Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

1) Ό,τι χαρακτηρισμό είχε και στην εγκεκριμένη ΜΕΑ.

2). Ισχύει, γιατί πως αλλιώς θα γίνουν οι ρυθμίσεις και οι έλεγχοι στα συστήματα θέρμανσης, ψύξης, κλιματισμού, αερισμού, ύγρανσης, φωτισμού και ζ.ν.χ.;

3). Εξαρτάται. Αν είχαν προδιαγραφεί κλιματιστικά με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, τότε θα πρέπει να εγκατασταθούν, διαφορετικά, εκτός του ότι δεν δίνει το OK ο ελεγκτής δόμησης, θα πρέπει κι εσύ να αναφέρεις στην τεχνική έκθεση την μη τοποθέτησή τους (οπότε θα καταχωρηθεί θεωρητικό σύστημα στο ΠΕΑ), με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου και τις όποιες επιπτώσεις-κυρώσεις.

Αν όμως στην ΜΕΑ είχε γίνει χρήση θεωρητικού συστήματος ψύξης, τότε βάζεις και στο ΠΕΑ θεωρητικό σύστημα χωρίς να υπάρχει καμιά επίπτωση (εφόσον βέβαια έχουν εφαρμοστεί όλα τα υπόλοιπα).

Link to comment
Share on other sites

1) Ό,τι χαρακτηρισμό είχε και στην εγκεκριμένη ΜΕΑ.

2). Ισχύει, γιατί πως αλλιώς θα γίνουν οι ρυθμίσεις και οι έλεγχοι στα συστήματα θέρμανσης, ψύξης, κλιματισμού, αερισμού, ύγρανσης, φωτισμού και ζ.ν.χ.;

3). Εξαρτάται. Αν είχαν προδιαγραφεί κλιματιστικά με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, τότε θα πρέπει να εγκατασταθούν, διαφορετικά, εκτός του ότι δεν δίνει το OK ο ελεγκτής δόμησης, θα πρέπει κι εσύ να αναφέρεις στην τεχνική έκθεση την μη τοποθέτησή τους (οπότε θα καταχωρηθεί θεωρητικό σύστημα στο ΠΕΑ), με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου και τις όποιες επιπτώσεις-κυρώσεις.

Αν όμως στην ΜΕΑ είχε γίνει χρήση θεωρητικού συστήματος ψύξης, τότε βάζεις και στο ΠΕΑ θεωρητικό σύστημα χωρίς να υπάρχει καμιά επίπτωση (εφόσον βέβαια έχουν εφαρμοστεί όλα τα υπόλοιπα).

 

1) Στην ΜΕΑ που έχω στα χέρια μου (και επειδή είχε γίνει με ένα παλιό λογισμικό και με την 1.28 έκδοση) αλλου γραφει χρήση "μονοκατοικία" και αλλου "μονοκατοικία,πολυκατοικία(περισσοτερα του ενος διαμερίσματα" . Θα πάω με " τμήμα κτιριου" και αρ. ιδιοκτησίας " Α' όροφος" γιατι μου φαινεται το πιο σωστό.

2) Αν κατάλαβα καλα μετα απο επικοινωνια με τον πελάτη θέλει το ΠΕΑ για να βγάλει το ΠΕΚ για να πάρει ρεύμα.. Θα μιλήσω με την ΥΔΟΜ και ότι μου πούν .. Ούτως η άλλως, απο τη στιγμή που είναι τοποθετημένα ( πχ ηλιακος , θερμοσιφωνας κλπ..) γιατι να έχω πρόβλημα?

3) Στην ΜΕΑ εχουν προβλεφθεί κλιματιστικά. Με το θεωρητικό σύστημα σίγουρα δεν θα αλλάξει κατι γιατι πανω κατω εχει τα ίδια χαρακτηριστικά.. Τον ελεγκτή δόμησης δε ξέρω αν τον αφορα η τοποθέτηση ή μη των κλιματιστικών .?>? τον απασχολεί?

Link to comment
Share on other sites

Για το "πολυκατοικία" και "τμήμα κτιρίου" (με αριθμό ιδιοκτησίας) συμφωνώ.

Το αν θα αλλάξει κάτι ή όχι και όχι μόνο σε σχέση με τα κλιματιστικά, είναι κάτι που θα το δεις, αφού πλέον θα το εξετάσεις με τους όρους των ανανεωμένων ΤΟΤΕΕ και την τελευταία έκδοση του λογισμικού. Μπορεί να δεις βελτίωση ή επιδείνωση στην ενεργειακή κατάταξη και την συνολική και επιμέρους καταναλώσεις. Αυτό που σώζει κάπως την κατάσταση, είναι η αυξημένη επιφάνεια ηλιακών συλλεκτών που ζητούνταν με τις τότε απαιτήσεις για ζ.ν.χ. σε σχέση με τις τρέχουσες.

