Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Παιδιά επειδή έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα, σήμερα περιμένω έγγραφη απάντηση πρωτοκολλημένη από EYEΠΕΝ

θα ενημερώσω το thread για να δείτε και εσείς ποια είναι η επίσημη θέση τους

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είσαι υποχρεωμένος να μην εκδώσεις ΠΕΑ.

Το εκδίδεις κανονικά, σαν Γ ή Δ ή ότι βγει.

(τουλάχιστον αυτό μου έχει πει η ΕΥΠΕΝ σε τηλεφωνική ερώτηση και αυτό μας έλεγαν και στα σεμινάρια)

 

Το αναπάντητο ερώτημα είναι τι διαδικασία ακολουθείται μετά, ώστε να δεσμευτεί ο πελάτης σε συμμόρφωση εντός του έτους.

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας.

 

Με φωνάζει ένας εργολάβος-ιδιοκτήτης να βγάλω Π.Ε.Α. για νέα 8όροφη πολυκατοικία γραφείων που κατασκευάστηκε κατά ΚΕΝΑΚ (ποιος στη χάρη μου! Ας πούμε ότι η νόμιμη αμοιβή για το ΠΕΑ βγαίνει 3.000€ και ο τύπος είναι large και συμφωνεί να μου τα πληρώσει όλα!!!)

 

Πάω, μετράω, κάνω όλη την διαδικασία και ώ του θαύματος το ΠΕΑ βγαίνει Γ. 

 

Το εκτυπώνω, κόβω την Α.Π.Υ. και πάω στο γραφείο του. Του δίνω το Π.Ε.Α., του δίνω και τις παρατηρήσεις για το τι να κάνει μέσα σε ένα χρόνο για να του ξαναβγάλω το ΠΕΑ ώστε να βγει Β και να με ξαναπληρώσει γι' αυτό. Του λέω μάλιστα ότι το κτήριο του δεν μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί γιατί δεν πληροί τις προϋποθέσεις κι ούτε παίρνει άδεια.

 

Ερώτημα 1: Τι πιθανότητες δίνετε να με πληρώσει για το ΠΕΑ που του έβγαλα και που του είναι εντελώς άχρηστο; (ωραία τα λένε στα σεμινάρια αλλά σε μερικά πράγματα βλέπεις ότι πολλές φορές άτομα με κατά τεκμήριο υψηλό I.Q. στερούνται της κοινής (πρακτικής) λογικής...)

 

Ερώτημα 2:Τι πιθανότητες δίνετε να αρχίσει να κατεβάζει καντήλια προς το..κράτος και μετά προς εμένα;

 

Ποιο λογικό δεν θα ήταν να τον πάρω τηλέφωνο χωρίς να εκδώσω το ΠΕΑ και να του πω:

-Κύριε τάδε μου έτσι κι έτσι, να σου πω τι πρέπει να διορθώσεις, να σε βοηθήσω κι εγώ αν χρειαστεί και όταν το κάνεις με ειδοποιείς και σου βγάζω ένα σένιο ΠΕΑ Β και τότε με πληρώνεις και μένα.

 

Εγώ πάντως θα ακολουθούσα την δεύτερη επιλογή μια που θεωρώ ότι στην πρώτη περίπτωση δεν θα έπαιρνα φράγκο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, για να κληθείς να κάνεις τέτοιο ΠΕΑ, λογικά θα έχεις κάποια σχέση με τον εργολάβο της κατασκευής

δε νομίζω ότι κάποιος σώφρων άνθρωπος θα ζητήσει ΠΕΑ για ένα κτίσμα π.χ. 1500 τ.μ. μέσω του ίντερνετ

αν το κάνει, δεν εξετάζω καν τα σενάριά σου, άστους να φαγωθούν μεταξύ τους

θεωρώ λοιπόν ότι σε τέτοιο μέγεθος δουλειάς θα υπάρχει μια σοβαρή επαγγελματική συναλλαγή

 

άρα θεωρώ μονόδρομο την δεύτερη επιλογή 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Του λέω μάλιστα ότι το κτήριο του δεν μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί γιατί δεν πληροί τις προϋποθέσεις κι ούτε παίρνει άδεια.

