Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κείμενο διαμαρτυρίας προς Τ.Ε.Ε./Υ.Π.Ε.Κ.Α σχετικά με το Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Κρίμα... Απλά κρίμα...

Κρίμα οι φωνές και τα παράπονα που κάνουν και κάνουμε τόσο καιρό τόσοι συνάδελφοι... φαίνεται ότι δεν ενοχλούνται πολλοί από τα γεγονότα... εκτός αν είμαστε κλάδος φυγόδικων και απατεώνων και δεν θέλουμε να φαίνεται το όνομά μας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά ας αναλογιστούμε ότι στο φόρουμ υπάρχουν χιλιάδες μέλη και υπογράψαμε ούτε 500. Αυτό για τη στάση μας "εδώ μέσα".

 

Συλλυπητήρια και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η προσπάθεια! Άξια συγχαρητηρίων!

 

Γιατί όμως εγώ πιστεύω ότι, πρέπει να είμαστε πιό σαφείς, πιό ξεκάθαροι...

Δηλαδή, ν' αναφερθούμε σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ θέματα που μας απασχολούν, δίνοντας στο καθένα τη διάσταση που του αρμόζει...

Δηλαδή, εκεί που πραγματικά δεν έχουμε απαντήσεις να το "φωνάξουμε" (π.χ. εξ' αδιαιρέτου, υπέρβαση ύψους, μελέτη στατικής επάρκειας, έλεγχος από πολεοδομία, ποιός το δηλώνει, σοφίτα πάνω από 2,40 κ.λπ.) κ.λπ.

 

Βεβαίως να προτείνουμε και συγκεκριμένα πράγματα (π.χ. τιμή ζώνης κατά το γεωγραφικό προσδιορισμό κ.λπ.).

Το εξαρτημένο τοπογραφικό για τα εντός σχεδίου θα καταργηθεί άμεσα. 'Έχω έγκυρες πληροφορίες. Είναι και λογικό. Θα ψηφιστεί τροποποιητική διάταξη και θα ανακοινωθεί άμεσα. Τώρα το πόσο άμεσα δεν το γνωρίζω. Πιέζονται ήδη από παντού.

Προσωπικά δεν με "χαλάει" και το να μην καταργηθεί! Μπορεί να αυξηθεί έτσι και ο "κύκλος εργασιών" μας. Η διαμαρτυρία μας ΔΕΝ πρέπει να εστιάσει σε αυτό. Αλλά στο πως θα γίνει η δουλειά μας και ταυτοχρόνως η "δουλειά" τους, δηλαδή, πως θα εξυπηρετηθεί ο σκοπός για τον οποίο δημιουργήθηκε ο συγκεκριμένος νόμος. Αν δεν δώσουμε αυτό το μήνυμα κινδυνεύουμε να γίνουμε ..."γραφικοί"!

 

Εγώ γι' αυτούς τους λόγους, που είχα προαναφέρει δεν το υπέγραψα.

Και προς Θεού, δεν κρύβομαι. Εδώ είμαι!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η γνώμη σου αλλά νομίζω ότι θα οδηγούσε σε μή σύνταξη κειμένου και όχι σε καλύτερη σύνταξη...

Η ουσία είναι ότι δεν λειτουργεί τίποτα σωστά, οι εκπρόσωποι των μηχανικών εντός ΤΕΕ είναι για γέλια και αυτοί που αποφασίζουν στο ΥΠΕΚΑ είναι ανεκδιήγητοι...

Το να αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα ζητήματα μειώνει την αξία ενός κειμένου μαζικής διαμαρτυρίας. Διαμαρτυρόμαστε ενάντια στη νοοτροπία και στην ανικανότητά τους και όχι για συγκεκριμένα ζητήματα που κάποιοι διαφωνούν και άλλοι ίσως συμφωνούν ή βλέπουν διαφορετικά...

 

Αλλά πάλι... εσύ είσαι ένας.... και γνωστός εδώ μέσα.... και όπως πολλοί άλλοι έχεις συνεισφέρει με τις γνώσεις και το χρόνο σου...

Οι υπόλοιποι;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι δεν λειτουργεί τίποτα σωστά, οι εκπρόσωποι των μηχανικών εντός ΤΕΕ είναι για γέλια και αυτοί που αποφασίζουν στο ΥΠΕΚΑ είναι ανεκδιήγητοι...

Το να αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα ζητήματα μειώνει την αξία ενός κειμένου μαζικής διαμαρτυρίας. Διαμαρτυρόμαστε ενάντια στη νοοτροπία και στην ανικανότητά τους και όχι για συγκεκριμένα ζητήματα που κάποιοι διαφωνούν και άλλοι ίσως συμφωνούν ή βλέπουν διαφορετικά...

 

Κι εγώ μαζί σου σ' αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ξερει καποιος που μπορω να αποδωσω κειμενο διαμαρτυριας για ιδιωτη πελατη μου στο υπεκα στην αθηνα?

στο κτιριο πισω απο την λεωφ αλεξανδρας?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά υπέγραψα την διαμαρτυρία και θα αποστείλω κείμενο ιδιώτη πελάτη μου ο οποίος βιάστηκε να περαιώσει τα πατάρια του με τον 3843 και έδωσε 50000 χιλιάρικα ενώ με τον 4014 το πρόστιμο βγαίνει 15000. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να βρει λογικό τρόπο να εξηγήσει γιατί τιμωρεί το κράτος αυτούς που βιάστηκαν να πληρώσουν. Επίσης έχασα από πελάτη έναν άνθρωπο ο οποίος είχε μεγάλη οικονομική επιφάνεια και πριν τρία χρόνια ξεκίνησε τις κατασκευές. Αυτός έχασε 35000 και εγώ την καλύτερη συνεργασία που είχα.

 

Όσο για τους συναδέλφους που δεν υπέγραψαν πραγματικά είναι λόγος για να απογοητευτούμε και να σκεφτούμε όσοι υπογράψαμε ότι δεν έχουμε καμιά θέση σε αυτήν την χώρα..

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.