Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης


nikpat

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

σε έκδοση αδείας Εργασιών μικρής κλίμακας για αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων/ αλλαγή χρήσης μου ζητάει στα δικαιολογητικά "Συμβολαιογραφική πράξη δέσμευσης θέσης στάθμευσης". Οι εργασίες θα είναι σε ένα διαμέρισμα απλά άνοιγμα κάποιων τοίχων και αλλαγές πατωμάτων-κουφωμάτων. Η πράξη γκαράζ που μου ζητάει είναι για την περίπτωση αλλαγής χρήσης ή και στη δική μου περίπτωση χρειάζεται κάτι? Αν δεν χρειάζεται η πράξη, ανεβάζω υπ. δήλ. ότι δεν απαιτείται?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

δ) Συμβολαιογραφική δήλωση του ν. 1221/81 και μεταγραφή της, για την εξασφάλιση των υποχρεωτικών θέσεων στάθμευσης, εφόσον απαιτείται.

υγ

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα

Έχω προς έκδοση οικοδομική άδεια για αλλαγή χρήσης τμήματος ημιυπογείου κατοικίας σε θέση στάθμευσης, αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους η άδεια ενδέχεται να μην εκδοθεί.

Πώς επηρεάζει την χρήση του χώρου το ότι έχει δεσμευτεί συμβολαιογραφικά ως θέση στάθμευσης, αν τελικά δεν γίνει ποτέ θέση στάθμευσης εκεί; Πρέπει να ακυρωθεί η πράξη ή αυτομάτως καταργείται εφόσον δεν εδόθηκε η άδεια;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτό το καταλαβαίνω, αλλά αυτό σημαίνει ότι αυτομάτως ο χώρος αυτός χαρακτηρίζεται ως θέση στάθμευσης -με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε ΕΝΦΙΑ, Ε9 κλπ- για όλο το διάστημα ΜΕΧΡΙ την έκδοση της άδειας ή μόνο ΜΕΤΑ από αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, το θεμα σου ειναι φορολογικο.

Μεχρι την εκδοση της αδειας, ολα ειναι ακομα οικοπεδο.

 Μετα  την αδεια εξαρταται

- οι χωροι της αντιπαροχης του οικοπεδουχου, οπως προκυπτουν απο την συσταση,  χρεωνονται αναλογα με το σταδιο κατασκευης που βρισκονται

- τα "υπεσχημενα" χιλιοστα που "ανηκουν" στον εργολαβο, χρεωνονται την περιουσια του οικοπεδουχου, σαν χιλιοστα άχτιστου, για 5- νομιζω -ετη,

 εκτος εαν χρησιμοποιηθουν κλπκλπ.

"παρομοια"...περιπου  ισχυει και στο ΤΑΠ.

δες την ΠΟΛ 1237/14 και μιλα με τον λογιστη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι, αυτό είναι το θέμα μου βασικά, αν επηρεάζεται φορολογικά ο χώρος που έχει δεσμευτεί ως ΘΣ πριν από την έκδοση της άδειας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@desptsouk ακόμα και μετά την έκδοση της οικοδομικής άδειας για την εφορία ακόμα οικόπεδο είναι, όσο δεν ξεκινούν οι εργασίες, μετά την έναρξη οικοδομικών εργασιών κάθε οριζόντια είναι "ημιτελής" και μετά τη θεώρηση της άδειας είναι αποπερατωμένη. 

Σε όλες τις αυτοψίες ελεγκτών της εφορίας κατέγραφαν πάντα και φορολογούσαν αυτό που έβλεπαν επιτόπου, παραλείποντας κατασκευές που ναι μεν υπάρχουν στα χαρτιά, αλλά δεν έχουν κατασκευασθεί.

Στο πρακτικό του θέματος έχουμε το πρόβλημα ότι δεν μπορούμε να κοιτάμε κάθε μέρα την οικοδομή και να τροποποιούμε το Ε9, οπότε θα μπορούσε κάποιος μετά την έκδοση της άδειας, αφού ξεκινάει εργασίες να τις δηλώσει ημιτελής και να τελειώνει. (πόσο ΕΝΦΙΑ ή άλλους φόρους έχει μια ημιτελής ΘΣ?? ειδικά οι ανοιχτές νομίζω μηδέν).

Επίσης πρακτικά κανείς δεν δηλώνει ΘΣ αν δεν έχει ξεκινήσει τουλάχιστον οικοδομικές εργασίες και η εφορία δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτές μόνο και μόνο επειδή υπάρχουν στα χαρτιά.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.