Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Σενάρια δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά καλό είναι να υπάρχουν....Και πιο σωστό είναι και δείχνεις ότι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης όποια και αν είναι η κατηγορία ή το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα ενδοιασμό με τη μελέτη θερμομόνωσης....

 

είμαι σε κλιματική ζώνη Α, που μετά ΚΕΝΑΚ σε τοίχους προβλέπουμε 5cm, και οροφή 6cm....αυτό προ ΚΕΝΑΚ σύμφωνα με την μελέτη θερμομόνωσης έχει σε τοίχους 7cm & 6cm και οροφή 6cm.

 

τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα βγεις Β δεν λέει κάτι.

 

Επίσης Β σε παλιά άδεια;......πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο εως αδύνατο, πρόσεξε μην παρασυρθείς :P

 

(συνήθη λάθη που βγάζουν παλιά (προ κενακ) κτήρια ως Β, 1) Κατηγορία αυτοματισμών Γ ενώ είναι Δ 2) Ξεχνάς να τικάρεις το κουτάκι θερμομόνωση κατακόρυφων στοιχείων.)

Link to comment
Share on other sites

deathlok ευχαριστω πολύ φίλε, αλλά σε πρόλαβα

πήγα εφορία και συννενοήθηκα με τον υπάλληλο. εφόσον στο συμβόλαιο αναφέρεται μόνο η μικτή, θεωρώ ως κύρια επιφάνεια το 90%.

στην περίπτωσή μου προέκυψε άλλο μπέρδεμα γιατί ο λογιστής δήλωσε στο ε2 στους κύριους χώρους τα μικτά τετραγωνικά του συμβολαίου και πρέπει να γίνει τροποποίησή του.

Η συμβουλή μου στον πελάτη: δε θες μηχανικό αλλά λογιστή :)

έχασα τα λεφτά του πιστοποιητικού, αλλά νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

μια ακόμα ερώτηση....στατικά δεν έχω....στα αρχιτεκτονικά φαίνονται οι κολώνες αλλά επειδή είναι στο χέρι το σχέδιο δεν το θεωρώ και πολύ ακριβείας....για να καταλάβαιτε ούτε καν διαστάσεις για κουφώματα δεν έχει....

 

μπορώ να θεωρήσω για φέρων οργανισμό 25% για την κάθε όψη, όπως λέει η ΤΟΤΕΕ? εσείς τι κάνετε στη πράξη?\

 

η επιθεώρηση θα γίνει τη τετάρτη τελικά....θα σας ενημερώσω πριν το βγάλω τη κατηγορία βγήκε τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι η ΤΟΤΕΕ για κτίρια μετά το 2000 λέει να κάνεις αποτύπωση από τους ξυλοτύπους. Άρα καλύτερα κάνε εκτίμηση από τα αρχιτεκτονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το 25% ή 15%, το παίρνεις για παλιά κτίρια προ θερμομόνωσης....Σε αυτά που είναι με ΚΘΚ, έχεις τις όψεις και υπολογίζεις από εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Σε παράθυρο, με ένα είδος πλαστικού αντί για υαλοπίνακα τι U βάζουμε? Το έχει συναντήσει κανείς? (Το πλαίσιο ξύλινο)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.