Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Bάλτα ως διπλό υαλοπίνακα. Δες μόνο για τον συντελεστή ηλιακών κερδών g μήπως πρέπει να το βάλεις = 0,50, το λέει στην στην ΤΟΤΕΕ-1 παρ. 3.2.7 σελ 67.

Link to comment
Share on other sites

Βλατα την πραγματικη κατασταση, δηλαδη 0 εγκατεστημενη ισχυς και καθαρισα...

Εξαλλου το προγραμμα με την τελευταια αναβαθμιση δεν παιρνει τα ελαχιστα επιπεδα φωτισμου αλλα αφηνει αυτα που τοποθετησες εσυ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο ποσοστό κάλυψης θερμικού φορτίου. Οι μήνες που βάζουμε (όπως στο παράδειγμα του ΤΕΕ) είναι ίδιοι για όλη την Ελλάδα ή εξαρτάται από την περιοχή. Και αν είναι διαφορετικά που τα βρίσκουμε γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ίδιοι νομίζω αλλάζουν ανά ζώνη. Συμπλήρωσε στην γραμμή της θέρμανσης κάποια στοιχεία πχ λέβητας πετρελαίου και μετά κάνε save. Θα δεις ότι 1,0 τα βάζει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Μοναδα ολοι οι μηνες για θερμανση και 0,5 για ψυξη, εφοσον ειμαστε σε κατοικιες και μοναδα για επαγγελματικους χωρους...

Ειδικα για θερμανση, μικροτερη τιμη της μοναδας δε δεχεται το προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Inzaghi ότι πρέπει να βάλεις τα τμΧ9,1 και όχι 0. Η κατανάλωση πρέπει να σου βγαίνει όση και στο ΚΑ.

 

Κανονικά έπρεπε να το κάνει μόνο του το πρόγραμμα αλλά δε το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το εκανα.... τελος!

Το σκεφτηκα να το κανω αλλα οταν το δοκιμασα η καταναλωση μου εβγαινε κατα πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του ΚΑ και με δεδομενο οτι σε προηγουμενους χωρους τριτογενους τομεα που εβαζα τοποθετουμενη μικροτερη του ΚΑ δε μου εβγαζε την καταναλωση του ΚΑ, αφησα τα πραγματικα... Αυτα που βρηκα δηλαδη...

 

Εξαλλου, ειναι ο μοναδικος τομεας των συστηματων (απο θερμανση, ψυξη, ΖΝΧ, ΚΚΜ, φωτισμο) που ουτε το help του προγραμματος αλλα ουτε και οι ΤΟΤΕΕ αναφερουν τι κανουμε σε περιπτωση που εχουμε ελλειψη του συστηματος αλλα πρεπει να τοποθετηθει....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.