Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη εφαρμογής και τοπογραφικό


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

O λόγος ποιος είναι γι αυτή την κατάτμηση; 

Στα δυο οικόπεδα υπάρχουν κτίρια ;

Eίναι αδόμητα. Το ένα οικόπεδο είναι αρκετά μεγάλο και το άλλο οικόπεδο σχετικά μικρό. Θελουν να μοιράσουν την διαφορά, αλλα αφού δεν συμφέρει φορολογικά, δεν αξίζει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει να γινει μεταβιβαση των 100 τμ, προς καλυτερη αξιοποιηση,

με την σημειωση στο τοπο, οτι τοσο το αρχικο [που αγοραζει] ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

οσο και το εναπομενον μετα την αφαιρεση της λωριδας, παραμενει αρτιο και οικοδομησιμο.

 [νδ 690/48 αρθρ.2 παρ. 1]

https://www.notarius.gr/uploads/files/0060_94.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και το έχω δει να συμβαίνει και συμβολαιογραφικά με την αναφορά της συνένωσης του μη άρτιου στο όμορο και οπωσδήποτε στο ίδιο συμβόλαιο. Είναι εκείνη η "στιγμιαία" κατάτμηση που λέγαμε κατά καιρούς στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Έχω την εξής περίπτωση. Σε Π.Ε. κυρωμένη στα διαγράμματα της Π.Ε. δεν υπάρχει πουθενά πρασία. Στη πολεοδομική μελέτη όμως στο λεκτικό αναφέρει ότι εφαρμόζεται σε όλα τα οικόπεδα πρασιά 3μ. Έχω οικόπεδο Π.Ε. έκτασης Ε=93,11τ.μ. που σύμφωνα με την Π.Ε. είναι άρτιο κατά παρέκκλιση και οικοδομήσιμο όσο ευρέθει . Όμως αν εφαρμόσω τη πρασιά που λέει η πολεοδομική μελέτη δεν εγγράφεται κτίριο 5χ10 στο οικόπεδο. Τι γίνεται σ αυτή τη περίπτωση ? Στην εν λόγω Π.Ε. η πολεοδομία έξέδιδε άδειες χωρίς την εφαρμογή της πρασιάς διότι δεν την έδειχναν τα διαγράμματα μέχρι που είδαν το λεκτικό της Πολεοδομικής μελέτης . Κατόπιν επικοινωνίας με την πολεοδομία μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση ορθογραφίας λέξεων-Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χρόνια Πολλά.

Θα μπορούσες να ανεβάσεις αποσπάσματα, μελέτης, Π.Ε και το τοπογραφικό σου προκειμένου να έχουμε εικόνα του ερωτήματός σου;

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φωτογραφία είναι το διάγραμμα της πολεοδομικής μελέτης, το διάγραμμα της Π.Ε. το δείχνει ακριβώς έτσι όπως η Πολεοδομική μελέτη χωρίς προκήπιο. Το τελευταίο είναι το λεκτικό από την έγκριση της Πολεοδομικής Μελέτης. Το οικόπεδο το δικό μου το καθαρό τμήμα που μένει για οικοδόμηση είναι 40 τ.μ. . 

Screenshot_4.jpg

IMG_3083.jpg

Screenshot_7.jpg

Screenshot_10.jpg

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

  Η ΠΕ οφειλει να αποδιδει αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα.

 Εαν δεν μπορεις να χτισεις ουτε με εφαρμογη του αρθρου 25

υπαρχει προβλημα.

Επίσης βλεπω οτι το οικοπεδο εχει χαρακτηρισμο  "Ν",  που σημαινει οτι σε εφεραν απο αλλου.

Θα μπορουσαν να κοψουν εξ αρχης απο το διπλανο καποια τμ. - το βλεπω αρκετα μεγαλο-και να αρτιοποιησουν και εσενα.

  Επίσης, λογω μη οικοδομησιμοτητας του δικου σου,  βλεπω να εχει προβλημα ανοικοδομησης και το διπλανο.

 Πες το ΦΕΚ της δημοσιευσης.

