Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ και κεντρική θέρμανση που δε χρησιμοποιείται


Inzaghi

Recommended Posts

Με έχει κουράσει με τα κινέζικα μετά από edit   :confused:

 

Εγώ θα αγνοούσα τον λέβητα και θα έπαιρνα και μία ΥΔ

Φυλακή δε πρόκειται να με βάλουν, καθώς δεν χωράνε άλλοι... :smile:

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην το λες. Για σχολεία, υγεία, πρόνοια κι άλλα αναγκαία δεν υπάρχουν λεφτά. Για νέες φυλακές (πάντα θα) υπάρχουν. Αν όχι σε στέλνουν σε μια "ειδική οικονομική ζώνη" κι είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοια περιπτωση με τις προσναφερθεισες μου ετυχε και σημερα σε επιθεωρηση διαμερισματος που ειχε ΚΘ η πολυκατοικια, χωρις ωρομετρηση, αλλα με κοινη αποφαση ολων, σταματησαν να τη λειτουργουν εδω και 3 χρονια, τα 4/11 των ιδιοκτητων εβαλαν ΦΑ και οι υπολοιποι κλιματιστικα. 

2 Inverter εχει η πελατισσα μου

Παρολα ταυτα, σε θεωρητικο επιπεδο, μπορει να βαλει πετρελαιο και να τον καψει για ολους...

 

Θα θεωρησω υφισταμενο συστημα θερμανσης το λεβητα εγω η θα τον αγνοησω για να βαλω τα κλιματιστικα ως πηγη θερμοτητας?

Θαρρω πως αποτυπωνω το λεβητα...

Τώρα αυτό είναι μπέρδεμα. Υπάρχει ο λέβητας και δυνητικά μπορεί να λειτουργήσει. Και δεν είναι η μόνη περίπτωση. Πάρα πολλές πολυκατοικίες έχουν την ίδια κατάσταση εξαιτίας της τιμής του πετρελαίου.

Εμείς από την άλλη έχουμε υποχρέωση να αποτυπώσουμε την πραγματική κατάσταση. Η πραγματική κατάσταση δεν έχει σε καμία περίπτωση λέβητα ακόμα και αν υπάρχει στην πολυκατοικία αφού δεν λειτουργεί (υπάρχει και η απόφαση της πολυκατοικίας πιθανώς που σε καλύπτει σε περίπτωση ελέγχου του ΠΕΑ. Και κατά δήλωση του ιδιοκτήτη αν θερμαίνεται με τα inverter αυτά θα έβαζα).

 

Πάντως αλλιώς θα κατατάσεται ένα κτίριο εν έτη 2013 και αλλιώς με τα συστήματα που είχαν διαστασιολογηθεί γι αυτό στην οικοδομική του άδεια πριν την κρίση. Σημεία των καιρών...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα θεμα που η λογικη μου δειχνει διαφορετικο δρομο απο αυτον που θα ακολουθησω εν τελει....

Κι εγω θα θεωρουσα ορθοτερο να χρησιμοποιησω τα σπλιτακια που ειναι και αποδοτικοτερα και μου καλυπτουν το χωρο κιολας αλλα εν προκειμενω υπαρχει συστημα θερμανσης εγκατεστημενο....

Οι 4 απεκοπησαν και εβαλαν ΦΑ αλλα οι υπολοιποι 7 το εχουν ακομα εγκατεστημενο

Και οπως χαρακτηριστικα μου ανεφεραν, δεν εκοψαν σωληνωσεις γιατι μπορει καποιος να ηθελε πετρελαιο μεταγενεστερα η να αλλαζαν αποψη....

 

Αν ηταν σιγουροι, θα κοβαν σωληνες...

 

Υπαρχει εγκατεστημενο, υπαρχει η δυνατοτητα να λειτουργησει. Υπαρχει ΦΕ του 2010, του τελευταιου χειμωνα που λειτουργησε, οποτε θα το χρησιμοποιησω.

Εχω βγαλει φωτο 3 φυλλα ελεγχου, οποτε θα θεωρησω πως σε περιπτωση που θα λειτουργησει αυτο, θα λειτουργησει στα δεοδμενα των προγενεστερων ΦΕ, μονο που θα επιμερισω καυστηρα και κυκλοφορητη στα 7 διαμερισματα αντι για ολη την οικοδομη...

 

Απο την ΕΥΕΠΕΝ μου ειχαν δωσει το ΟΚ να αγνοησω το λεβητα πετρελαιου, μετα απο ΥΔ του ιδιοκτητη (δε μπορω να παρω ΥΔ εδω γιατι βρισκεται εκτος), επειδη ηταν κατεστραμμενος και ειχαν θεωρησει κι αυτοι πως δεν υπηρχε συστημα θερμανσης...

 

Τωρα ομως υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτόμουν αρκετά όσο ερχόμουν γραφείο Πίπο...