 

Αυτό από πού προκύπτει;

Εκτός από συμβολαιογράφο (πώληση) και ΔOY (ενοικίαση), πού αλλού πρέπει να παρουσιάσει ο πελάτης το ΠΕΑ (και μάλιστα να ελεγχθεί για το αν είναι Β) ;

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

emnikol, on 24 Jul 2013 - 12:46, said:snapback.png

Του λέω μάλιστα ότι το κτήριο του δεν μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί γιατί δεν πληροί τις προϋποθέσεις κι ούτε παίρνει άδεια.

 

Αυτό από πού προκύπτει;

Εκτός από συμβολαιογράφο (πώληση) και ΔOY (ενοικίαση), πού αλλού πρέπει να παρουσιάσει ο πελάτης το ΠΕΑ (και μάλιστα να ελεγχθεί για το αν είναι Β) ;

 

Στο άρθρο 21 του Ν. 4122/2013 δεν το γραφει (ή δεν το ειδα να γράφεται)

 

Το αναφέρει όμως στην Εγκύκλιο οικ. 1063/4-10-2010, κεφάλαιο Γ, παραγ. 1 (περί ηλεκτροδότησης)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

dib στον 4122 αναφέρεται:

 

2. Μετά τους ελέγχους των Ελεγκτών Δόμησης του 
άρθρου 7 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) και προκειμένου να 
εκδοθεί το Πιστοποιητικό Ελέγχου Κατασκευής (ΠΕΚ), 
απαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η έκδοση του ΠΕΑ 
του κτιρίου, από Ενεργειακό Επιθεωρητή, για τις περι−
πτώσεις όπου είναι υποχρεωτικό από τις διατάξεις του 
παρόντος νόμου.

στον 4030/2011 αναφέρεται στο άρθρο 7, παράγραφος 12:

 

12. Μετά την έκδοση του Πιστοποιητικού Ελέγχου Κα-
τασκευής, για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφελείας
υποβάλλεται από τον ιδιοκτήτη αίτηση στην Υ.ΔΟΜ., η
οποία ελέγχει τα αποδεικτικά κατάθεσης αμοιβών και
κρατήσεων των επιβλέψεων των μηχανικών και θεωρεί
την άδεια δόμησης.

άρα συνεπαγωγικά...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ δεκτό συνάδελφε, αλλά όπως λες και συ συνεπαγωγικά

 

Χωρίς συνεπαγωγή και με ρητή αναφορά, το γράφει η εγκύκλιος οικ. 1063/4-10-2010

 

Η ουσία ειναι οτι λεμε τα ίδια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά για τα κτίρια μετά την απαίτηση εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ, αλλά προ της απαίτησης για έκδοση ΠΕΚ, η εγκύκλιος που αναφέρει ο dib, λέει πως το ΠΕΑ εκδίδεται μετά την ηλεκτροδότηση και όχι πως αποτελεί προαπαιτούμενο για αυτήν.

 

Γ. Διευκρινήσεις για τις Ενεργειακές Επιθεωρήσεις και το Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης (ΠΕΑ)
 "1. Η έκδοση ΠΕΑ απαιτείται μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής νέου κτιρίου ή τη ριζική ανακαίνιση υφισταμένου κτιρίου, σύμφωνα με το άρθρο 6 του Ν. 3661/2008, και συγκεκριμένα μετά την κατασκευή του κελύφους (τοποθέτηση κουφωμάτων, υαλοπινάκων, χρωματισμοί), την τοποθέτηση όλων των υδραυλικών και ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων και τη ρευματοδότησή του ....".

 

Οπότε το ερώτημα του vagom  στο μήνυμα 126 (για τα προ απαίτησης ΠΕΚ κτίρια) παραμένει.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.