Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε κτίριο που εφαρμόστηκε ΚΕΝΑΚ


STAVION

Recommended Posts

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας.

 

Με φωνάζει ένας εργολάβος-ιδιοκτήτης να βγάλω Π.Ε.Α. για νέα 8όροφη πολυκατοικία γραφείων που κατασκευάστηκε κατά ΚΕΝΑΚ (ποιος στη χάρη μου!)

 

panos-vicious

 

Εγώ ορμώμενος απο την τοποθετηση του emnikol στο #122, απάντησα στο vagom στο ερώτημα του στο # 124 ''Αυτό από πού προκύπτει;'', δηλαδή βάση ποιού εγγράφου, η έκδοση του ΠΕΑ απαιτείται μετά την ηλεκτροδότηση (αφήνουμε το ΠΕΚ στην άκρη, αυτό είναι άλλη πονεμένη ιστορία)

 

Προφανώς, η ερώτηση του vagom αναφέρεται στο κτήριο που περιγράφει ο emnikol και το οποίο έχει κατασκειτασθεί κατά ΚΕΝΑΚ

 

Συνεπώς, νομίζω (κατά την κρίση μου) οτι η απάντηση του vagom έχει απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση δεν απαντήθηκε, dib.

Δεν ρώτησα αν απαιτείται ΠΕΑ, αλλά ποιός το ελέγχει αν βγει από Γ και κάτω.

(στα προ ΠΕΚ)

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα κανένας.

 

Αλλά υπόκεινται σε πιθανό μελλοντικό έλεγχο π.χ. μπορεί να βγει κανένα έγγραφο από το υπουργείο προς τις ΥΔΟΜ <<από τον έλεγχο της ΕΥΕΠΕΝ στα παρακάτω κτίρια της περιοχή σας  βγήκανε τάδε κατηγορία. Παρακαλούμε για τις δικές σας ενέργειες σύμφωνα με τον Νόμο τάδε>> ή <<παρακαλούμε να ελέγξετε αν τα νέα κτίρια της περιοχής σας έχουν ΠΕΑ. Αν έχουν ελέγξτε αν η κατηγορία πληροί τα οριζόμενα στη νομοθεσία και αν δεν έχουν.... >>.

Δεν ξέρεις ποτέ από που θα σου ρθει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώντας με τον Ηλία, θα προσθέσω οτι εφόσον το προβλέπει η νομοθεσία και αν το κράτος αποφασίσει να δουλέψει σωστά, δεν μπορεί να ξεφύγει κανείς.

Η υποδομή υπάρχει, και ο κεντρικός έλεγχος είναι εύκολος. Άρα ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα αν απαιτείται ΠΕΑ, αλλά ποιός το ελέγχει αν βγει από Γ και κάτω.

(στα προ ΠΕΚ)

 

@vagom

 

Μα εγω δεν σου απαντησα αν απαιτείται ή οχι ΠΕΑ και ποιός το ελέγχει... απαντησα οτι για να βγεί ΠΕΑ σε κτήριο που εφαρμοστηκε ο ΚΕΝΑΚ, απαιτείται να βγεί μετά την ηλεκτροδότηση

 

Τουλαχιστον έτσι αναφέρει η εγκύκλιος 1603/4-102010

 

Αν ισχύει ή έχει καταργηθεί δεν το γνωρίζω, απλά μετέφερα τη θέση του ΥΠΕΚΑ μ΄ αυτό το έγγραφο

Link to comment
Share on other sites

@dib,

 

Το ερώτημα μου, ολοκληρωμένο, ξεκίνησε στο #118.

 

Μετά «κομματιάστηκε» από παραθέσεις και συμπληρώσεις, με αποτέλεσμα να μπερδευτούμε λίγο…

 

Ευχαριστώ πάντως για τη συμμετοχή και  εσένα και όλους τους συναδέλφους.

Νομίζω ότι τελικά καταφέραμε να το ξεκαθαρίσουμε αρκετά.

:smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα?!

Μου ζητήθηκε πιστοποιητικό για ένα διαμέρισμα κτιρίου του 2011.Το πιστοποιητικό μπορεί να βγει μόνο για

το διαμέρισμα ή πρέπει να είναι για όλο το κτίριο λόγω Κενάκ; Δεν μου έχει ξανατύχει γι αυτό ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μία μικρή βοήθεια...

μόλις έκανα ένα ΠΕΑ για ένα κτίριο που έγινε με ΚΕΝΑΚ

έχει κανείς ιδέα εάν πρέπει να συντάξω κάποια επιστολή που να συνοδεύει το ΠΕΑ ;

και αν ναι, ξέρει κανείς τι περίπου γράφουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.