Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Εχω διαμερισμα μεγαλης πολυκατοικιας κατασκευης 2003 που δε χρησιμοποιει απο επιλογη το λεβητα Κθ ο οποιος καιει κανονικα

Ειναι προφανες πως θα θεωρησω συστημα θερμανσης το λεβητα

Το ερωτημα μου ειναι αλλο

Η οικοδομη εχει πολυ ασυμμετρο σχημα, γωνιες, σπασιματα κλπ, δεν εχει κανονικο σχημα οποτε ειναι απιστευτα δυσκολο να μετρησω περιμετρους, πλακες κλπ για να βγαλω τη θερμαινομενη επιφανεια.

Τα στοιχεια αυτα αναγραφονται στη ΜΘ που εχω στα χερια μου

εμβαδον εξωτερικων τοιχων

εμβαδον κουφωματων

εμβαδον πλακας δωματος

εμβαδον πυλωτης

εμβαδον διαχωριστικων

εμβαδον πλακας προς ΜΘΧ

 

Μπορω να χρησιμοποιησω αυτα τα νουμερα στον ελεγχο υπερδιαστασιολογησης και να προχωρησω λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το διάγραμμα κάλυψης της άδειας δεν σε καλύπτει ?

 

Εγω σε τέτοιες περιπτώσεις απο κεί υπολογίζω εξωτερικές επιφάνειες

Link to comment
Share on other sites

Δε βγαινει ακρη με το διαγραμμα καλυψης

Το περιγραμμα του καθε οροφου ειναι σε κλιμακα 1.200, ειναι πολυ μικρα, αχνες οι διαστασεις, πολλα αδιαστατα κλπ

Δεν ειναι καθολου ευκολο.

Συν τοις αλλοις υπολογιζει θερμομονωση ΧΩΡΙΣ το κλιμακοστασιο οποτε θεωρητικα μονωμενοι ειναι και οι τοιχοι προς ΜΘΧ

Με λιγες μετρησεις δεν επαληθευεται τιποτα

Με κανα 3ωρο μετρησεων στο ισογειο ισως...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως με τα στοιχεία της ΜΘ είσαι καλυμμένος ως προς τις επιφάνειες.

Επίσης, θα μπορούσε να σε βοηθήσει η μελέτη θέρμανσης.  

Link to comment
Share on other sites

Τη μελετη θερμανσης δεν την πηρα

Οπως και να χει η ΜΘ συμπεριλαμβανει και το μαγαζι στην πυλωτη, που δε θερμαινεται απο το λεβητα, οποτε προτιμησα να κανω εγω δικο μου υπολογισμο εμβαδων και να βγαλω το αποτελεσμα...

 

Το θεμα μου ηταν οτι δεν υπηρχε ουτε ΦΕ στο λεβητοστασιο αλλα ουτε και ταμπελακι του λεβητα για να ξερω τουλαχιστον την ισχυ του

Ο συντηρητης στη Χαλκιδικη, μιλησα τηλεφωνικα μαζι του, του εστειλα στοιχεια και θα μου κοψει το φυλλο ελεγχου να με το στειλει με mail ειπε μπας και κανω τη δουλεια...

 

Τι να κανω 200χλμ για να βγαλω ενα ΠΕΑ μεσα στην πολη μου δεν το περιμενα ποτε μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα Συνάδελφοι,

¨Εχω μια επιθεώρηση για εξοικονομώ σε κατοικία τμήματος πολυκατοικίας. Ο ιδιοκτήτης μαζί με έναν ακόμα έχουν λέβητα 40kW ανεξάρτητα απο την υπόλοιπη πολυκατοικία τον οποίο δεν τον χρησιμοποιούν πλέον.

1) Για την υπερδιαστασιολόγηση θα χρησιμοποιήσω το Α μόνο τον δυο κατοικιών ?

2)Μπόρει ο ιδιοκτήτης να προβεί σε αντικατάσταση λέβητα με αντλία θερμότητας π.χ. μόνο για την δικιά του κατοικία αν ο άλλος ιδιοκτήτης συμφωνεί?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κι απο μενα...

