Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Από τότε που βγήκαν οι διευκρινιστικές τις ακολουθώ....σε όλα. Με αυτό το σκεπτικό δεν εκδόθηκαν άλλωστε?

Link to comment
Share on other sites

Αμα πρεπει να περιμενουμε να βγουν σε ΦΕΚ για να τις ακολουθησουμε, τοτε θα πρεπει για καθε διαμερισματακι της πλακας να μελεταμε ολο το ΜΘΧ της οικοδομης, διαδρομους, κλιμακοστασια κλπ....

Εγω τα ακολουθω κανονικοτατοτατα απο τοτε που βγηκανε...

και το ΖΝΧ με υπνοδωματια το παω... και το σαλονι ΔΕΝ ειναι υπνοδωματιο...

Link to comment
Share on other sites

Η "εκπαιδευτική" ύλη των σεμιναρίων των Ενεργειακών Επιθεωρητών αναφέρει κανονικά το U/2 για τα διαμερίσματα αλλά σαν ΖΝΧ χρησιμοποιεί το 0,91 για τις κατοικίες....

Σε σχετικό ερώτημα που έκανα εχθές στο ΤΕΕ (η απάντηση ήταν άμεση...) μου είπαν ότι μέχρι να βγει το ΦΕΚ (είναι στην τελική επεξεργασία) παραμένει το 0,91.....

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το ανέφερα γιατι πράγματι και εγω σε σεμινάρια με κάποιους εκ των συντελεστών των τοτεε λένε χρησιμοποιήστε το U/2 αλλά τα άλλα όχι ακόμα. Βέβαια οι διευκρινήσεις θα ήταν ήδη από τότε σε ισχύ απλά η τότε υπουργός αρνήθηκε να υπογράφει κάτι αν δεν βγαίνει σε φεκ

Link to comment
Share on other sites

Na ρωτήσω κάτι στην επιθεωρηση οι υαλοπίνακες ήταν διπλοί με το μέσα λευκό και το έξω καθρεπτιζ'ομενο( αυτό πού εχουν συνήθως τα γραφεία πού την μερα είναι καθρέπτης και το βράδυ αν είναι τα φωτα ανοιχτα φαινονται όλα μεσα. Ως τι τα βάζω?πιστοποιητικά για κάτι βέβαια δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τώρα για τον πίνακα 4.6 και την χρήση του σε ΜΗ ΚΕΝΤΡΙΚΑ συστήματα ΖΝΧ.... ανοίγεις μεγάλη συζήτηση.

Για την ώρα βάλε ότι νομίζεις. Αλλά θα ήθελα να ανοίξουμε με τους συναδέλφους μια συζήτηση για το θέμα αυτό. Μη κεντρικά συστήματα ΖΝΧ, με σωληνώσεις εντός θερμικής ζώνης και μήκος δικτύου >6 μέτρα. Πως το χειριζόμαστε (πιν. 4.6);

μήπως για τον διπλής αγνοούμε τον πίνακα 4.6 αφού δεν είναι κεντρικό συστημα και πέρνουμε 10% (αυτό πού λέει στήν ίδια σελιδα ότι προσαυξάνουν τις τιμές του πίνακα), εφόσον ο ηλιακός είναι στη ταράτσα και οπότε έχουμε κάποιου έιδους εξωτερικη διελευση?

για το προηγούμενο post για τούς υαλοπίνακες?

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση ΠΕΑ σε ισογειο καταστημα με υπογειο που επικοινωνει εσωτερικα...

Τα θεματα που με απασχολουν ειναι δυο...

 

α. Τι φωτισμο να βαλω, δεδομενου οτι το καταστημα ακομα δεν εχει χρησιμοποιηθει και δεν υπαρχουν λαμπες...

Να βαλω 0 εγκατεστημενη ισχυ? Μηδενικη καταναλωση μου βγαζει... στεκει?

 

β. Για ισογειο μονωμενο και υπογειο πληρως αμονωτο σε επαφη με εδαφος και για περιπου 60τ.μ. ισογειου και αλλα τοσ αυπογειου μου δινει μια καταναλωση Κ.Α. περιπου 25 και μια του κτηριου μου πανω απο 300!

Και ολα αυτα ενω ο λεβητας που θερμαινει ειναι πετρελαιου κεντρικης θερμανσης 70kW με 72% αποδοση μετα απο υπερδιαστασιολογηση και 11% απωλειες δικτυου διανομης...

 

Κατι δε μου καθεται καλα...

Link to comment
Share on other sites

Για τον φωτισμό για την ώρα, και μέχρι να βγει καμιά διευκρίνηση, ισχύει μια μ..... και μισή. Εσύ σύμφωνα με την 5.1.3.1 <<Σε περίπτωση που το υπό ......>>, νομίζω ότι από τον πίνακα 2.4 παίρνεις την ισχύ 9,1W/m2 ή 16W/m2 (σύμφωνα με την ημιτελή και ημιεπίσημη διευκρινιστική).

 

Αηδίες δηλ. αλλά νομίζω ότι μέχρι να βγουν οι νέες διευκρινιστικές (που θα τρέχουμε με τα λουξόμετρα αλλά θα είναι πιο σοβαρή η προσέγγιση) αυτό ισχύει.

 

Το γιατί σε έβγαλε αυτή την διαφορά στην κατανάλωση, δεν ξέρω. Πέρασε όλα τα στοιχεία και ξαναδέστην.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.