Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με την σελίδα του ΤΕΕ


speedbull

Recommended Posts

Εμένα με το chrome εντελώς ξαφνικά σήμερα δεν μου εμφανίζει τον χάρτη στον γεωγραφικό εντοπισμό έχει συμβεί κάτι γιατί τόσο και ρο το δουλευω χωρίς πρόβλημα(στο safari και mozzila δουλεύει κανονικα)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το chrome εντελώς ξαφνικά σήμερα δεν μου εμφανίζει τον χάρτη στον γεωγραφικό εντοπισμό έχει συμβεί κάτι γιατί τόσο και ρο το δουλευω χωρίς πρόβλημα(στο safari και mozzila δουλεύει κανονικα)

Αυτό έχω πάθει και εγώ χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις ρυθμίσεις Αλλά το έχω μόνο σε ένα υπολογιστή που συνήθως χρησιμοποιώ από άλλο υπολογιστή μπαίνω κανονικά με το chrome και ενώ οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς ίδιες Μυστήριο δεν το έλυσα ακόμη Το μόνο που έχω υποψία είναι να πειράχτηκε κάτι από τα αναδυόμενα παράθυρα γιατί τον υπολογιστή αυτόν τον χρησιμοποιώ για να βλέπω ζωντανά ποδόσφαιρο από live streaming Όμως όπως έγραψα οι ρυθμίσεις μου στο chrome είναι εντάξει και όπως είναι σε άλλον υπολογιστή που δουλεύει κανονικά το chrome και οι γενικές και οι ειδικές από το αναδυόμενο παράθυρο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι στο γραφείο έχω 3 υπολογιστές και οι τρεις παρουσιάζουν το ιδιο πρόβλημα εντελώς ξαφνικά

Link to comment
Share on other sites

Συχνά πυκνά δεν φταίνε οι ιστοσελίδες αλλά οι αναβαθμίσεις στους περιηγητές που κάθε λίγο και λιγάκι αλλάζουν καταστάσεις και κόβουν ή επιτρέπουν με διαφορετικό τρόπο διάφορες λειτουργίες (από ποπ απ, μεχρι γιαβα ή και φλας).

Πέρα από θέματα ασφαλείας και καλά που αναφέρουν συχνά πυκνά είναι παιχνίδια στρατηγικής μεταξύ εταιριών κολοσσών και ελεγχου «νομότυπα» συμπεριφοράς χρηστών… από πού ξεκινούν που καταλήγουν κλπ κλπ…

Και πολλά αλλά…. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το chrome εντελώς ξαφνικά σήμερα δεν μου εμφανίζει τον χάρτη στον γεωγραφικό εντοπισμό έχει συμβεί κάτι γιατί τόσο και ρο το δουλευω χωρίς πρόβλημα(στο safari και mozzila δουλεύει κανονικα)

αυτό είναι συνέπεια αυτού που έγραψα περί ktimanet 

η εμφάνιση του χάρτη στο γεωγραφικό εντοπισμό των βεβαιώσεων είναι το ίδιο πρόβλημα

για δοκιμή όταν συμβαίνει έχω μόνιμα ανοιχτή την https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/Orthophotographs_Page.aspx που είναι συνδεδεμένη με το σύστημα 4178

αντιθέτως μπορεί να βλέπεις την πιλοτική λειτουργία http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx αλλά δεν είναι συνδεδεμένη με το σύστημα

και ως προς την αιτία έχει δίκιο ο Didonis αλλά όταν η δουλειά μας εξαρτάται πλέον συνεχώς από το διαδίκτυο (αυθαίρετα, αμοιβές, taxis, e-tsmede) πιστεύω ότι τα site θα όφειλαν να προσαρμόζονται

όσον αφορά στο Opera τους έστειλα ένα bug report και περιμένω να δω

Link to comment
Share on other sites

τελικά βγήκε και ανακοίνωση από ΤΕΕ  για το πρόβλημα και θα το λύσουν Άρα δεν τρελάθηκαν ξαφνικά οι υπολογιστές μας Προς το παρόν Οπερα και τα υπόλοιπα που γράφει η ανακοίνωση , μέχρι αποκατασταθεί το ζήτημα που έχει να κάνει με αυτό που έγραψε συνάδελφος σε προηγούμενο ποστ 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Στο λαπτοπ ολα πικο μπελο , στον αλλο   οχι μονον στον γεωγραφικο εντοπισμο  του συστηματος  αλλα δεν με βαζει καν στο εκχα στις ορθοφωτο 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΣ ΕΝΤΟΠΙΣΜΟΣ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ 16-6-2016


Τις τελευταίες μέρες έχουν παρουσιαστεί προβλήματα στη λειτουργία του γεωγραφικού εντοπισμού στο σύστημα αυθαιρέτων που προέκυψαν μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις των φυλλομετρητών (browsers) Google Chrome, Internet Explorer και Opera. Η υπηρεσία αυτή παρέχεται προς το ΤΕΕ και τους Μηχανικούς από την Εθνικό Κτηματολόγιο και Χαρτογράφηση ΑΕ. Μέχρι την αποκατάσταση της συμβατότητας των συγκεκριμένων browsers με το σύστημα εντοπισμού, οι χρήστες μπορούν να έχουν πρόσβαση μέσω του Mozilla Firefox ο οποίος λειτουργεί κανονικά.


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.