας βνλεπεις που εχεις υπερβαση σε ΣΥΓΚΡΙΣΗ με την αδεια.....βγαζεις τις υπερβασεις σαν ποσοστο σε ΣΥΓΚΡΙΣΗ με αυτο που σε συμφερει για να βγει μεγαλος παρανομαστης (η αδειας τοτε που βγηκε η επιτρεπομενα)...και υπολογιζεις.......πολυ απλο

 

εμενα μονο με τον ψιλο κυριο με μπερδεψε και με τον επικαρπωτη......

την δηλωση την κανει ο ψιλος ο η κοντος?

 

 

υγ η μερα σημερα ειναι υπεροχη.....εχω πιει τοσο χαμομηλι ...χαλαρωσα και μουφτιαξε και η μερα γιατι 3 πελατες πηραν πρωι πρωι να με πληρωσουν γιατι φοβουνται μην γινει τιποτα με τα λεφτα στην τραπεζ και θελαν να με εξοφλησουν...

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ο ψιλός την κάνει, απλά στην απάντηση θέλουν να πουν οτι ο ψιλός δεν δικαιούται να πει οτι είναι κύρια και μοναδική κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.