Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους. Σχεδόν έχω τελειώσει το πρώτο μου ΠΕΑ (δουλεμένο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) αλλά έχω κολλήσει στο ΖΝΧ!!!

στο τμήμα καταστήματος που έχω δεν υπάρχει σύστημα και βάζω το θεωρητικό όπως λέει η ΤΟΤΕΕ-1 και η βοήθεια του λογισμικού του ΤΕΕ! .....

 

Συνάδελφε νωμίζω πως δεν πρέπει να καταχωρήσεις καταναλωση ΖΝΧ, γιατί στο πίν. 2.5 σελ. 32 τηςΤΟΤΕΕ-1, δεν υπάρχει κατανάλωση, τα κουτακια είναι με παύλα και αυτό γιατί θεωρείται οτι γίνεται πολύ μικρή κατανάλωση ΖΝΧ < 10lt/ημέρα

 

τουλάχιστον εγω αυτό έχω καταλάβει

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα/καλησπέρα σε όλους. Σχεδόν έχω τελειώσει το πρώτο μου ΠΕΑ (δουλεμένο στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) αλλά έχω κολλήσει στο ΖΝΧ!!!

 

Δεν βάζεις καμιά τιμή για κατανάλωση ΖΝΧ. Αυτό έχει σαν (λογικό) αποτέλεσμα να μη βγάζει καμιά ενεργεική απαίτηση για ΖΝΧ. Προσοχή μιλάμε πάντα για χώρο που στον πίνακα 2.5 έχει -

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφο κτίριο, με κατάστημα στο ισόγειο και οροφοδιαμέρισμα (ένα μόνο) στον 1ο όροφο, αν στην πραγματικότητα το κατάστημα δεν θερμαίνεται, τότε θα πρέπει να δηλωθεί σαν μη θερμαινόμενος χώρος ή όχι;

 

Κι ένα δεύτερο, αν έχει γίνει εκ των υστέρων θερμομόνωση της οροφής του 1ου ορόφου, τότε η προσαύξηση του συντελεστή θερμοπερατότητας U κατά 0,1 [W/(m2K)] γίνεται μόνο για το δομικό στοιχείο οροφή. Σωστά ή μήπως και για τα κατακόρυφα;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα πρέπει να το θεωρήσεις θερμαινόμενο χώρο λόγω χρήσης.

 

Το 0,1 θα το βάλεις μόνο στην οροφή. Οχι και στα κατακόρυφα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό προϋποθέτει να έχει εγκαταστάσει κάποιος το Mozilla, εάν έχω internet explorer μήπως η εγκατάσταση του firefox δημιουργήσει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.