Πηγα σημερα για αυτοψια σε διαμερισμα του 1972 που το 2002 αντικατεστησαν το λεβητα κεντρικης θερμανσης με νεο 150.000 θερμιδων

Τα σωματα υπαρχουν στο διαμερισμα, τελευταια συντηρηση εγινε το Μαρτιο του 2012, 2 χρονια ακριβως πριν δηλαδη, ομως εκτοτε ο λεβητας, ο καυστηρας και η δεξαμενη πετρελαιου υπεστησαν, συμφωνα με το διαχειριστη, ανεπανορθωτες ζημιες με αποτελεσμα να παψει να λειτουργει και σχεδον ολοι να βαλουν φυσικο αεριο

Οι λοιποι εχουν ακομα συνδεδεμενα τα σωματα αλλα ειτε λειτουργουν με A/C ειτε ειναι αδεια διαμερισματα

Ενα εξ αυτων ειναι και του πελατη μου, το οποιο εχει μεν τα σωματα, επι της ουσιας δεν εχει θερμανση για τους λογους που προανεφερα

 

Τι θα κανατε εσεις?

Θα θεωρουσατε θερμανση ΚΑ η θα κανατε κανονικα υπερδιαστασιολογηση σα να καλυπτει ολη την οικοδομη για να θεωρησετε πως θερμαινεται το διαμερισμα απο την κατεστραμμενη ΚΘ?

 

Δεδομενο οτι ΥΔ κλπ απο ιδιοκτητες δε μπορω να παρω καθοτι λειπουν εκτος Θεσσαλονικης και ειναι ηλικιωμενοι. ΥΔ ο διαχειριστης σιγα να μη με δωσει.

Οποτε η το ενα η το αλλο. Προσανατολιζομαι σε θερμανση με ΚΑ

Link to comment
Share on other sites

@tasos83

1. κανονικά, ναι

2. ναι, αλλά με δύο προϋποθέσεις:

   - το υπάρχον σύστημα θέρμανσης θα πρέπει να αφορά ΜΟΝΟ στο διαμέρισμα του πελάτη σου 

   - να δικαιολογείται επαρκώς η αντικατάσταση (φύλλο ελέγχου από καυστηρατζή, απ' όπου θα προκύπτει ότι ο λέβητας είναι κατεστραμμένος κι έχει πολύ χαμηλό β.α.). Στην περίπτωση αυτή, σαν Α θα λάβεις αυτό του συγκεκριμένου διαμερίσματος. 

 

@inzaghi

Για να είσαι καλυμμένος, θα πρέπει να πάρεις υ.δ., (στην τελική ας την στείλουν με courier και δική σου χρέωση). Αν το κάνεις με κ.α., σε περίπτωση ελέγχου θα έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχω προβλημα βρε παιδια?

Δηλαδη για να ισχυριστω ανεπανορθωτη βλαβη στο λεβητα κεντρικης θερμανσης, τον οποιον πλεον χρησιμοποιουν 2/12 θελω ΥΔ του ιδιοκητη?

Να μου λεει τι? Οτι εχει βλαβη ο λεβητας?

 

Δεν αρκει μια φωτογραφια της οικοδομης γεματης στην προσοψη με λεβητακια φυσικου αεριου δηλαδη?

Υπαρχει περιπτωση αυτοι ξαφνικα μια μερα να ξυπνησουν και να λησμονησουν την κεντρικη τους θερμανση ωστε να ξανασυνδεθουν, να πληρωσουν ολοι και να τη φτιαξουν?

Χαζομαρες ειναι αυτα πιστευω...

 

Η να πιασω να κανω υπερδιαστασιολογηση για τα διαμερισματα που δεν εχουν λεβητα φυσικου αεριου, επειδη αυτα θερμαινει θεωρητικα η ΚΘ και να το δωσω με 0,75 μειωτικο?

Αυτο παλι ποσο αξιοπιστο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.