Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Και εγώ ένα θα έβγαζα για τους παρακάτω λόγους:

 

  1. ενιαίο φέροντα οργανισμό (και κοινή θερμομονωτική επάρκεια)
  2. ξεχωριστά μεν συστήματα θέρμανσης αλλά ίδια (λέβητακια Φ.Α. ίδιας ισχύος)
  3. ίδια χρήση (κατοικίες)
  4. υποχρέωση για έκδοση ΠΕΑ σ' όλο το κτίριο με την ολοκλήρωση της κατασκευής.
  5. με την δική σου λογική και τα διαμερίσματα μιας πολυκατοικίας θέλουν ξεχωριστό ΠΕΑ
Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

5 μεζονέτες σε ένα κτήριο με κοινά Η/Μ δεν μπορούν να υπάρχουν, γιατί σ' αυτή τη περίπτωση μιλάμε για πολυκατοικία με διαμερίσματα (μεζονέτες)

 

Ο όρος μεζονέτα είναι ένα είδος μονοκατοικίας που μπορούν να είναι μέχρι 2 κτήρια μαζί, τα οποία πρέπει να εξετάζονται χωριστά

 

Εν προκειμένω, το μόνο κοινό σημείο που έχουν τα 2 κτήρια είναι η μεσοτοιχεία

 

Τώρα τις π@π@ριές που λέει ο ΚΕΝΑΚ και οι ΤΟΤΕΕ... έχουν γίνει όλα ίσομα... μόνο και μόνο για εφαρμόσουν το κανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ο όρος μεζονέτα είναι ένα είδος μονοκατοικίας που μπορούν να είναι μέχρι 2 κτήρια μαζί, τα οποία πρέπει να εξετάζονται χωριστά

 

Αυτό που υπάρχει?

 

Μου έχει τύχει να κάνω ΗΜ μελέτες σε συγκρότημα μεζονετών (συνολικά 5) με μεσοτοιχίες. Λέγοντας στην ουσία με κοινά ΗΜ συστήματα εννοώ ότι όλες είχαν λέβητα αερίου 24KW. Ποια η διαφορά των 2 μεζονετών και των 5? 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει έχεις κάνει 5 μαζί με 1 ΜΕΑ, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό

 

Τουλάχιστον αυτή την άποψη έχω..

Link to comment
Share on other sites

Όχι τότε δεν ήταν με ΚΕΝΑΚ απλά το ανέφερα γιατί κάλλιστα μπορεί να τύχει σε κάποιον.

Δηλ. εσυ σε αυτή την περίπτωση θα έκανες 5 ΜΕΑ?

Ποιά η διαφορά της παραπάνω περίπτωσης με μια πολυκατοικία με λεβητάκια αερίου? 'Η και στην πολυκατοικία κάνεις τόσες ΜΕΑ όσες και τα διαμερίσματα?

Link to comment
Share on other sites

μία ΜΕΑ με 5 ζώνες και 5 διαφορετικά ΠΕΑ? Και αν έχεις πολυκατοικία με 20 διαμερίσματα?

 

Απο ΤΟΤΕΕ-1

 

Ο διαχωρισμός του κτηρίου σε θερμικές ζώνες εναπόκειται στην ευχέρεια του μελετητή ή του επιθεωρητή και μπορεί να βασιστεί στους εθνικούς κανονισμούς και τις σχετικές τεχνικές οδηγίες. Ωστόσο, για τις ανάγκες της ενεργειακής μελέτης και της ενεργειακής επιθεώρησης η ακρίβεια των υπολογισμών δεν επηρεάζεται σημαντικά από το διαχωρισμό του κτηρίου σε περισσότερες θερμικές ζώνες από αυτές που συστήνεται να επιλέγονται βάσει των παραπάνω κανόνων. ΓΓ αυτό το λόγο καλό είναι ο διαχωρισμός του κτηρίου σε ζώνες να είναι κατά το δυνατόν μικρότερος. Αν το κτήριο δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες διαφορές μεταξύ των τμημάτων του, η βέλτιστη προσέγγιση είναι να αντιμετωπιστεί ως μία ενιαία θερμική ζώνη.

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Ποιά η διαφορά της παραπάνω περίπτωσης με μια πολυκατοικία με λεβητάκια αερίου? 'Η και στην πολυκατοικία κάνεις τόσες ΜΕΑ όσες και τα διαμερίσματα?

 

@zio7 άλλο η μεζονέτα (που είναι αυτόνομη κατοικία) και άλλο το διαμέρισμα πολυκατοικίας που υπάρχουν κοινόχρηστες υποχρεώσεις, ανεξάρτητα αν έχουν ή όχι κοινόχρηστα Η/Μ συστήματα.... τώρα με τον ΚΕΝΑΚ διαφέρουν στο τρόπο εξέτασεις.

 

Κάνε μια προσπάθεια να αντιληφθείς τη διαφορά....

 

Τέλος πάντων έχεις την άποψη σου, έχω την άποψη μου, δεν σημαίνει οτι πρέπει να συμπίπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.