Αν και υποθέτω πως ήδη θα το έχεις "στήσει" το κτίριο στο λογισμικό, οπότε ξέρεις και τι παίζει.

 

Κανονικά, πρέπει να εγκαθίστανται τα συστήματα που προδιαγράφονται ή και καλύτερα απ' αυτά. Βάσει της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του Ν.4030/2011 <<4. Οι έλεγχοι διενεργούνται στα εξής στάδια: .........

γ) Μετά την ολοκλήρωση του κτιρίου.
Ο έλεγχος αφορά στις εξωτερικές διαστάσεις, τις όψεις, το συνολικό ύψος, τις διαστάσεις των ημιυπαιθρίων χώρων, τις τελικές στάθμες, την διαμόρφωση
του περιβάλλοντος χώρου και τις προβλεπόμενες εγκαταστάσεις>>
.

 

Δεν είμαι ελεγκτής δόμησης. Ας πει και κάποιος άλλος συνάδελφος τη γνώμη του.

 

Σχετικά με την ηλεκτροδότηση έχεις δίκιο, καθώς για την σύνδεση με τα δίκτυα Κ.Ο. απαιτείται θεωρημένη άδεια δόμησης αφού πρώτα εκδοθεί το ΠΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θέλω να βγάλω ΠΕΑ σε κτίριο που έγινε μελέτη ΚΕΝΑΚ. Το πρόβλημα είναι ότι η μελέτη έγινε το 2010 με την έκδοση ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.27.9.10 (την οποία φυσικά τώρα δεν έχω) και τη 4Μ. Τώρα που τρέψω το αρχείο με τη νέα έκδοση μου βγάζει πολύ διαφορετικά νούμερα, ανεβάζει τις καταναλώσεις του Κ.Α. κατεβάζει του κτιρίου και απο Β προκύπτει Β+. Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανάλογη περίπτωση...Λογικό να αλλάζουν οι καταναλώσεις μιας και έχουμε διαφορετικές εκδόσεις. Είχα στείλει και ερώτημα στην ΕΥΕΠΕΝ γι'αυτό. Μου απάντησαν ότι οι επιμέρους καταναλώσεις δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτουν. Αν παρόλα αυτά αλλάζει κατηγορία το κτήριο σου μαζί με το ΠΕΑ συντάσεις και τεχνική έκθεση που εξηγεί τους λόγους..πχ στην περίπτωσή σου την διαφορετικότητα στις εκδόσεις.

Σου βάζω υπόδειγμα που βρήκα εδώ μέσα και μπορεί να σε βοηθήσει...

ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΑ.doc

ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΑ.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ikare. Αν τρέξω το αρχείο με την σημερινή έκδοση 1.29 ξεφεύγουν πολύ τα αποτελέσματα και βγαίνει το κτίριο Β+, αν τρέξω το αρχείο με την έκδοση 1.28 βγαίνει Β και τα αποτελέσματα είναι σχετικά κοντά στο μελέτη ΚΕΝΑΚ. Είμαι υποχρεωμένος να το κάνω με τη σημερινή έκδοση ή μπορώ και με την 1.28?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά τη στιγμη που επίσημα εχει βγει η 1.29 με αυτη την έκδοση παμε μιας και η έκδοση ΠΕΑ γινεται την παρούσα ημερομηνία. Με την εκθεση εισαι καλυμμένος. Δεν ξερω αν ακομη ειναι διαθέσιμη η 1.28 και μπορεις να την χρησιμοποιήσεις. Μπορεις να στείλεις μαιλ θα σου απαντήσουν σίγουρα σε 2-3 μερες.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δυνατότητα να στο τρέξει το buildingcert σε προηγούμενη έκδοση όπως κάνει με το εξοικονομώ.

 

Στην ΕΥΕΠΕΝ θεωρούνε ότι αφού σε βγάλει Β+ δεν υπάρχει πρόβλημα. Και όντως δεν υπάρχει. Νομίζω ότι δεν λέει η νομοθεσία κάτι για τις περιπτώσεις που κατατάσεσαι σε ΠΕΑ σε κατηγορία μεγαλύτερη από αυτήν της ΜΕΑ.

Πρόβλημα θα υπήρχε αν σε έβγαζε μικρότερη κατηγορία από αυτή της ΜΕΑ.

Κάτι που δεν είναι απίθανο να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

..............ανεβάζει τις καταναλώσεις του Κ.Α. κατεβάζει του κτιρίου και απο Β προκύπτει Β+.

 

Εγω θα περίμενα να συμβεί το αντίθετο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.