Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής και τοπογραφικό


Recommended Posts

Καλημέρα, Έχω μια περίπτωση που με έχει μπερδέψει.

Βρίσκομαι σε εντός σχεδίου περιοχή που δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής.

Έχω κάνει την αποτύπωση της αρχικής ιδιοκτησίας, τη σχεδιάζω και εφαρμόζω Ρ.Γ. σύφωνα με την εγκεκρμένη μελέτη. Στη θέση της ιδιοκτησιας το ρυμ. σχέδιο προβλέπει Κ.Χ. (χώρος πλατείας) με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο μέρος της ιδιοκτησίας ρυμοτομείται και απομένει ένα κομμάτι στο απέναντι Ο.Τ. Η τελική ιδιοκτησία (σύμφωνα με την τελευταία ανάρτηση) εντοπίζεται σε νέα θέση στο ΟΤ.

Στο σχέδιο μου περιγράφω την αρχική ιδιοκτησία (με την οποία θα γίνει η συμβ/κη πράξη) και φτιάχνω και ένα πίνακα που αναφέρω Εαρχ = 1100 τ.μ / Ερυμ = 850 τ.μ. / Ετελ = 250 τ.μ..

Το τελευταίο ισχύει? Με δεδομένο ότι σύμφωνα με τον πίνακα της τελευταίας ανάρτησης η τελική ιδιοκτησία είναι 800τ.μ. σε νέα θέση στο ΟΤ. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Η τελικη ιδιοκτησια πρεπει να φερει την ενδειξη "Ν".

 Υπαρχουν ερωτηματα εαν αποζημιωνεσαι "πληρως" και σε ποιον ανηκουν τα 250 τμ. που "δεχνονται στο απεναντι ΟΤ"

Ανεβασε το σεντονι...

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφει ο Δημήτρης δεν ξέρεις από τώρα που θα παν τα 250μ2 που βρίσκονται τώρα στο απέναντι Ο.Τ.

Μέχρι να κυρωθεί η πράξη, όπως το ξαναέγραψα, στην μερίδα του ιδιοκτήτη θα υπάρχει η παλαιά του ιδιοκτησία δηλ. τα 1100τμ.

Δεν ξέρω τι πίνακες κυκλοφορούν τώρα για την εξέλιξη της Πράξης. Το σίγουρο είναι πως η εισφορά γης στα 1100τμ θα είναι κάπου 265τμ.

Άρα το τελικό σου οικόπεδο θα είναι εκεί κοντά (μπορεί και κοντά- διπλα στα 250τμ. Δεν έχουμε εμείς σχέδια) και θα έχει την ένδειξη (Ν) -- και θα έχει εμβαδόν γύρο στα 830τμ.

Αν σήμερα γίνει μεταβίβαση αυτή θα αφορά την αρχική ιδιοκτησία. 

Εγώ δεν θα το αγόραζα αφού δεν ξέρω που θα πάρω το (Ν)έο οικόπεδο ......... και με τι μορφή. 

Edited by nbr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

- Γνωρίζω που είναι η νέα ιδιοκτησία, μέχρι "στιγμής" (γνωρίζω τον συμβολισμό Ν)

- Ξέρω ότι δεν είναι οριστικό και μέχρι την κύρωση της πράξης εφαρμογής το συμβόλαιο θα γίνει με την αρχική ιδιοκτησία. 

- Ο ιδιοκτήτης έχει πολλές ιδιοκτησίες στην πολεοδομική ενότητα που γίνεται η μελέτη

- Γονική παροχή θα γίνει.

Αλλο με προβληματίζει.

Ο συλλογισμός μού :

Έχει νόημα να κάνω περιγραφή στο σχέδιο & πίνακα με τα εμβαδά που ρυμοτομούνται και απομένουν? Αφού αυτό που θα περιγράψω στο σχέδιο ως απομένουσα ιδιοκτησία δεν έχει σχέση με την τελική ιδιοκτήσια που αποδίδει η μελέτη.

