Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Καλησπέρα,

δεν ξέρω αν η ερώτησή μου εμπίπτει στην παρούσα συζήτηση αλλά για να μην ανοίξω άλλο θέμα την παραθέτω εδώ.

Τι γίνεται στην περίπτωση που ναι μεν η οικοδομική άδεια εκδόθηκε μετά το 2011, αλλά η αίτηση για χορήγηση της οικ. άδειας καθώς και οι μελέτες της

έγιναν με βάση τον Κ.Θ.Χ και όχι τον ΚΕΝΑΚ;

Το ρωτώ καθώς δηλώνοντας στο buildingcert το έτος έκδοσης της οικοδομικής άδειας, το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ζητά υπολογισμό θερμογεφυρων, ενώ

κανονικά το κτίριό μου εμπίπτει στην κατηγορία 2, όπου απλά θα έπρεπε να τικάρω "Θερμομόνωση των κατακόρυφων δομικών στοιχείων".

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ερώτηση και για να μη τρως χρόνο άδικα πάρε ένα τηλέφωνο τη Δευτέρα στην ΕΥΕΠΕΝ ή όπως αλλιώς τη λένε τώρα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ως ημερομηνία της οικοδομικής άδειας, για την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ [αλλά και κάθε άλλης οικοδομικής/τεχνικής ρύθμισης που αφορά τα κτίρια], θεωρείται η ημερομηνία που πρωτοκολλήθηκε η αίτηση για την έκδοσή της στην αρμόδια πολεοδομία. Επομένως, για την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ η κρίσιμη ημερομηνία είναι η 30/9/2010. Όλες οι άδειες που κατατέθηκαν μετά από αυτήν την ημερομηνία πρέπει να εφαρμόζουν τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ [εκτός κι αν η νομοθεσία προβλέπει ρητή εξαίρεση: π.χ., οικοδομικές άδειες σε δημόσια έργα, στα οποία, ναι μεν ή οικοδομική άδεια κατατέθηκε μετά τις 30/9/2010, αλλά οι μελέτες είχαν εγκριθεί προγενέστερα κλπ.].

Η δήλωση του έτους οικοδομικής άδειας στο ΤΕΕ.ΚΕΝΑΚ εξυπηρετεί [υπολογιστικά] στην κατάταξη των κτιρίων στις 3 κατηγορίες. Επομένως, με βάση τα παραπάνω νομικά και πραγματικά δεδομένα, ο Εν. Επιθ. εισάγει το κατάλληλο "έτος έκδοσης οικοδομικής άδειας" σε συσχετισμό με τον πίνακα 3.6 της ΤΟΤΕΕ-1.

Edited by Πέτρανθος
Link to comment
Share on other sites

Πέτρανθε έχεις βέβαια δίκαιο.

Αλλά στα xml με ημερομηνία οικ. άδειας 2010 (που δεν μπορείς να βάλεις συγκεκριμένες ημερομηνίες π.χ. 30/9/2010) παρά μόνο χρονιές υπάρχει περίπτωση να σου δώσει το buildingcert αρχείο με θερμογέφυρες κι ας μην είναι η άδεια κατά ΚΕΝΑΚ.

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο γι αυτό και δεν είμαι σίγουρος για το τι συμβαίνει.

 

Μπορεί η παραπάνω περίπτωση να είναι τέτοια.

 

Αν παίξεις στο xml της ΜΕΑ με το >, > μπορεί να λύνεται το πρόβλημα αλλά σε αρχείο που παίρνεις από το buildingcert δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Οπως και να χει νομίζω ότι είναι τεχνικής φύσεως το θέμα και μόνο από την ΕΥΠΕΝ μπορεί να δωθεί λύση.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, λόγω της ανομοιογένειας των ερωτημάτων,αν κρίνετε ότι πρέπει ας συγχωνευθεί με κάποιο υπάρχον θέμα, αλλά θεώρησα ότι εδώ ταιριάζει:
1. Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που κατασκευάστηκε με ΚΕΝΑΚ, η ΜΕΑ προέβλεπε κεντρικό λέβητα πετρελαίου για όλη την πολυκατοικία. Αντ’ αυτού (και πέραν του τί συνιστά η τροποποίηση της ΜΕΑ..) στο επιθεωρούμενο διαμέρισμα ο μηχανικός τοποθέτησε ατομικό λέβητα πετρελαίου.Για να έχουμε τάξη μεγέθους, ο κεντρικός προβλέπονταν να είναι περί τα 50kW (από ΜΕΑ), ο ατομικός στο διαμέρισμα που τοποθετήθηκε είναι 35kw. Βάσει της σχέσης 4.1 σελ 90 ΤΟΤΕΕ1, υπολογίζω την Pgen προκειμένου να ελέγξω την υπερδιαστασιολόγηση του συστήματος  (χρησιμοποιώ την σχέση γιατί η ΜΕΑ ήλεγχε όλο το κτίριο όπως προείπα και εγώ πρέπει να έχω έναν μπούσουλα για τις απώλειες του διαμερίσματος μου..). Πράγματι επειδή η υπολογιζόμενη Pgen είναι μικρότερη των 20kw, λαμβάνεται 20kw και έχω έναν μειωτικό συντελεστή ng1=0,85. Είναι σωστό το σκεπτικό? Ρωτάω γιατί εκείνο το «για τους τοπικούς λέβητες δεν λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστές για υπερδιαστασιολόγηση» που βλέπω στην σελίδα 91 ΤΟΤΕΕ1, κάτω-κάτω με μπερδεύει...Σε περίπτωση που το επιθεωρούμενο διαμέρισμα δεν προκύψει κατ. Β κατ’ελάχιστον, ο ιδιοκτήτης οφείλει εντός ενός έτους να κάνει τις εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης που υποδεικνύω με το σενάριο, αλλιώς είναι αυθαίρετος. Υπάρχει κάποια άλλη υποχρέωση από την πλευρά μου πέραν της ενημέρωσης και του σεναρίου?
2. Στα δομικά στοιχεία εν επαφή με το κλιμακοστάσιο θα λάβω υπόψην ως U στο λογισμικό, το υπολογιζόμενο από την ΜΕΑ που έχει ήδη υπολογιστεί για επαφή με μθχ (προφανώς ελέγχουμε αν έχει εφαρμοστεί η μεα) ή το ανωτέρω υπολογιζόμενο από την μεα επί 0,50?μπερδεύτηκα, νομίζω την δεύτερη θεώρηση με τον μειωτικό 0,50 ακολουθούμε.
3. Στην περίπτωση που στο building cert επιλεχθεί λόγος έκδοσης «μετά την κατασκευή νέου κτιρίου»υπάρχει πεδίο «έτος αποπεράτωσης»? αν ναι, τί συμπληρώνουμε, καθώς το κτίριο έχει αποπερατωθεί  ως εργασίες, αλλά στο στέλεχος της άδειας που βλέπω μπροστά μου δεν έχει πάρει την σφραγίδα της β αυτοψίας ακόμη και έχω μπερδευτεί..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, λόγω της ανομοιογένειας των ερωτημάτων,αν κρίνετε ότι πρέπει ας συγχωνευθεί με κάποιο υπάρχον θέμα, αλλά θεώρησα ότι εδώ ταιριάζει:

1. Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που κατασκευάστηκε με ΚΕΝΑΚ, η ΜΕΑ προέβλεπε κεντρικό λέβητα πετρελαίου για όλη την πολυκατοικία. Αντ’ αυτού (και πέραν του τί συνιστά η τροποποίηση της ΜΕΑ..) στο επιθεωρούμενο διαμέρισμα ο μηχανικός τοποθέτησε ατομικό λέβητα πετρελαίου.Για να έχουμε τάξη μεγέθους, ο κεντρικός προβλέπονταν να είναι περί τα 50kW (από ΜΕΑ), ο ατομικός στο διαμέρισμα που τοποθετήθηκε ? στο μπαλκόνι ή στο λεβητοστάσιο ? (έχει σχέση με την παρακάτω ερώτηση περί ατομικού λέβητα) αν τον έβαλαν μπαλκόνι θεωρείται ατομικός και δεν γίνεται υπερδιαστασιολόγηση (αν και κακώς για μένα !) ... αν τον στείλαν στο λεβητοστάσιο τότε σαφώς και γίνεται και έχεις δίκτυο διανομής θερμού νερού.  είναι 35kw. Βάσει της σχέσης 4.1 σελ 90 ΤΟΤΕΕ1, υπολογίζω την Pgen προκειμένου να ελέγξω την υπερδιαστασιολόγηση του συστήματος  (χρησιμοποιώ την σχέση γιατί η ΜΕΑ ήλεγχε όλο το κτίριο όπως προείπα και εγώ πρέπει να έχω έναν μπούσουλα για τις απώλειες του διαμερίσματος μου..). Πράγματι επειδή η υπολογιζόμενη Pgen είναι μικρότερη των 20kw, λαμβάνεται 20kw και έχω έναν μειωτικό συντελεστή ng1=0,85. Είναι σωστό το σκεπτικό? Ρωτάω γιατί εκείνο το «για τους τοπικούς λέβητες δεν λαμβάνονται υπόψη οι συντελεστές για υπερδιαστασιολόγηση» που βλέπω στην σελίδα 91 ΤΟΤΕΕ1, κάτω-κάτω με μπερδεύει...Σε περίπτωση που το επιθεωρούμενο διαμέρισμα δεν προκύψει κατ. Β κατ’ελάχιστον, ο ιδιοκτήτης οφείλει εντός ενός έτους να κάνει τις εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης που υποδεικνύω με το σενάριο, αλλιώς είναι αυθαίρετος. Υπάρχει κάποια άλλη υποχρέωση από την πλευρά μου πέραν της ενημέρωσης και του σεναρίου? Δεν θυμάμαι κάτι αλλο πέραν του ότι θεωρείται αυθαίρετος !

2. Στα δομικά στοιχεία εν επαφή με το κλιμακοστάσιο θα λάβω υπόψην ως U στο λογισμικό, το υπολογιζόμενο από την ΜΕΑ που έχει ήδη υπολογιστεί για επαφή με μθχ (προφανώς ελέγχουμε αν έχει εφαρμοστεί η μεα) ή το ανωτέρω υπολογιζόμενο από την μεα επί 0,50 αφού εξετάζεις μεμονωμένο διαμέρισμα (αυτό θεωρω και εγω σωστό) ?μπερδεύτηκα, νομίζω την δεύτερη θεώρηση με τον μειωτικό 0,50 ακολουθούμε.

3. Στην περίπτωση που στο building cert επιλεχθεί λόγος έκδοσης «μετά την κατασκευή νέου κτιρίου»υπάρχει πεδίο «έτος αποπεράτωσης»? αν ναι, τί συμπληρώνουμε, καθώς το κτίριο έχει αποπερατωθεί  ως εργασίες, αλλά στο στέλεχος της άδειας που βλέπω μπροστά μου δεν έχει πάρει την σφραγίδα της β αυτοψίας ακόμη και έχω μπερδευτεί.. Αφού το ΠΕΑ εξετάζει μεμονωμένο διαμέρισμα συνεπως αυτό αφορά και όχι όλο το κτίριο άρα εγω θα εβαζα έτος αποπεράτωσης του διαμερίσσματος ... εφόσον έχει πάρει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.