 Και, εν τελει, δες το αρθρο 12 παρ. 7 περ. ε' του ν. 1337.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@Dudu1993  Όλα αυτά τα "περίεργα" πράγματα που συμβαίνουν, όπως τα περιγράφεις, πως εμείς τώρα να τα αναλύσουμε.

-Η Π.Μ δείχνει προκήπιο, στην Π.Ε δεν υπάρχει προκήπιο.

-Η Πολεοδομία εξέδιδε Ο.Α σαν να μην υπήρχε προκήπιο. Ανακάλυψε ότι υπάρχει, αλλά δεν έχει άποψη.

-Το οικόπεδο παρά το ότι προήλθε από κυρωμένη Π.Ε τελικά ίσως δεν οικοδομείται διότι δεν εγγράφεται το κλασσικό ορθογώνιο 5Χ10 στο οικοδομήσιμο τμήμα του.

Για όλα αυτά τα φοβερά και τρομερά που συμβαίνουν στο κράτος της μπανανίας καλούμαστε να βγάλουμε άκρη ως ιδιώτες μηχανικοί. Βεβαίωση όρων δόμησης εκδίδει η Πολεοδομία;

Κάνε τους αίτηση και γενικώς "στρίμωξέ" τους εγγράφως γιατί κάτι δεν πάει καλά στην όλη ιστορία αυτής της πράξης.

Link to comment
Share on other sites

@Dudu1993Εγώ πάντως, βλέποντας τα δύο αυτά σχέδια και χωρίς να εχω διαβάσει ολόκληρο το διάταγμα ρυμοτομίας και  τους όρους δόμησης της Π.Μ., δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Το έχω ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ . Μη μας δίνεται τμήμα της αποτύπωσης που έχετε κάνει εσείς για την περιοχή.

Το πρώτο σχέδιο δείχνει είναι απόσπασμα της Ρ.Μ. (μοιάζει να είναι και σε αεροφωτογραφία της ΕΠΑ). Το δεύτερο σχέδιο είναι μία δική σου αποτύπωση που εκει επάνω μετέφερες ότι διάβασες από τους όρους δόμησης.

Όχι?? 

Δεν θέλω να πιστεύω πως η μελέτη προέβλεπε πρασιές και αυτές ΔΕΝ ..... σχεδιάστηκαν(?) Ο μελετητης είχε και έναν επιβλέποντα στο κεφάλι του αλλά και τον αρχιτέκτονα που έγραψε τους όρους δόμησης. (??) 

..................................

Θα μας δόσεις ένα απόσπασμα (φωτοαντίγραφο) από το τελικό- τελικό σχέδιο της Π.Ε. (αυτό δηλ. που έχει τις τελικές ιδιοκτησίες με τα κυκλάκια στις κορυφές των τελικών ιδιοκτησιών κλπ, κλπ. αλλά και τα Τν στις κορυφές των Ο.Τ.) για να δούμε που δίνονται οι συν/νες χ,Υ των κορυφών των Ο.Τ. Σε πράσινη ή κόκκινη γραμμή. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  Φίλτατε @nbr χρόνια πολλά καταρχάς με υγεία. Δεν πρόκειται για δικιά μου αποτύπωση αλλά πρόκειται για τις τελικές ιδιοκτησίες που αποδίδονται από την Π.Ε. και το Ο.Τ. όπως αποδίδεται από την Π.Ε. . Οι τελικές ιδιοκτησίες έχουν τεύχος συντ/νων όπως και τα Ο.Τ. της Π.Ε. και είναι αυτές που αποδίδονται και στο σχέδιο.

Έχω περίπτωση στην ίδια Π.Ε. για οικόπεδο που έβγαλε οικοδομική άδεια με προέγκριση από την πολεοδομία πριν ολοκληρωθεί η Π.Ε. που τον έδειχναν το οικοδομήσιμο τμήμα και τον είπαν να κολλήσει στο όριο της ρυμοτομίας 

IMG_3086.jpg

 

IMG_3087.jpg

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.