Π.χ. Σε περιπτώσεις που η τελική ιδιοκτησία είναι ίδια με την αρχική, εκτός από ένα τμήμα που ρυμοτομείται στο πρόσωπό της ιδιοκτησίας για διαπλάτυνση του δρόμου, το καταλαβαίνω.

Τώρα που το σκέφτομαι, ισως και δεν μας ενδιαφέρει κίολας...

Εμένα με ενδιαφέρουν τα εμβαδά. Είχε 1145 τ.μ., του ρυμοτομεί 889 τ.μ. και απομένου 256 τ.μ.

Τώρα, αν τελικά του δίνει μια ιδιοκτησία 800 τ.μ. σε άλλη θέση, δεν με απασχολέι στο σχέδιο μου για την μεταβίβαση.

Το σκέφτομαι σωστά? Εκεί κολλάω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, με αυτά που γράφεις παραπάνω, μας δίνεις μία εντελώς διαφορετική εικόνα για την εξέλιξη της ιδιοκτησίας του πελάτη σου. 

Μας γράφεις πως: "ο ιδιοκτήτης έχει πολλές ιδιοκτησίες στην πολεοδομική ενότητα που γίνεται η μελέτη"!

Πόσες πολλές? Η εισφορά σε γη υπολογίζεται στο συνολικό εμβαδόν των γεωτεμαχίων που έχει κάποιος στην υπό ένταξη περιοχή. Όσο μεγάλο το εμβαδόν τόσο πολλαπλά μεγαλύτερες και οι εισφορές σε γη αλλά και χρήμα. Ότι γράψαμε παραπάνω είναι .... άκυρα. Αυτό που  θα περιγράψεις σαν ιδιοκτησία που μεταβιβάζεται δεν θα έχει καμία σχέση με το τελικό οικόπεδο που ενδεχομένως θα πιστεύει πως, στο τέλος -τέλος, θα πάρει αναλογικά. 

Γι' αυτό πρέπει να δίνεται, πάντα, ΟΛΑ τα στοιχεία με την πρώτη σας ανάρτησή. Προπάντων τα συνολικά "εμβαδά" που κατείχε κάποιος, μέσα στη υπο ένταξη περιοχή, τον Μάρτιο του 1982 .  

Link to comment
Share on other sites

Απότη στιγμή που δεν έχει κυρωθεί η ΠΕ, η ιδιοκτησία σου παραμένει αυτούσια. Συνεπώς, αποτυπώνεις όλο το οικόπεδο με τη ρ.γ. και αναφέρεις υφιστάμενη επιφάνεια, ρυμοτομούμενη και απομένουσα (μετά την κύρωση της ΠΕ)

συμπλ.

η δήλωση 651/77 θα συνταχθεί σύμφωνα με το σημερινό καθεστώς του γεωτεμαχίου

Edited by tetris
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  στα ανω σωστα απο νβρ και τετρις, [τις καλησπερες μου]

να προσθεσω οτι,

  Πριν την κυρωση και μεταγραφη της ΠΕ, το "γηπεδο" παραμενει ιδιο.

Ειτε μεταβιβασθει ειτε δωρηθει ειτε κληρονομηθει..., θα αφορα ολο το ακινητο, με μειωτικο συντελεστη 0,80 στο εντυπο 3 του  αντικειμενικου στηλη 310

  Μετα το συβολαιο...θα γινει διορθωση στο ονομα του αρχικου  ιδιοκτητη  στην δηλωση ιδιοκτησιας  και θα μπει ο νεος...

  Οι εισφορες θα αναλογισθουν όπως εξ αρχης, με βαση τον αρχικο ιδιοκτητη, αλλα στο ονομα του νεου.

Να  δουμε ομως  και τις νεες διαταξεις του αρθρου  8 του ν 1337

  Καπου φαινεται στην παρ. 5 οτι οι υπολογισμοι γινονται ανα μια ιδιοκτησια και  οχι απο το συνολο των ακινητων που εχει καποιος στην ιδια ΠΕ.

Εχει και καποιες διαταξεις για μειωση της εισφορας σε χρημα...υπο προυποθεσεις....

