Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές για τον 4014 και ιδιωτικά συμφωνητικά εκ των υστέρων


Recommended Posts

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι δεν χρειάζεται να σφραγιστούν από εφορία, δεν προκύπτει από πουθενά αυτό (μέχρι στιγμής)...

Μόνο το ΤΕΕ τα θέλει και μάλιστα σε λίστα την οποία θα επικυρώσει (εάν δεχτεί τις εκπτώσεις που έχουμε κάνει ανα περίπτωση) και την ίδια λίστα θα δίνουμε στην εφορία κάθε Φεβρουάριο για το προηγούμενο έτος ώστε να μπορεί τσεκάρει την απόδοση ΦΠΑ και δηλωθέντων εισοδημάτων.... απορώ γιατί δυιλίζετε τόσο πολύ τον κώνωπα....

Ασφαλως και το ΤΕΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ να μην δεχτε τις εκτπωσεις μας....

Επισης ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ να θεωρησει τον πινακα που θα υποβαλλουμε στη ΔΟΥ, αφου αυτος υποβαλλεται ηλεκτρονικα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Πλήρωσα ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ 3% πάνω στο ΑΠΥ που έκοψα για να μην μπορεί να με κατηγορήσει κάποιος για εισφοροδιαφυγή και όταν κόψω το 2012 το δεύτερο ΑΠΥ θα πληρώσω πάλι 3% στο υπόλοιπο ποσό (μέχρι την νόμιμη νομίζω ή μπορεί και μόνο πάνω στο υπόλοιπο που θα κόψω - δεν ξέρω ακόμα - θα δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα). Τέλος δεν πλήρωσα ΤΕΕ γιατί δεν κατέθεσα στην ΕΤΕ. ΦΕΜ κανονικά στην εφορία για το ποσό που εισέπραξα, όπως ακριβώς κάνουμε και στις Άδειες όταν πληρωνόμαστε τμηματικά την μελέτη ή την επίβλεψη.

 

Τα ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ που ακριβώς τα πλήρωσες? στην ΕΤΕ όπως παλιά?

και γιατί όχι επί της "νόμιμης" ? Μπερδεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ δεν πάμε λίστα αλλά τι συμβάσεις.

Αυτό κάνει δικιά του κατάσταση και την στέλνει στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μακιαβελι δεν εχεις βαρεθει να πληρωνεις τις ομαδες....? 8-)

 

Έχω, αλλα μετα τα τελευταία γεγονότα με τον φιλτατο κο Τσακα να αποσύρει το ενδιαφέρον του απο την ομάδα, ο κάθε βαζελος θα κληθεί να πληρώσει έκτακτο χαράτσι ώστε να καλυφθεί η ζημιά. Μια αγάπη την έχουμε, τι να κάνουμε! :razz:

 

Όοπς, αλλού το πηγαινες άλλα αργησα να το καταλάβω! Είναι περασμένη η ώρα, πέρασαν και τα χρόνια....

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Τα ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ που ακριβώς τα πλήρωσες? στην ΕΤΕ όπως παλιά?

και γιατί όχι επί της "νόμιμης" ? Μπερδεύτηκα!

ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ στην ΕΤΕ, οχι επι της νόμιμης αν και μάλλον αυτό θα έπρεπε, μόνο στο ποσό που έκοψα. Σε μία περίπτωση που έχω κάνει οριστική υπαγωγή (για συμβόλαια) και έχω δηλώσει α/α αμοιβών και αμοιβή την νόμιμη για να το δεχθεί το σύστημα, πλήρωσα επι αυτής της νόμιμης. Για τα υπόλοιπα περιμένω να επιτραπεί να δηλώνουμε στο σύστημα αμοιβών χαμηλότερες από την νόμιμη και τότε θα δω τι υπόλοιπα εισφορών θα πληρώσω

Link to comment
Share on other sites

.

 

Το μόνο πρόβλημα που έχω εγώ είναι το ότι ενώ έχω σύμβαση για 1500€ θα κόψω ΑΠΥ 1000€ στο 2011 και άλλα 500€ το 2012.

Αυτό μπορεί να γίνει ή επειδή υπάρχει σύμβαση το '11, πρέπει όλο το ποσό να αντιστοιχεί σε ΑΠΥ στο 2011;

 

Λογιστής μου είπε ότι δε παίζει ρόλο, γιατί εξαρτάται πως το έχεις καταγράψει στο συμφωνητικό και πως έχεις συμφωνήσει να πληρωθείς.

Αν το κάνεις σε στάδια, τότε ναι, αν το πληρωθείς εξολοκλήρου στο τέλος, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Έχω, αλλα μετα τα τελευταία γεγονότα με τον φιλτατο κο Τσακα να αποσύρει το ενδιαφέρον του απο την ομάδα, ο κάθε βαζελος θα κληθεί να πληρώσει έκτακτο χαράτσι ώστε να καλυφθεί η ζημιά. Μια αγάπη την έχουμε, τι να κάνουμε! :razz:

 

Όοπς, αλλού το πηγαινες άλλα αργησα να το καταλάβω! Είναι περασμένη η ώρα, πέρασαν και τα χρόνια....

Γι αυτο η λυση ειναι μια...

 

ΓΙΝΕ ΑΡΗΣ ΝΑ ΓΟΥΣΤ-ΑΡΗΣ :mrgreen:

 

Return on topic please :P

Link to comment
Share on other sites

giota αν μπορείς πες μας τι σου είπανε αύριο όταν με το καλό επιστρέψεις από εφορία.

Κι εγώ στην ίδια φάση είμαι, δεν έχω πάει τίποτα από συμφωητικά στην εφορία και ακόμα δεν εκοψα ΑΠΥ ούτε κατέβαλα ΦΕΜ....και έλεγα να πάω προς το τέλος της εβδομάδας.

 

Σημερα πηγα τελικα... εφορια Αργυρουπολης. Μου ειπαν εννοειται πως πρεπει να σφραγιστουν τα συμφωνητικα... δεν τους νοιαζει η ''νομιμη'' αλλα ποσα θα παρεις τελικα... Επισης ο υπαλληλος ομιλιτικοτατος, μου ειπε πως τα συμφωνητικα μπορουν να κατατεθουν μεχρι τις 20 του επομενου μηνα (απο την ημερομηνια που γραφει επανω) και φυσικα να μην εχει αρχισει ακομα η εργασια... τον ρωτησα τι γινεται αν εχει αρχισει η εργασια και μου ειπε πως εχει προστιμο... μου λεει εσυ αυτα τα εχεις κανει? οχι καλε του λεω... γελασε, μου εκανε και ματακι (αχ παναγια μου!!) και μου λεει καλα αλλα απο εδω και περα να ξερεις να τα φερνεις πριν την εναρξη γιατι αν σε τσιμπησουν σε τυχον ελεγχο θα εχεις προστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.