 

καταρχάς θα έβλεπα στα γρήγορα τι κτίριο είναι, είναι π.χ. Η και θα πάει πιο Η ;

είναι Ε με τα a/c και "καταβαραθρώνεται" με τον λέβητα ; 

εγώ να σου πω την αλήθεια με το ΦΕ κάνω εκπτώσεις, έχω αρκετά του 11 στη συλλογή μου (του 12 θεωρείται φρέσκο, δε το συζητάω καν...) 

ξαναλέω αυτό που μου έχουν πει από ΕΥΕΠΕΝ

όταν βλέπεις λέβητα "έτοιμο" να λειτουργήσει, τον χρησιμοποιείς σαν σύστημα θέρμανσης 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, το εβγαλα το ΠΕΑ με το λεβητα τελικα, απο τη στιγμη που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει με μια απλη συντηρηση.

Οι προηγουμενες 3 συντηρησεις του εδωσαν 90-91% αποδοση, οποτε θεωρησα πως αν λειτουργουσε, σε αυτην την αποδοση θα λειτουργουσε

Απλως μου εσπασε τα νευρα ο επιμερισμος των βοηθητικων συστηματων....

Γιατι επρεπε να βρω τη συνολικη θερμαινομενη επιφανεια απο το λεβητα και καθομουν και υπολογιζα εμβαδα σε καθε οροφο, δεδομενου οτι καποιοι πηραν ΦΑ

 

Υπερδιαστασιολογηση εκανα για ολο το κτηριο και μου βγηκε υπερτριπλασια, οποτε δε μπηκα στον κοπο να το ψαξω περαιτερω...

0,75 και παμ' παρακατ'

 

Βγηκε Δ, οριακα προς Ε.

 

Εκανα και δοκιμη με τα σπλιτακια, ενα 12αρι και ενα 9αρι Ψ/Θ δεν επαρκουσαν πληρως να καλυψουν το χωρο και εβαλα και ενα 15% ΚΑ, επιασε παλι Δ αλλα οχιακα προς Γ, με πολυ χαμηλοτερες καταναλωσεις λογω ελλειψης βοηθητικων συστηματων...

 

Γενικα θα συναντησουμε πολλες τετοιες περιπτωσεις... 

 

Υ.Γ. Εχει καποιες ημερες που εκανα ενα σχετικο ερωτημα μεσω mail στην ΕΥΕΠΕΝ αναφορικα με την υποχρεωση χρησης ΦΕ και πως πορευομαστε σε περιπτωση ελλειψης αυτου αλλα και αρνησης εκδοσης νεου, επικαιροποιημενου και απαντηση δεν πηρα.

Μεχρι τοτε, θα κινουμαι κατα το δοκουν...

 

Παντως μου ετυχαν προσφατως 2 περιπτωσεις, μια με λεβητα κεντρικης και μια με ατομικο λεβητακι που ηταν ασυντηρητα, ζητησα ΦΕ θετοντας το ως υποχρεωση τους να το συντηρουν ετησιως με πιστοποιημενο συνεργειο και δε μου εφερε κανενας αντιρρηση.... Ισα ισα ο χτεσινος, ο τριτος, με ευχαριστησε κιολας που του εστειλα συνεργατες μου 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανεις πως θα βρω πληροφορίες για σύστημα θέρμανσης σαν θερμοσυσσωρευτη του 1985,

το μόνο διαθέσιμο στοιχείο που υπάρχει είναι πως είναι της εταιρίας fyrogenis!! κατά τα άλλα δεν μπορώ να βρώ ούτε ταμπελάκι ούτε τιποτα άλλο διότι έχει εντοιχιστεί σε κατασκευή γυψοσανίδας...

Edited by creation
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Εχει καποιες ημερες που εκανα ενα σχετικο ερωτημα μεσω mail στην ΕΥΕΠΕΝ αναφορικα με την υποχρεωση χρησης ΦΕ και πως πορευομαστε σε περιπτωση ελλειψης αυτου αλλα και αρνησης εκδοσης νεου, επικαιροποιημενου και απαντηση δεν πηρα.

Μεχρι τοτε, θα κινουμαι κατα το δοκουν...

τελικά σου απάντησαν?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανεις πως θα βρω πληροφορίες για σύστημα θέρμανσης σαν θερμοσυσσωρευτη του 1985,

το μόνο διαθέσιμο στοιχείο που υπάρχει είναι πως είναι της εταιρίας fyrogenis!! κατά τα άλλα δεν μπορώ να βρώ ούτε ταμπελάκι ούτε τιποτα άλλο διότι έχει εντοιχιστεί σε κατασκευή γυψοσανίδας...

Μέτρα διαστάσεις και βρες από ίντερνετ ανάλογους για να βρεις ισχύ κτλ.....

 

τελικά σου απάντησαν?

Τι να που αφού, δεν υπάρχει άλλος "νόμιμος" τρόπος.......Πράτεις κατά το δοκούν, το ίδιο μας είπαν και στα σεμινάρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.