Ετσι το θυμαμαι

Μιλα με την τεχνικη υπηρεσια του  Δημου και τον συμβ/φο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, voodoochile said:

- Γνωρίζω που είναι η νέα ιδιοκτησία, μέχρι "στιγμής" (γνωρίζω τον συμβολισμό Ν)

- Ξέρω ότι δεν είναι οριστικό και μέχρι την κύρωση της πράξης εφαρμογής το συμβόλαιο θα γίνει με την αρχική ιδιοκτησία. 

- Ο ιδιοκτήτης έχει πολλές ιδιοκτησίες στην πολεοδομική ενότητα που γίνεται η μελέτη

- Γονική παροχή θα γίνει.

Αλλο με προβληματίζει.

Ο συλλογισμός μού :

Έχει νόημα να κάνω περιγραφή στο σχέδιο & πίνακα με τα εμβαδά που ρυμοτομούνται και απομένουν? Αφού αυτό που θα περιγράψω στο σχέδιο ως απομένουσα ιδιοκτησία δεν έχει σχέση με την τελική ιδιοκτήσια που αποδίδει η μελέτη.

Π.χ. Σε περιπτώσεις που η τελική ιδιοκτησία είναι ίδια με την αρχική, εκτός από ένα τμήμα που ρυμοτομείται στο πρόσωπό της ιδιοκτησίας για διαπλάτυνση του δρόμου, το καταλαβαίνω.

Τώρα που το σκέφτομαι, ισως και δεν μας ενδιαφέρει κίολας...

Εμένα με ενδιαφέρουν τα εμβαδά. Είχε 1145 τ.μ., του ρυμοτομεί 889 τ.μ. και απομένου 256 τ.μ.

Τώρα, αν τελικά του δίνει μια ιδιοκτησία 800 τ.μ. σε άλλη θέση, δεν με απασχολέι στο σχέδιο μου για την μεταβίβαση.

Το σκέφτομαι σωστά? Εκεί κολλάω.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

 

Σωστά το σκέφτεσαι. Δεν σε απασχολεί  η Π.Ε. για την μεταβίβαση

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά θα ήταν, για την συζήτηση, να μας πει ο συνάδελφος με ποιο Νόμο γίνεται η μελέτη αυτή. 

Για τον νόμο του 2014 έγινε, πριν απο καιρό, κάποια συζήτηση και καταλήξαμε πως οι μελέτες που ανατέθηκαν για να συνταχθούν με αυτόν τον νόμο ήταν- είναι ελάχιστες.

Πράγματι οι εισφορές, από το 2014 (καταληκτική ημερομηνία αντί της 1982) και μετά, υπολογίζονται η κάθε μία ξεχωριστά. Κακώς για 'μένα. Αυτό μείωνε κατά πολύ το ισοζύγιο  "Εισφορά σε γη -κοινόχρηστα". Άρα? Έπρεπε να σχεδιαστούν μικρότεροι κοινόχρηστοι χώροι, στενότεροι δρόμοι κλπ......... 

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ τον δούλεψα. Θυμάμαι (δεν ξέρω αν το θυμάμαι καλά) πως προέβλεπε και έδινε την δυνατότητα στον μελετητή, σε συνεννόηση με την επίβλεψη, την δυνατότητα για αύξηση των εισφορών σε γη (έδινε νομίζω κάποιο ποσοστό) σε περίπτωση που ο ισολογισμός "κοινόχρηστα- εισφορές" ήταν αρκετά αρνητικός. 

Τεχνικά νομίζω καταργήθηκε και το σύστημα με τις 3 ζώνες (μερκατορικό).

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

On 22/10/2023 at 11:33 ΠΜ, nbr said:

να μας πει ο συνάδελφος με ποιο Νόμο γίνεται η μελέτη αυτή. 

Δεν έχω εμπειρία στον μελετητικό κομμάτι ή στον τρόπο υπολογισμού  εισφορών αλλά θυμάμαι ότι στο έντυπο του Δήμου, για τις δηλώσεις ιδιοκτησίας, εξέταζαν το 2014.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.