Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θράσος & Θ’ Μέρος Ερωτο-Απαντήσεων για τη Ρύθμιση Αυθαιρέτων


Recommended Posts

letom ..... σύμφωνα με το Ν4014 κ εγω έχω τη γνώμη πως με αυτά που ισχύουν μέχρι τώρα δε τακτοποιείται το ρυμοτομούμενο κομμάτι... το θέμα είναι το υπόλοιπο κομμάτι εκτός απο το ρυμοτομούμενο μπορεί να τακτοποιηθεί ? και ας είναι το σαλόνι για παράδειγμα κομμένο στη μέση ...

 

αυτό που λέει ο Thodoris4 είναι απόλυτα σωστό είναι κατεδαφιστέο ... απλά αν κατεδαφίζοντάς το προκαλέσει ζημιά σε ολόκληρη την οικοδομή απο θέμα στατικότητας τι γίνεται ? ποιος την αποζημιώνει ? απλά αν ήταν τμήμα στατικά ανεξάρτητο οκ το κατεδαφίζουν κ τελειώνουν....αλλά αν λειτουργεί όλο μαζι τι γίνεται ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έστω ότι το τακτοποιείς με το σαλόνι κόμμενο στη μέση. Τι κερδίζεις? Η ιδιοκτησία σου (στην οποία περιλαμβάνεται όλο το σαλόνι) παραμένει παράνομη και μη μεταβιβάσιμη.

Link to comment
Share on other sites

letom .... το μόνο το οποίο μπορεί να κερδίζεις σε αυτήν την περίπτωση είναι η σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ.τουλάχιστον τον πελάτη μου αυτό τον καίει να πάρει ρεύμα... αλλά πες ότι δηλώνει το κομμάτι που δεν ρυμοτομείται ρεύμα θα μπορεί να πάρει ?

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Ίσως πρέπει μετά να βάλει μια δυνατή λάμπα στο κομμάτι που θα τακτοποιηθεί ώστε να φωτίζεται επαρκώς και το ρυμοτομούμενο! Και για ηλεκτρικές συσκευές κλπ να χρησιμοποιεί μπαλαντέζα! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γιατί είμαστε τόσο σίγουροι πως το ποσοστό Υ/Δ πρέπει να βρεθεί από την διαίρεση της συνολικής ΥΔ στο γήπεδο προς την μέγιστη δόμηση όταν η ΕΓΚ13 λέει πως ελέγχουμε κάθε αυθαίρετη κατασκευή με την μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση;

Από τις ε/α; Έχουν δηλαδή μεγαλύτερη ισχύ από την εγκ.13;

Δεν νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησατε οτι οι φωστηρες του υπεκα δεν εχουν βγαλει ακομα νεο μερος ερωτο-απαντησεων???το τελευταιο ηταν στις 4/12 και σημερα ειναι 16..................πως να το εκλαβουμε αυτο?? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

tpanag

νομίζω ότι στη σύσταση οριζόντιας συνιδιοκτησίας (και όχι ιδιοκτησίας) ισχύει ότι:

 

Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας είναι πιο δόκιμος όρος και χρησιμοποιείται περισσότερο. Trust me. Κάτι ξέρω. :grin:. Όχι ότι είναι λάθος και το δικό σου.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πόση υπέρβαση θα θεωρήσω π.χ. σε μια κατασκευή στο δώμα 50 τ.μ. Ως προς ποιό μέγεθος θα συγκρίνω τα 50 τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησατε οτι οι φωστηρες του υπεκα δεν εχουν βγαλει ακομα νεο μερος ερωτο-απαντησεων???το τελευταιο ηταν στις 4/12 και σημερα ειναι 16..................πως να το εκλαβουμε αυτο?? :mrgreen:

ακούγεται ότι ερωτοαπαντήσεις ΤΕΛΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησατε οτι οι φωστηρες του υπεκα δεν εχουν βγαλει ακομα νεο μερος ερωτο-απαντησεων???το τελευταιο ηταν στις 4/12 και σημερα ειναι 16..................πως να το εκλαβουμε αυτο?? :mrgreen:

Ότι όλα έχουν απαντηθεί!!!!!

ακούγεται ότι ερωτοαπαντήσεις ΤΕΛΟΣ...

 

Και τώρα.... ΦΑΝΤΑΣΙΑ !!!!! :mrgreen:

 

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πόση υπέρβαση θα θεωρήσω π.χ. σε μια κατασκευή στο δώμα 50 τ.μ. Ως προς ποιό μέγεθος θα συγκρίνω τα 50 τ.μ.;

 

Έχεις λοιπόν 50τμ ΚΧ (ή ΒΧ αν είναι αποθήκη) και για συντελεστή θα κάνεις 50*100/επιτρεπόμενο οικοπέδου (όχι άδειας) και ότι σου βγει είναι το % που βάζεις ως συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.